Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 61) Funkcja mediacyjna polega na wspomaganiu wszystkich stron negocjacji w fazie prowadzenia rozmów. Celem działania jest doprowadzenie negocjatorów do sprawiedliwego i satysfakcjonującego ich kompromisu. System może działać dwojako, analizując dane wprowadzone przez obydwu negocjatorów i sugerując gotowe oferty i rozwiązania lub też wskazując negocjatorom jedynie metody działania i postępowania - strategie i taktyki negocjowania, jakie powinni podjąć, by zakończyć negocjacje optymalnym porozumieniem.
(cytat, str. 64 - 65) System wspomagania negocjacji bezpośrednich (...). Uczestnicy negocjacji wspomaganych takim systemem mają tę samą swobodę rozmów i wymiany myśli, co strony negocjujące bez wspomagania. Dodatkowo jednak mają oni wsparcie ze strony systemu działającego na podobieństwo mediatora, który pozwala między innymi na: - uporządkowanie poszczególnych etapów negocjacji, - zwrócenie uwagi na obszary zaniedbane przez negocjatorów w dyskusji, a mające perspektywy złagodzenia sporu, - proponowanie rozwiązań kompromisowych, - dokonanie syntezy wyników częściowych uzyskanych na każdym etapie negocjacji, - wykonywanie obliczeń, - analizę tańca negocjacyjnego oraz śledzenie ustępstw czynionych przez każdą ze stron.
(cytat, str. 382) Mediacja - nazwana też koncyliacją - należy do alternatywnych form rozstrzygania sporów w obrocie międzynarodowym. Postępowanie mediacyjne ma zawsze charakter dobrowolny, a czas jego trwania jest uzależniony od chęci uczestnictwa stron w postępowaniu, dlatego też forma ta jest nazywana arbitrażem umownym. Istotną cechą tej metody postępowania jest jej pojednawczy charakter, co daje możliwosć znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony sporu. Orzeczenie osoby trzeciej o rozstrzygnięciu sporu nie jest prawnie wiążące, czyli zastosowanie się do niego zależy od dobrej woli stron. W porównaniu do arbitrażu orzeczenie koncyliacyjne nie ma mozliwosci fizycznego egzekwowania jego tresci.
(cytat, str. 222) Mediatorzy nie są decydentami. Nie mogą wydawać wyroków. Ich zadaniem jest rozwiązywanie problemów. Inaczej niż podczas sprawy sądowej, strony mogą przedstawiać im różne twórcze rozwiązania. Mediatorzy są animatorami dyskusji, podczas której strony negocjują wspólne decyzje.
Słowa kluczowe:mediacja, mediator Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: Zieleniewski J., Organizacja zespołów ludzkich, PWN, Warszawa 1982.
(cytat, str. 222) Oto argumenty przemawiające za mediacją. - Sprawa sądowa prawdopodobnie zakończy się niekorzystnie dla jednego ze współmałżonków, ponieważ spór jest rozstrzygany przez osobę trzecią, a nie przez strony. - Sprawie sądowej towarzyszą uraz, nerwy i niepewność. W przypadku mediacji można tego uniknąć. - Wspólna decyzja współmałżonków może stać się nie mniej wiążąca niż wyrok sądu. - Pod względem emocjonalnym strony łatwiej znoszą decyzje, które same podjęły. Prawdopodobieństwo, że któraś ze stron zechce odwołać się od takich decyzji, jest mniejsze niż w przypadku, gdy decydentem jest osoba trzecia, czyli sąd. - Mediacja chroni intymne sprawy małżeńskie przed publicznym ich ujawnieniem na sali sądowej.
