Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 33) Im jaśniej sformułujesz swoje stanowisko i im bardziej przekonywająco bronisz go przed atakami, tym bardziej stajesz się z nim związany.
Słowa kluczowe:stanowisko Komentarze i źródła pierwotne: Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa jako narzędzie zarządzania zamianami o charakterze restrukturyzacji - R.Borowiecki,E.Wysłocka
(cytat, str. 51) Zrozumienie władzy ludzi na stanowiskach: Awans jest przyczyną zupełnie niesamowitych przemian. Osoba, która mogła być średnio inteligentna i nie posiadała żadnych specjalnych uzdolnień, przeistacza się w kogoś innego.
(cytat, str. 380) Stanowisko to sposób zapatrywania się na coś, pojmowania czegoś, punkt widzenia, pogląd. W negocjacjach stanowisko strony to proponowany przez tę stronę sposób rozwiązania danej kwestii.
(cytat, str. 107) Główny cel stanowiska powinien być ujęty w krótkie, jedno-, dwuzdaniowe przedstawienie powodów utworzenia stanowiska W uproszczeniu można powiedzieć,że sformułowanie głównego celu stanowiska to odpowiedź na pytanie : W jaki sposób utworzenie stanowiska przyczynia się do realizacji celów wyznaczonych firmie przez jej misję i strategię działania?
(cytat, str. 54) Istota delegowania uprawnień sprowadza się do przekazywania zadań kierowniczych i związanych z nimi uprawnień na najniższe stanowiska w hierarchii, które są jeszcze zdolne prawidłowo je wypełniać.
(cytat, str. 54) Stopień delegowanie uprawnień jest miarą pionowego rozdziału kompetencji (decydowania i współudziału) i przez to określa autonomię decyzyjną w systemie. Wysoki (niski) stopień delegacji oznacza wysoką (ograniczoną) niezależność podległych danemu członowi kierowniczemu jednostek, komórek lub stanowisk organizacyjnych.
(cytat, str. 134) Struktura powinna być budowana "od dołu", co oznacza najpierw należy grupować cele (funkcje) wykonawcze (ściślej - realizujące je stanowiska), a następnie - funkcje związane z zarządzaniem całością.
(cytat, str. 161) Tworzenie stanowisk organizacyjnych sprowadza się do grupowania, zawartych w opracowanym dla danego przedsiębiorstwa klasyfikatorze, funkcji w odpowiednie zestawy, przewidziane do spełniania przez jedną osobę.
(cytat, str. 54) Trudności w odkrywaniu prawdziwych talentów mogą być następstwem zajmowania przez pracowników niewłaściwych stanowisk, co wymaga od nich przyjęcia roli niezgodnej z ich naturalnymi predyspozycjami.
(cytat, str. 144) Technologiczne uporządkowanie(skoncentrowanie)stanowisk oparte jest na zasadzie skupienia urządzeń produkcyjnych i wyposażenia według ich technologicznego podobieństwa (pokrewieństwa).
Słowa kluczowe:stanowisko Komentarze i źródła pierwotne: Rozdział:Innowacje w organizacjach u progu XXI wieku Autor: Małgorzata Dolińska
(cytat, str. 145) Przedmiotowe uporządkowanie stanowisk roboczych oparte jest na zasadzie takiego skupienia maszyn i urządzeń, które jest zgodne z przebiegiem produkcji odpowiedniego przedmiotu produkcji.Isttą organzowania stanoisk (a więc warsztatów i odziałów) opartą na zasadzie przedmiotowego uporządkowania jest dokładnie opracowany przebieg produkcji, który określa rodzaj i nastepstwo potrzebnych maszyn.
Słowa kluczowe:stanowisko Komentarze i źródła pierwotne: Rozdział: Innowacje w organizacjach w progu XXI wieku Autor:Małgorzata Dolińska
Pierwotne Źródło informacji: C.Ching, C.W. Holsapple, A.B. Whinston, Towards IT Support for Coordination in Network Organizations, Information Management,30(4), 1996,pp. 179-199.
