Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: portfel projekt��w (0 - 20 z 20)
(cytat, str. 166 - 167) Podstawowym celem zarządzania portfelem projektów jest optymalizacja wyników portfela, a nie projektu czy programu. "Zarządzanie portfelem projektu wymaga przeanalizowania zagregowanych kosztów, ryzyk i przychodów z realizacji wszystkich projektów w portfelu, a także rozmaitych ich kombinacji".
Słowa kluczowe:portfel projektów Komentarze i źródła pierwotne: Komunikacja "w grupie" i "z grupą" - ujęcie dydaktyczne. Agata Popławska, Monika Zińczuk
(cytat, str. 176) Portfel projektów jest zatem rozumiany jako zbiór wszystkich projektów realizowanych przez organizację w określonym momencie z uwzględnieniem wzajemnych zależności, jakie zachodzą pomiędzy projektami(...). Portfel projektów obejmuje zarówno pojedyncze projekty, jaki i spójne programy (np. restrukturyzacji). W skład portfela mogą też wchodzić sieci projektów (np. projekty powiązane technologiczne) oraz określone elementy łańcuchów projektów sekwencyjnych.
(cytat, str. 191) Uzyskiwanie wiarygodnych prognoz dzięki częstemu przeplanowywaniu jest kluczem do stosowania faktycznego portfela projektów i programów do zaplanowanego portfela w domenie syntezy.
(cytat, str. 203) Zarządzanie kluczowymi punktami stycznymi to klucz do skutecznej realizacji. Z kolei proces przejścia - przekazanie wyników z portfela projektów do prowadzonej działalności-stanowi kluczowy punkt styczny w cyklu nowej strategii.
(cytat, str. 24) Uruchomienie stanowi kluczowe, dynamiczne połączenie między strategią a działaniem, łącząc działanie z zamiarami. Domena uruchomienia dynamicznie łączy bieżący portfel projektów i programów ze strategią przedsiębiorstwa, w miarę, gdy ta ostatnia ewoluuje, by spełnić stale zmieniające się wymogi środowiska zewnętrznego.
(cytat, str. 24) Realizacja strategii wymaga połączenia sześciu domen realizacji strategii między sobą wzajemnie oraz z zewnętrznym środowiskiem. Należy tu zauważyć centralną rolę domeny uruchomienia. Łączy ona strategię, opracowaną w domenach tworzenia strategii - koncepcji, wizji i natury - z portfelem projektów przeznaczonych do realizacji w domenach syntezy i przejścia procesu realizacji strategii.
(cytat, str. 14) Przedsiębiorstwo może wdrożyć przyjęta strategię w życie wyłącznie przez bieżącą weryfikacje portfela projektów, ostrożną alokację posiadanych zasobów i świadome przekształcanie organizacji. Jedynie skuteczne zaangażowanie w portfel projektów strategicznych gwarantuje, ze każda minuta czasu każdego pracownika, każda zainwestowana złotówka i każde podjęte działanie będą zastosowane na korzyść ogólnej strategii, a nie przeciw niej.
(cytat, str. 13) Skuteczne wdrażanie strategii wymaga dokładnego dopasowania portfela projektów do strategii korporacyjnej. Nazywamy to domeną uruchomienia- dochodzi tutaj do konfrontacji między celami strategii a ograniczeniami zasobów.
(cytat, str. 22) Klasyfikacja ze względu na portfel strategiczny powstała w oparciu o kryterium, według którego w przedsiębiorstwie może równocześnie być prowadzonych kilka projektów, a każdy z nich konkuruje z pozostałymi o zasoby Klasyfikacja różnicuje projekty pod względem ich znaczenia strategicznego, adresowana jest głównie do zarządu przedsiębiorstwa i polega na wyborze spośród wielu projektów tych, którym powinien być nadany szczególny priorytet.
(cytat, str. 190) "Projekty często łączy się w portfele, to znaczy zestawy projektów, które muszą być zarządzane w skoordynowany sposób, niezależnie od tego, czy są ze sobą powiązane, czy też nie. Z portfelami projektów spotykamy się w różnych sytuacjach. Są one powszechne w działach przetwarzania danych, gdzie pracuje się jednocześnie nad wieloma projektami- długo- i krótkoterminowymi, małymi i dużymi. Firmy doradcze stanowią często- z funkcjonalnego punktu widzenia- konglomerat pojedynczych projektów. Równoległa realizacja wielu projektów to również codzienność działów badawczo- rozwojowych, firm audytorskich i działów rachunkowości, a także agencji reklamowych."
