Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(parafraza, str. 124) Dwubiegunowy podział strategii Mastenbroeka według aktywności i stopnia współpracy: Strategia I aktywno-kooperacyjna Strategia II aktywno-konkurencyjna Strategia III pasywno-kooperacyjna Strategia IV pasywno-konkurencyjna
(cytat, str. 175) Bez konkretnych celów zaczynamy natychmiast bezwolnie unosić się z prądem, nie biorąc w istocie odpowiedzialności za własne życie. Czas przecieka nam między palcami, bo nie ma żadnego pośpiechu. Nic nie jest konieczne. Nie istnieją jakiekolwiek terminy. Nie ma powodu, by robić cokolwiek dziś. Ze wszystkim można zwlekać w nieskończoność. Cele sprawiają, że sprężamy się i odzyskujemy aktywność.
(cytat, str. 31) "Do podstawowych kwestii aktywności gospodarczej uwarunkowanej informacją zaliczyć należy: - Zmiany charakteru rynku pracy. W nowym modelu gospodarczym oczekiwane są wysokie kwalifikacje nominalne pracowników. - Niezbędność zmian modelu edukacji. Wymagane jest nauczanie i szkolenie w szybkich, odpowiadających potrzebom, cyklach dydaktycznych. - Polaryzacja społeczeństw i podmiotów gospodarujących w punktu widzenia posiadania lub braku informacji lub dostępu do niej. Dostęp i świadomość nowej technologii rodzi elitarność. - Luki w wiedzy i świadomości nowych technologii. Mimo możliwości dostępu do wiedzy występują zauważalne bariery percepcyjne."
(cytat, str. 9) "Spośród zaprezentowanych sposobów postępowania podmiotów w warunkach ich niedostatecznej wiedzy, interesować nas będzie w tej pracy aktywne działanie podmiotów. Tego typu działanie będziemy nazywać aktywnością informacyjną."
(cytat, str. 242) Innymi słowy, źródłem inercji cenowej prowadzącej do wahań aktywności gospodarczej są heterogeniczność dóbr i transakcji oraz zróżnicowane koszty komunikacji i koordynacji w skomplikowanej sieci input-output (tablicy przepływów międzygałęziowych). Reakcją na różnorodność produktów jest skłonność do specjalizacji w postaci produkcji dużej liczby kilku dóbr i wymiany ich na niewielką liczbę wielu dóbr.
(cytat, str. 270) Efekty zewnętrzne aktywności podmiotów, kierujących się przewidywaniami rosnących zysków, doprowadzą do ustalenia równowagi z wysokimi wskaźnikami gospodarczymi. Optymistyczne nastroje utwierdzą pracodawców w przekonaniu o możliwości sprzedaży większej ilości dóbr, dzięki czemu wzrośnie poziom produkcji i zatrudnienia.
(cytat, str. 148) Do aktywnych zawodowo (określanych też mianem zasobów siły roboczej) zaliczamy te osoby w wieku produkcyjnym, które pracują oraz te, które są zdolne i gotowe podjąć pracę (zarejestrowani poszukujący pracy). Pozostałe osoby w wieku produkcyjnym tworzą grupę biernych zawodowo.
(cytat, str. 386) Aktywność turystyczna zależy od: przemian cywilizacyjnych, ciągłego postępu technicznego, demokratyzacji życia społecznego, nowego stylu życia.
(cytat, str. 80) Istnieją trzy podstawowe rodzaje aktywności systemu: reakcja, odpowiedź i działanie.
Przez zdarzenie rozuymie się zmianę jednej lub kilku istotnych cech systemu albo jego otoczeniu.
Reakcją systemu jest zdarzenie zachodzące w wystemie, dal którego inne zdarzenie w systemie lub otoczeniu jest warunkiem wystarczającym.
Odpowiedź systemu to zdarzenie zachodżące w systemie, dla którego wystąpienie wcześniej innego zdarzenia w samym systemie lub jego otoczeniu jest warunkiem koniecznym ale niewystarczającycm.
DZiałanie - to zachodzące w systemie zdarzenia, dla którego żadne inne zdarzenie w systemie lub w otoczeniu nie jest warunkiem ani wystarczającym, ani koniecznym.
(cytat, str. 311) W modelu Garvina za najważniejsze uznaje się pięć następujących form uczenia się lub aktywności: - systematyczne rozwiązywanie problemów; - eksperymentowanie; - uczenie się poprzez doświadczenia; - uczenie się poprzez zapożyczanie; - dzielenie się wiedzą wewnątrz organizacji.