(cytat, str. 402) Metoda job enlargement przewiduje dodanie do dotychczasowego zakresu wykonywanych działań nowych zadań związanych ze stanowiskiem pracy (np. konserwacja wykorzystywanego sprzętu) lub zadań zbliżonych, lecz wykonywanych do tej pory przez osoby zatrudnione na innych stanowiskach (na ogół na stanowiskach, na których wykonywane były czynności bezpośrednio poprzedzające czynności wchodzące w zakres obowiązków rozszerzanego stanowiska lub następujące po nich).
(parafraza, str. 23 - 24) Od kandydata na stanowisko kierownicze oczekuje się wysokich wartości w następujących kategoriach, które można połączyć w cztery podstawowe grupy (Drucker 1995, s. 51-52). I tak: Grupa I - obejmuje kryteria zapewniające efektywności koncepcyjną, należą do nich: 1. Umiejętności wspomagające proces tworzenia wizji, czyli umiejętność analizy i syntezy, które pozwalają na zrozumienie złożonej natury zjawisk w analizowanych sytuacjach oraz powiązanie wielu kwestii w budowaniu wizji, postawę zapewniającą innowacyjność i kreatywność, umiejętność przewidywania długookresowych skutków działania. 2. Kompleksowe widzenie problemów, czyli dostrzeganie problemów w ich złożonej naturze, ogólnej i szczegółowej, branie pod uwagę odmiennych od własnych punktów widzenia i opinii, przewidywanie konsekwencji działań zarówno tych w bliskiej, jak i w dalszej perspektywie. 3. Orientacja na wynik, czyli badanie konsekwencji planów i decyzji, przewiduje, jak rozwój w jego własnym obszarze działań wpłynie na otoczenie, w tym całą organizację. 4. Orientacja przedsiębiorcza, (...). 5. Poczucie realności, (...). Grupa II - to kryteria zapewniające skuteczność operacyjną, to znaczy: 1. Orientacja na wynik, (...). 2. Efektywność indywidualna, (...). 3. Efektywna kontrola, (...). Grupa III - zawiera kryteria zapewniające skuteczność interpersonalną, czyli: 1. Bezpośredniość w kontaktach, (...). 2. Skuteczność negocjacji, (...). 3. Wpływ osobisty, (...). 4. Umiejętności werbalne, (...). Grupa IV - czyli kryteria zapewniające motywację osiągnięć, takie jak: 1. Entuzjazm, (...). 2. Ambicje zawodowe, (...). 3. Stabilność charakteru, (...).
(cytat, str. 355) Tak przygotowany profil stanowiska jest bazą do wytworzenia drugiego dokumentu- profilu idealnego kandydata. Profil kandydata najczęściej powstaje w oparciu o metodę Aleca Rodgera i opisuje: - cechy fizyczne: co jest potrzebne w dziedzinie zdrowia, cechy fizyczne, siła, wygląd; - wykształcenie: rodzaj i typ wykształcenia, przeszkolenia, wymagane doświadczenie; - ogólna inteligencja: wymagania danej pracy w aspekcie myślenia, intelektu, możliwości umysłowych; - zdolności specjalne: rodzaj uzdolnień i umiejętności wymagany na tym stanowisku; - zainteresowania: jakieś szczególne zainteresowania sprzyjające powodzeniu w danej pracy; - dyspozycje psychiczne: typ osobowości lub jej pożądane cechy; - warunki zewnętrzne: szczególne okoliczności, sytuacja życiowa lub warunki, jakimi powinien dysponować kandydat; Dodatkowo dla każdego elementu rozważa się, co jest: - absolutnie konieczne do wykonywania pracy, - pożądane- te dane decydują zwykle o przewadze konkurencyjnej kandydatów.