Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 38) Zasadniczym celem badacza est zebranie możliwie najbogatszych danych. Przez bogate dane rozumiemy szeroki i zróżnicotwany zakres informacji gromadzonych w określony i systematyczny sposób przez relatywnie długi okres. Najlepioej, jeśli takie dane umożliwiają uchywycenie znaczeń bezpośrednio związanych z działaniami badanych osób oraz gdy pozwalają zrozumieć konteksty w których one zachodzą.
(cytat, str. 41) Obserwacja uczestnicząca oznacza proces, w którym badacz ustanawia i podtrzymuje adekwatne sytuacyjnie i wielostronne relacje z różnorodnymi związkami/grupami społecznymi w ich naturalnych układach w celu poszerzenia rozumienia tych związków grup społecznych z perspektywy nauki.
(cytat, str. 70 - 71) Nawet jeśli badani otrzymali najbardziej precyzyjne i szczegółowe wyjaśnienie celu i procedur badania, jakie może tylko przedstawić badacz, to i tak nie zrozumieją wszystkich pojęć badawczych w taki sposób, jak badacz. Użyte pojęcia moają dla nich odmienne konotacje, kontekst ich doświadczenia rózni się, prawdopodobnie inne są również koncepcje celów obu stron.
(cytat, str. 90) Po zapewnieniu sobie dostępu do danych, często zdarza się, że badacz dośwadcza przeciążenia nadmiarem informacji. Zwykle dzieje się bardzo wiele, a wszystkie wydarzenia wydają się empirycznie interesujące lub teoretycznie istotne.
Częstym objawem przeciążenia informacją jest zwątpienie we własne zdolności do prowadzenia obserwacji lub rejestracji danych.
(cytat, str. 91) Jeżeli coś jest empirycznie interesujące lub/i konceptualnie bądź teoretycznie ważne, to będzie się wielokrotnie powtarzać. ... CZęściowo wynika to z socjologicznego przekonania, że życie społeczne podlega oddziaływaniu okerślonych wzorców i może jest do pewnego stopnia zrutynizowane. Praktyczna wskazówka dotycząca obserwacji wzorców i zrutynizowanych zachowań mówi, że nawet jeśli się je raz przeoczy, i tak pojawi się okazja, by zaobserwować je ponownie.
(cytat, str. 124) Należy pamięŧać, że proces rejestrowania danych to nie tylko "wspomaganie pamięci" umożliwiające nbadaczowi zapamiętanie niezwykle złożonego zbioru informacji, z którym się zetkną. Choć spełnia on i tę rolę, istota sprawy opiera się na przekonaniu, że proces zapisywania konstytuuje dane. Danymi nie są wspomnienia przechowywane w umyśle badacza, gdyż nie można ich poddać systematycznej analizie. Dane to wszystko co zostało zarejestrowane - materiał, który zostaje następnie poddany uważnej i systematycznej analizie.
(cytat, str. 126) Ludzkie postrzeganie to ludzkie rozymienie. To co "widzimy" jest w nieunikniony sposób warunkowane przez język, którego używamy; nasze przestrzenne, czasowe i społeczne usytuowanie (kulturowe, historyczne i statusowe); specyfikę naszego zawodu i zajęcia oraz wiele innych czynników, a zwłaszcza dyscyplinę akademicką, w ramach której prowadzimy badania.
(cytat, str. 128) Podstawowywmi źródłami danych w badaniach jakościowych są słowa i działania osób, z którymi badacz przeprowadza wywiady i które obserwuje, oraz do pewnego stopnia bezpośrednie doświadczenie. Rejestracja odbywa się m.in. przy pomocy notatek.
(cytat, str. 131) Język jest kluczem do zrozumienia większości ludzkich interakcji, a także systemem symbolicznym pozwalającym nadawać i ustalać znaczenie.
