Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 141) Różny może być przedmiot działania wspólnego przedsięwzięcia. Może ono polegać na: - utworzeniu pełnofunkcyjnego przedsiębiorstwa dysponującego własnymi aktywami materialnymi i niematerialnymi, własnym personelem i środkami finansowymi, - prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych lub określonych faz procesu produkcji zleconych prze przedsiębiorstwo bezpośrednio uczestniczące w koncentracji, - sprzedaży towarów produkowanych przez założycieli.
(cytat, str. 29) Kolejność działań przy przeprowadzaniu analizy metodą ABC przedstawia się następująco: -sporządzenie listy wszystkich czynności wynikających z planu danego miesiąca, -uporządkowanie wszystkich zadań według ich ważności, tzn. według znaczenia dla wyznaczonych celów, -ocena wymienionych czynności według siatki ABC, -sprawdzenie we własnym planie pracy, czy zaplanowane okresy odpowiadają ważności zadań, -korekta planu pracy pod kątem zadań A, B i C.
(cytat, str. 7) Za każdym działaniem wiążą się następujące wielkości: A - przesłanki działania B - nazwa działania T - czas związany z działaniem C - koszta działania W - wynik działania
Słowa kluczowe:działanie Komentarze i źródła pierwotne: Rost J.C., "Leadership and Management". W: "Leading Organizations. Perspectives for a New Era", G.Hickman (ed.), SAGE, London 1998
(cytat, str. 115) Muda odnosi się do każdego działania, które nie przynosi wartości: - nadprodukcja - zapasy - naprawy/braki - ruchu - przetwarzania - oczekiwania - transportu
(cytat, str. 51) Przygotowując strukturę WBS oraz powiązanie osiągnięć/ zadań, skupiaj się na rezultatach a nie na działaniach.
Słowa kluczowe:działanie, Powiązanie, osiągnięcia, struktura Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na ten temat na str. 185-186 J. Sychut, Typografia, http://webdesign.art.pl/typografia/struktura.html
(cytat, str. 170) W toku życia człowiek przyjmuje, przechowu, interpretuje, tworzy i przekazuje za pomocą języka informacje (wiedzę, dane) i nadaje im pewną wartość (znaczenie, sens). Mowiąc potocznie, dzięki kompetencjom umysłu jednostka spostrzega rzeczywistość, zapamiętuje otrzymane informacje, myśli analitycznie i twórczo, prowadzi dyskurs z innymi ludćki.
Jako sprawca podejmuje człowiek działanie celowe i sprawuje nad nimi poznawczą kontrolę.
Dzięki możliwościom generatywnym umysłu osoby "wychodza poza posiadaną informację", przekraczają granicę swojego środowiska naturalnego i rozwijają kulturę.
(cytat, str. 114) W społeczeństwie całkowicie stechnicyzowanym środki zaczynają dominować nad celami. Umiejętność działania, czyli know-how przesłania problemy wyboru celów, czyli know-what. Humanistyczna zasada, aby tworzyć to, co zaspokaja ludzkie potrzeby, co jest zgodne z aspiracjami człowieka, zostaje zastąpiona rpzez zasadę ahumanistyczną, według której trzeba robić to, co jest technicznie wykonalne.
(cytat, str. 62) Czynności to poszczególne działania i systemy organizacyjne stosowane przez specjalistów ds. kadr i menedżerów liniowych w celu realizacji zadań.
(cytat, str. 218) 1. Podejście 1 - Wiedza poprzedza działanie (poniższe w odwrotnej kolejności)
2. Podejście 2 - Działanie generuje wiedzę - myśl jest efektem zachowania - idea jest efektem doświadczenia - podstawą konceppcji jest praktyka - wiedza dostarcza informacji niezbędnej do działania - teoria dotyczy świata rzeczywistego - rezultaty służą tworzeniu narzędzi
(cytat, str. 40) (Czakon) Ogólnie biorąc niestabilność definiuje się jako "istotne zmiany,lub też rozpad więzi, który nie był planowany przez przynajniej jedną ze stron".
Niestabilność więzi zaczyna się tam, gdzie kończy się uzgodnione wspólnie działanie.
(cytat, str. 98) Zgodnie z działaniami ekonomicznymi, proces pracy, urządzenia wytwórcze i środowisko pracy powinny odpowiadać fizycznym i psychospołecznym możliwościom oraz potrzebom człowieka, aby koszt psychofizyczny jego pracy był relatywnie niski (zasada oszczędności) a cały wysiłek skierowany na osiąganie celów organizacji (zasada wydajności).
(cytat, str. 76) Podstawowym czynnikiem w działaniu jest sam człowiek jako system biopsychiczny i społeczny, a jego zachowanie regulowane jest przez świadome cele i intencje oraz przez określone warunki ramowe, które to zachowanie ograniczają. To, jak człowiek angażuje się w swoją pracę i na ile może się poddać wpływom kierownictwa zależy od jego gotowości do świadczenia tej pracy.
(cytat, str. 31) "W obiegowym rozumieniu pojęcie działania oznacza funkcjonowanie, wywoływanie zmian, utrzymywanie stanu rzeczy, oddziaływanie. W ujęciu prakseologicznym natomiast działanie jest definiowane jako zachowanie się umyślne (celowe). Oznacza to wywieranie pewnego nacisku, jakim jest impuls dowolny przez sprawcę na tworzywo (przy wykorzystaniu określonych narzędzi i środków oraz przy zachowaniu zasad stosowania prawidłowej metody działania), które w rezultacie staje się wytworem, zaś stan owego wytworu ma odpowiadać przyjętemu przez sprawcę celowi."
(cytat, str. 181) 4 rodzaje elastyczności: 1. reaktywna (jeżeli impuls A, to natychmiast odpowiedź B) 2. adaptacyjno-inercyjna (jeżeli impuls A, to po pewnym czasie inersji odpowiedź B) 3. antycypacyjna (jeżeli impult A, to natychmiast odpowiedź B, z tym że B czeka na A) 4. kreatywna (między A i B nie ma zwłokiu, B nie jest odpowiedzią na A)
(cytat, str. 24) świadomość radzi sobie z nadmiarem informacji w ten sposób, że wybiera to co wydaje się istotne i skupia uwagę na dtymi elementemi i buduje uproszczony model rzeczywistości. Jeżeli wybór był trafny ... to ułatwia to osiąganie celu, jeżeli nie to utrudnia działanie.