Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy (0 - 12 z 12)
(cytat, str. 10) Percepcja jest procesem ciągłego formułowania hipotez, które są następnie weryfikowane na podstawie napływających informacji. Przewidywania owe nie są przypadkowe lecz opierają się na całym wcześniejszym doświadczeniu.
(cytat, str. 91) Myślenie jest czynnością obejmująca tak różnorodne procesy, jak: planowanie, przewidywanie, projektowanie, odkrywanie, ocenianie, rozumienie czy wnioskowanie.
Myślenie jest czynnością umysłową. Biorą w nim udział operacje umysłowe za pomocą których człowiek przetwarza informacje o przedmiotach i ich klasach. Informacje te są przede wszystkim zawarte w wyobrażeniach, spostrzeżeniach i pojęciach.
(cytat, str. 96) W strukturze czynności myślenia można wyróżnić trzy elementarne składniki: - informacje o świecie, które są materiałem myślenia - operacje czyli elementarne transformacje umysłowe, za pomocą których przetwarzamy materiał myślenia, - reguły (metody, taktyki, stratekie) czyli co wpływa na uporządkowanie kolejnych operacji; dzięki regułom łańcuch operacji ma prawidłowy charakter.
(cytat, str. 110) Algorytm to niezawodny przepis, który określa, jaki skończony ciąg operacji należy wykonać kolejno, aby rozwiązać wszystkie zadania danej klasy.
(cytat, str. 119 - 120) Problem jest rodzajem zadania, którego podmiot nie może rozwiązać za pomocą swoich wiadomości, umiejętności i nawyków.
- Problemy mają charakter podmiotowy - są zawsze czyjeś - problem jest określoną relacją pomięðzy zadaniem a zasobem wiedzy człowieka - problemy wymagają myślenia produktywnego, które wzbogaca wiedzę człowieka i pozwala mu rozwiąząc problem.
(cytat, str. 135) Jak wynika z wielu badań psychologicznycj, ludzie w zasadzie nie wykorzystują w pełni posiadanych informacji. Część z nich marnotrawią. Fakt ten często powoduje, że przyjmuja oni fałszywe hipotezy, wybierają nieużyteczne warianty rozwiązań, akceptują nieoptymalne plany.
(cytat, str. 151) wrażliwośc na problemy, czyli zdolnośc dostrzegania nowych problemów. Ułatia ona człowiekowi wykrywanie lub w sytuacji, stawianie pytań itp.
Według T.Kugna rewolucja naukowa wiąże się z odkrywaniem nowych pytań, a nie udzialeniem na nie odpowiedzi. Im wyższy poziom zdolności dostrzegania problemów, tym łatwiej twórca odkrywa nie znane dotychczas problemy.
(cytat, str. 179) Wahanie może być wywołane zarówno przez czynniki sytuacyjne, jak i przez czynniki osobowościowe. Brak waznych informacji albo równa atrakcyjnośc wszystkich mozliwiych działań wydłuża proces decyzyjny. Źródłem wahania mogą być również zmienne osobowościowe, takie jak neurotyzm lub abulia. Człowiek o takiej strukturze osobowości wykazuje chwiejnośc w akcie wyboru.
(cytat, str. 183) Porównawcza analiza jakości decyzji z efektami działania pozwala wykryć interesujące paradoksy. Okazuje się, że w określonych okolicznościach dobre decyzje prowadzą do niekrozystnych efektów końcowych, czyli do niepowodzenia. Fakt ten wiąże się z ryzykiem działania.
W korzystnych warunkach nieracjonalne, błedne wybory prowadzą do dobrych wyników, które nazywamy sukcesem. Zatem z pewnym, w zasadie niskim, prawdopodobieństwem jednostka osiąga projektowany stan rzeczy.
W stytuacjach nowych i trudnym może pojawić się wynik, który nazywamy niespodzianką, definiowaną jako całkowicie nie przeiwywany skutek decyzji.