Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: handel mi��dzynarodowy (0 - 16 z 16)
(cytat, str. 25) Przedmiotem transakcji w handlu zagranicznym mogą być nie tylko towary i usługi, lacz także tzw. niematerialne dobra przemysłowe, których główne rodzaje to: - wynalazki chronione patentem, - znaki towarowe chronione rejestracją, -wzory użytkowe i wzory zdobnicze chronione rejestracją.
(cytat, str. 49) Comprador (z hiszp. - kupujący) jest pewnego rodzaju maklerem, który zajmuje się przeważnie transakcjami handlowymi na rynkach Azji Wschodniej.
(cytat, str. 87) Polityka handlowa jest częscią państwowej polityki ekonomicznej. Jak każda polityka jest ona zbiorem celów działania i srodków służących osiąganiu tych celów. Głównym celem polityki handlowej jest optymalne - z punktu widzenia interesów danego kraju - ukształtowanie stosunków tego kraju z zagranicą.
(cytat, str. 88) Cło jest opłatą nakładaną na towary przekraczające granicę celną. Pełni ono trzy najważniejsze funkcje ekonomiczne: ochronną, fiskalną i ochrony bilansu płatniczego.
(cytat, str. 88) Protekcjonizm - przeciwnie - zakłada, ze państwo aktywnie, często bezposrednio wpływa na współpracę gospodarczą z zagranicą, posługując się w tym celu całą gamą instrumentów ekonomicznych i decyzji administracyjnych.
(cytat, str. 89) Opłaty wyrównawcze są to opłaty o zmiennej wysokosci, będące różnicą między minimalną ceną okresloną dla danego rynku krajowego a ceną towaru importowanego powiększoną o cło.
(cytat, str. 101) Polityka proeksportowa jest rozumiana jako ogół działań władzy państwowej zmierzających do uzyskania maksymalnych korzysci z tytułu uczestnictwa kraju w wymianie międzynarodowej.
(cytat, str. 13) Transakcja w handlu zagranicznym jest jednak czymś więcej niż jedną umową, w ujęciu przedmiotowym oznacza zbiór porozumień: umowę główną (np. sprzedaży) oraz umowy/porozumienia dodatkowe, które umożliwiają jej realizację.
(cytat, str. 14) Transakcja handlu zagranicznego, traktowana zarówno jako zespół działań, jak i ich efekty w postaci zbioru porozumień, różni się znacznie od analogicznych procesów i ich skutków na gruncie jednego kraju. Odmienność tę można zaobserwować w: -różnicach natury technicznej i zwyczajowej; -różnicach natury kulturowej, -różnicach natury prawnej.
(cytat, str. 36) Wolny handel wewnętrzny i zagraniczny jest najlepszą metodą, jaką może zastosować biedny kraj dla podniesienia zamożności swoich obywateli.
(cytat, str. 38) Korzyścią, jaką odnosimy z handlu zagranicznego jest właśnie to, co importujemy. Eksport zaś jest ceną płaconą za towary importowane. Widział to jasno Adam Smith, gdy pisał, że dla obywateli każdego państwa korzystne jest uzyskiwanie maksymalnie dużego importu w zamian za dany wolumen eksportu lub, co na jedno wychodzi, opłacanie danego importu możliwie minimalnym eksportem.
(cytat, str. 67) Często pierwszym krokiem do prowadzenia handlu międzynarodowego jest zaopatrzenie globalne, czyli proces produkowania i/albo kupowania komponentów na całym świecie, a następnie montowania ich we własnym kraju w gotowy wyrób. Jest to międzynarodowy podział pracy, zgodnie z którym przeprowadza się czynności w tych krajach, gdzie mogą zostać dobrze wykonane po najniższym koszcie.
(cytat, str. 80) Pięcioma formami handlu międzynarodowego są: globalne źródła zaopatrzenia, globalny eksport i import, licencjonowanie I franchising (franczyza), wspólne przedsięwzięcia, filie stanowiące wyłączną własność.