(cytat, str. 15) Portfele projektów są to natomiast grupy projektów realizowanych i zarządzanych w ramach jednej instytucji (organizacji), niepowiązanych lub powiązanych ze sobą. Mają one znaczenie w przypadku równoczesnej realizacji przez jedną instytucję wielu projektów. Ponieważ projekty wchodzące w skład portfela projektów konkurują między sobą o ograniczone zasoby realizującej je organizacji, głównym problemem zarządzania portfelem projektów (ang. multiproject management) jest optymalizacja zasobów organizacji z punktu widzenia korzyści realizacji różnych, potencjalnych projektów.
(cytat, str. 51) Maksymalizacja wartości firmy (value) może się wyrażać w różnych miernikach uznanych w danym przedsiębiorstwie za obowiązujące, np. długoterminowa rentowność, zwrot z inwestycji, wartość bieżąca netto, wzrost wartości akcji. W praktyce trudno jest ocenić wartość portfela projektów składających się na przykład z kilkudziesięciu inicjatyw o różnym poziomie ryzyka. O wycenie wartości portfela może również decydować zestaw opcji strategicznych w portfelu.
(cytat, str. 51) Zapewnienie równowagi portfela (balance) oznacza ujęcie w portfelu takiego zestawu projektów, który powoduje, że ryzyko całego portfela jest ograniczane. Podobnie jest z dobieraniem aktywów zgodnie z zasadą dywersyfikacji ryzyka, która obowiązuje dla aktywów podlegających transakcjom na rynkach kapitałowych. Portfel może być balansowany poprzez ustanawianie projektów według różnych kryteriów, np.: - projekty długoterminowe versus krótkoterminowe/szybkie; - projekty wysokiego ryzyka versus projekty pewne, o niskim ryzyku; - dywersyfikacja projektów z punktu widzenia rynków geograficznych lub produktowych, na których przedsiębiorstwo działa; - projekty reprezentujące różne technologie lub typy technologii; - realizowanie różnego typu projektów: rozwój nowych projektów, usprawnienia, redukcja kosztów, badania podstawowe.
(cytat, str. 52) Dostosowanie do strategii (alignment) oznacza dostosowanie portfela projektów do strategii przedsiębiorstwa, priorytetów działań strategicznych i operacyjnych.
(cytat, str. 58) Strategiczna wartość portfela projektów = poziom dostosowania portfela projektów do strategii i/lub poziom dostosowania realizowanych strategii do projektów.
(cytat, str. 66) W procesie wyboru projektów należy uwzględnić również: - koszty alternatywne (opportunity costs), tzn. potencjalne straty pieniężne, które powstają w innym obszarze w wyniku realizowania danego projektu(np. koszty związane z kanibalizacją istniejącego produktu, jeśli na rynek wprowadzany jest nowy produkt); - koszty zaniechania realizacji projektu, które można oszacować, odpowiadając na pytanie: Co się stanie, jeśli dany projekt nie będzie realizowany?.
(cytat, str. 67) Opłacalność portfela projektów = suma opłacalności poszczególnych projektów + korzyści/straty wynikające ze wzajemnych oddziaływań projektów w portfelu.
(cytat, str. 76) Zarządzanie ryzykiem portfela projektów ma dwa wymiary: - Strategiczny: koncentrujący się na wytyczeniu strategii zarządzania ryzykiem i zintegrowaniu systemu zarządzania ryzykiem portfela z systemem zarządzania ryzykiem całego przedsiębiorstwa. - Operacyjny: koncentrujący się na monitorowaniu bieżącego statusu ryzyka w poszczególnych projektach/programach portfela oraz podejmowaniu działań zaradczych i korygujących, takich jak przeglądy i audyty projektów, a także kompleksowe restrukturyzacje projektów zagrożonych.
(parafraza, str. 75) Wyróżnia się następujące typy ryzyka portfela przedsięwzięć: - Ryzyko skumulowane. Ryzyko pojedynczych, realizowanych projektów/programów może dawać efekt skumulowany, potęgujący ryzyko całego portfela, np. brak lub utrata kompetencji technologicznych w kilku projektach jednocześnie. - Ryzyko nierównowagi portfela. ujawnia się na skutek wadliwie sformułowanej strategii lub niewystarczającego dopasowania portfela projektów do strategii. - Ryzyko wzajemnej zależności między projektami. Ryzyko to prowadzi to tzw. efektu domina i może się przenosić z jednego projektu na drugi, np. kiedy wiele projektów korzysta z tej samej wadliwej platformy technologicznej. - Ryzyko braku kompetencji menedżerskich w nowatorskich obszarach działalności firmy, np. w obszarze outsourcingu, wejścia na nowe rynki,rozwoju nowych technologii. - Ryzyko alokacji zasobów. jest ono szczególnie dotkliwe, jeśli w wielu projektach/programach jednocześnie są niezbędne te same, ograniczone zasoby. - Ryzyko braku spójności produktów prac projektów prowadzonych w różnych krajach. może ono wynikać z kwestii prawnych (regulacyjnych) lub specyfiki prowadzenia działalności w danym kraju.