(cytat, str. 136) ... nawet najbardzie trafne i dokładne studia terenowe nie są w stanie oddać całkowicie badanego świata społecznego. A zatem, gdy mółimy o prawdzie, mamy bardziej na myśli "dokładne przybliżenia" empirycznego świata niż "opisową dokładność" . Im dokładniejsze przybliżenie, tym prawdziwsza i przypuszczalnie bardziej interesująca będzie praca etnograficzna.
(cytat, str. 160) Notatki terenowe są tym dla obserwacji, czym zapis dla wywiadu: kluczowym rejestrem danych, z którego wyłoni się analiza. Umysł ludzki szybko zapomina o tym, co się wydarzdyło. Zapiski i notatki badaczy mają ogromną wartość, należy zatem zapisywać informacje zaraz po zakończeniu obserwacji.
(cytat, str. 174) ... rzeczy nabierają znaczenia wtedy, kiedy iujmujemy je w kategorie. Symptom medyczy pozostaje niezrozumiały, dopóki nie odnajdziemy dianostycznej niszy, w obrębie której można go umiejscowić i tym samym nadać mu sens.
(cytat, str. 178) Praktyki to powtarzające się sposoby mówienia i działania, na których koncentruje się obserwator z powodu ich analitycznego znaczenia.
Ponieważ są powtarzalnymi i często regularnymi elementami życia codziennego, ptaktyki te są w większości postrzegane są przez zaangażowanych w nie ludzi jako rutynowe i niezauważalne.
(cytat, str. 180) Spotkanie jest to mały system społeczny powstajacy wtedy, gdy co najmniej dwie osoby są bezpośrednio fizycznie obcene i starają się utrzymać pojedyncze (potocznie mówiąc) ognisko wzajemnego zaangażowania.
(cytat, str. 184) Grupę społeczną tworzy kilka osób, które wchodzą ze sobą w interakcje w mniej lub bardziej regularny sposób przez dłużczy czas, które pojmują siebie jako odrębny byt społeczne (jako "my") i które posiadają jakieś kryteria lub sposób rozumienia rozstrzygający o przynależnosci do grupy.
(cytat, str. 206) osiem podstawowych pytań w naukach społecznych: - typ - częstotliwość - wielkość - struktura - proces - przyczyna - skutek - sprawczość
(cytat, str. 213) JEst kilka powodów dla których warto uwzględniać praktyki ilościowe: - aby uzyskac wiedżę na temat cżęstości, z jaką różne elementy występują w dużych zbiorach danych, - aby uzyskać solidną podstawę dla stwierdzenia, na ile różne wydarzenia czy zachowania są reprezentwoane wśród wyłaniających się kategorii tematycznych; - aby zweryfikować domysł czy hipotezę w sposób bardziej systematyczny, - aby zachować uczciwosć analityczną i chornić wyniki badawcze przed stronniczością.
(cytat, str. 214) struktura społeczna, stanowi jeden z kamieni węgielnych dyscypliny
Okreścla się ją jako wzory interakcji i współzależności, powiązania relacyjne, sieci powiązań, sieci więzi społecznych między jednostkami, grupami, wspólnotami czy narodami, które wprowadzają pewien zakres ładu i porządku. Dokładniej można o niej pomyśleć jako o zorganizowaniu relacji ludzi, grup, wspólnot i/lub narodów w sposób zapewniający pewien stopień przewidywalności i uporządkowania.
(cytat, str. 215) Definicja procesu zawiera 4 pojęcia przydatne w myśleniu o procesach: - stadium - jest okresem lub etapem w procesie, aktywnośći, rozwoju" lub jednym z kilku okresów, których początek i koniec zazwyczaj odznaczają się istotną zmianą struktury, - etap - jest stadium w stopniowym, regularnym lub uporządkowanym procesie, - okres - jest odcinkiem czasu o nieokreslonej długości, ale posiadającym dystynktywny, określony charakter" lub "jednostką czasu, w której coś zostaje zakończone i przygotowane do tego, by toczyć się dalej w tym samym porządku" - faza - jest etapem lub odcinkiem w trakcie rozwoju czy cyklu, szczególnym zjawiskiem lub stadium regularnie powtarzającego się cyklu zmiany"