Encyklopedia Zarządzania :: Systemy informatyczne w dynamicznej analizie decyzyjnej
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 7) Zarządzanie przedsiębiorstwem może być skuteczne, a zatem prowadzić do realizacji założonych celów jedynie wówczas, gdy decyzje kierownicze są oparte na racjonalnych podstawach. Oznacza to, że decydent wydaje polecenia dopiero po zebraniu i przebadaniu wszelkich dostępnych informacji, które mogą mieć znaczenie dla sukcesu lub niepowodzenia zamierzonych przedsięwzięć. Dane te opracowuje się za pomocą analizy decyzyjnej, a więc zbioru metod, które menedżerowi umożliwiają ocenę sytuacji gospodarczej i określenie możliwych kierunków działań zarządczych. W gospodarce wolnorynkowej kierownictwo przedsiębiorstwa przeprowadza studia decyzyjne, opierając się głównie na instrumentarium analizy ekonomicznej, czyli na tych sposobach analitycznych, które służą do badania zjawisk i procesów gospodarczych.
(cytat, str. 7) W analizie decyzyjnej narzędzia finansowe służą najczęściej do diagnozy ekonomicznej, czyli do oceny aktualnej kondycji gospodarczej firmy. Do tych celów techniki analizy finansowej są powszechnie stosowane ze względu na ich prostotę formalną oraz dostępność danych źródłowych. Metoda wskaźnikowa, badania strukturalne czy ocena porównawcza są to sposoby analityczne, które pozwalają na formułowanie dobrze uzasadnionych opinii o bieżącej sytuacji firmy. Jeżeli właściwe dane są osiągalne, to diagnoza jest uzupełniona studiom retrospektywnym, które umożliwia ocenę kierunku i natężenia trendów w kształtowaniu się wybranych kategorii ekonomiczno - finansowych.
Słowa kluczowe:
(cytat, str. 7) Istotą procesu podejmowania decyzji nie jest jednak wyłącznie konstatacja teraźniejszości czy też zdarzeń minionych, ale przede wszystkim znajomość skutków planowanych działań i - na tej podstawie - wybór najlepszego z możliwych wariantów decyzji.
(cytat, str. 8) Na tle możliwości, jakie daje instrumentarium badań diagnostycznych, analiza decyzyjna dysponuje stosunkowo skromnym zestawem narzędzi do studiów przyczynowo-skutkowych. Do technik tych należy zaliczyć, m.in. analizę punktu przełamania, wzorcowe układy nierówności lub czynnikowe rozwinięcia wskaźników finansowych, które -w zaawansowanej formie- przyjmują postać tzw. piramidy wskaźników (np. piramidy Du Ponta).
(cytat, str. 13) W zarządzaniu taktycznym zakłada się ingerencję w funkcje przedsiębiorstwa przy zachowaniu jego zasadniczych zrębów strukturalnych. Przykładem decyzji taktycznych jest modernizacja aparatu wytwórczego, zamiana formy rozliczania się z dostawcami. Natomiast zarządzanie operacyjne jest prowadzone w warunkach stabilności funkcji i struktury przedsiębiorstwa. W ramach zarządzania operacyjnego podejmuje się rutynowe decyzje, które mają na celu podtrzymanie bieżącej działalności firmy. Typowe czynności operacyjne to: regulowanie zobowiązań za dostawy, utrzymywanie dziennej płynności finansowej, operatywne planowanie produkcji.
(cytat, str. 13) Zdaniem wielu autorów, np. Czekaja i Dreslera (1998), głównym celem ekonomicznym współczesnego przedsiębiorstwa jest maksymalizacja wartości rynkowej firmy.
(cytat, str. 13) W gospodarce wolnorynkowej rządzonej przez pieniądz szansę na przetrwanie i rozwój mają tylko te organizacje, które właściwie formułują cele swojego działania, prawidłowo zarządzają zasobami środków produkcji, dysponują sprawnym systemem zbierania i analizy informacji.
(cytat, str. 13) O zarządzaniu strategicznym mówimy wtedy, gdy w organizacji są przeprowadzone zasadnicze zmiany strukturalne, których intencją jest radykalna korekta zachowań funkcjonalnych. Do działań strategicznych zaliczamy, np. kształtowanie nowej struktury majątku produkcyjnego, reorganizację źródeł finansowania firmy, określenie polityki podziału zysku.
(cytat, str. 14) Komputer i jego oprogramowanie może znacząco wspomóc podejmowanie decyzji kierowniczych na każdym szczeblu struktury organizacyjnej firmy. Aby jednak to wsparcie było skuteczne, należy precyzyjne określić rolę i miejsce narzędzi informatycznych w procesie zarządzanie przedsiębiorstwem.
(cytat, str. 14 - 15) Można uznać, że proces decyzyjny składa się z dwóch etapów: analitycznego, czyli procedury przygotowania decyzji, oraz etapu, w którym jest podejmowana właściwa decyzja. Procedura przygotowawcza obejmuje następujące czynności analityczne, zwane też czynnościami przeddecyzyjnymi : - zbieranie danych, - przeliczanie danych, aby przekształcić je w informacje decyzyjne, - strukturalizację informacji w postaci wariantów decyzji wraz z ustaleniem kryteriów ich oceny i wyboru
(cytat, str. 16) Podstawowym narzędziem wspomagającym czynności analityczne w przedsiębiorstwie jest sprzęt komputerowy. Oprogramowanie, specjalnie zaprojektowane do tych celów, będziemy nazywać analitycznym systemem informatycznym. Mając na uwadze wyróżnione typy czynności przeddecyzyjnych, analityczne systemy informatyczne można podzielić na: - raportujące, które wspierają fazę zbierania danych, - kalkulacyjne, umożliwiające komputerowe przeliczanie danych, - decyzyjne, które generują warianty decyzji wraz z oceną skutków ich wykonania.
(cytat, str. 16) W obszarze zarządzania operacyjnego dominują analityczne systemy raportujące, których funkcją jest zbieranie, archiwizowanie i synteza danych o działalności gospodarczej firmy . Głównym zadaniem systemów raportujących jest sporządzenie opisu sytuacji ekonomicznej, a następnie jego prezentacja w takiej formie, aby ten opis stanowił użyteczną informację decyzyjną.
(cytat, str. 17) Ze względu na specyfikę zadać stawianych menedżerom średniego szczebla, taktyczne systemy raportujące nie bazują wyłącznie na informacjach wewnętrznych, generowanych przez programy ewidencji transakcji, ale korzystają w szerokim zakresie z informacji zewnętrznych, zwłaszcza opisujących najbliższe środowisko gospodarcze firmy (dostawców, odbiorców, rynki zbytu, rynek pracy).
(cytat, str. 17) Ważną funkcją systemów raportujących jest bieżące przekazywanie informacji o kształtowaniu się wybranych wielkości ekonomicznych, czyli tzw. monitoring.
(cytat, str. 17) Wprowadzanie systemów ewidencyjno -raportujących wywarło korzystny wpływ na jakość zarządzania operacyjnego, ponieważ: - zminimalizowano ryzyko pomyłki obliczeniowej dzięki automatyzacji ewidencji i przechowywania transakcji, - zdecydowanie przyśpieszono przetwarzanie zdarzeń gospodarczych, - raporty mogą być prezentowane w różnych formatach i ujęciach graficznych , przez co zwiększa się ich czytelność i użyteczność jako źródła informacji decyzyjnej, - zmniejszono radykalnie pracochłonność operacji ewidencjonowania, co pozwala na redukcję zatrudnienia i obniżkę kosztów administracyjnych firmy.
(cytat, str. 19) Zarządzanie strategiczne jest domeną najwyższego szczebla hierarchii organizacyjnej firmy, tzw. ścisłego kierownictwa (executives). Na tym poziomie czynności zarządcze mają zwykle horyzont długookresowy i wpływają znacząco na kształt charakterystyk funkcjonalnych przedsiębiorstwa. Efektem tych decyzji są głębokie przeobrażenie strukturalne, z rekonstrukcją stosunków własnościowych w firmie włącznie. Cechą specyficzną zarządzania strategicznego jest podejmowanie niektórych decyzji przez ustalenie wartości pewnych parametrów ekonomiczno - finansowych (np. udziału dywidendy w zysku do podziału). Za pomocą tych parametrów właściciele firm kodują swoją długookresową strategię zarządzania firmą.
(cytat, str. 21) Ścisłe kierownictwo jednostek gospodarczych zwykle nie korzysta bezpośrednio z programów ewidencyjno - raportujących czy też arkuszy kalkulacyjnych, gdyż oprogramowanie to nie jest przystosowane do specyficznych warunków, w jakich podejmuje się decyzje strategiczne.
(cytat, str. 22) Dopiero w latach osiemdziesiątych na rynku pojawiły się komputerowe systemy analityczne, tzw. Executive Information Systems - EIS i Yen, 1992, wyspecjalizowane w informacyjnej obsłudze strategicznego szczebla zarządzania firmą. Bidgoli 1997 zdefiniował EIS jako system informatyczny, który umożliwia członkom kierownictwa bezpośredni dostęp do tych zewnętrznych i wewnętrznych źródeł danych, które są niezbędne, aby skutecznie zarządzać firmą. Zadaniem oprogramowania typu EIS jest zapewnienie szybkiej i wiarygodnej informacji o bieżących wartościach i spodziewanych kierunkach zmian tych parametrów, które mają istotne znaczenie w procesie podejmowania decyzji strategicznych przez zarząd przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 24) Zarząd przedsiębiorstwa korzysta - oprócz systemów raportujących typu EIS - także ze strategicznych systemów kalkulacyjnych, zwanych dalej systemami SSK. Systemy EIS są ściśle zespolone z zewnętrznymi i wewnętrznymi systemami informacji ekonomicznej, pełniąc rolę swoistego węzła informacyjnego, natomiast systemy SSK mają postać autonomicznych struktur informatycznych.
(cytat, str. 25) Strukturę informatyczną Analizatora Menedżera tworzą trzy moduły programowe: Plan Strategiczny, Problemy Menedżerskie i Diagnoza Menedżerska.