Słowa kluczowe:mediacja Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: Strategor, Zarządzanie firmą. Strategie, struktury, decyzje, tożsamość, PWE,Warszawa 1985 s.281
(cytat, str. 324) "Polega ona na rozwiązywaniu sporu między stronami z udziałem osoby trzeciej. Jest to z reguły rozwiązanie tańsze niż wyrok sądowy, a ponadto daje lepszy i trwalszy rezultat. Mediacja jest skuteczna, jeśli- mimo ostrego sporu- stanom zależy na znalezieniu rozwiązani, spór zaś dotyczy konkretnych spraw, a nie zasad ogólnych."
Słowa kluczowe:mediacja Komentarze i źródła pierwotne: Zarządzanie informacją w warunkach kryzysu i upadłości przedsiębiorstwa-P.Bartkowiak, J.Lech Czarnota
(cytat, str. 94) Mediacja jest jedną z technik regulowania konfliktu. Jej celem jest doprowadzenie do zmniejszenia natężenia lub gwałtowności konfliktu lub przywrócenie bezpośredniej komunikacji między stronami uczestniczącymi w konflikcie. Stosuje się ją, gdy napięcie między stronami jest bardzo wysokie lub gdy negocjacje znajdują się w martwym punkcie.
(parafraza, str. 92 - 93) Etapy mediacji: - nawiązanie kontaktu ze stronami sporu, - wybór strategii prowadzenia mediacji, - zbieranie i analizowanie podstawowych informacji, - sporządzanie szczegółowego planu mediacji, - budowanie zaufania i współpracy, - rozpoczęcie sesji mediacyjnej, - zdefiniowanie spraw i ustalenie planu, - odkrywanie ukrytych interesów stron, - generowanie opcji rozwiązań, - ocena możliwości rozwiązań, - przetarg końcowy, - osiągnięcie formalnego porozumienia.
Słowa kluczowe:mediacja Komentarze i źródła pierwotne: Źródło pierwotne: www.mtr-i.com
(cytat, str. 96) "Idea mediacji karnych polega na dążeniu przede wszystkim do zadośćuczynienia ofierze danego zdarzenia. Jest to tak zwane podejście naprawcze."
Słowa kluczowe:mediacja Komentarze i źródła pierwotne: Wzory:
1) obciążenie majątku zobowiązaniami = kapitał obcy/majątek łączny
2) pokrycie majątku kapitałem własnym = (kapitał własny+rezerwy)/majątek łączny
(cytat, str. 89 - 90) "Mediacja (łac. mediato- pośrednictwo) to dobrowolny i poufny proces dochodzenia do rozwiązania sporu, prowadzony w obecności osoby neutralnej, czyli mediatora. Mediacje różnią się od rozstrzygnięć instytucjonalnych9 w tym sądowych) przede wszystkim tym, że ich celem nie jest ustalenie. kto ma rację, ale wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony sporu. Celem mediatora jest pomoc zwaśnionym stronom w dobrowolnym osiągnięciu wzajemnie akceptowanego porozumienia w spornych kwestiach."
Słowa kluczowe:mediacja Komentarze i źródła pierwotne: R.W.Emerson,Das strategische Controlling,Der Organisator 1989,nr 5.
(cytat, str. 46) Mediacje mogą być prowadzone także przy wsparciu organów i pracowników obsługi, funkcjonujących zarówno w stale działających strukturach publicznych, jak też w strukturach utworzonych specjalnie na potrzeby konkretnego przypadku mediacji.
(cytat, str. 88) Mediacje pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą są instytucją, która ma na celu zwiększenie społecznego poczucia bezpieczeństwa obrotu prawnego i jako taka na pewno wpływa na rozwój idei społeczeństwa obywatelskiego.
(cytat, str. 29) Mediacja zawsze przebiega w ten sposób, że mediator, którym może być jeden podmiot: osoba lub instytucja, albo zorganizowana grupa osób, występująca jako mediator, prowadzi interakcje stron mediacji.
(cytat, str. 173) Mediacja różni się od postępowania arbitrażowego tym, że neutralna trzecia strona - mediator - nie narzuca rozwiązania. Mediator ma za zadanie pomagać stronom w znalezieniu rozwiązania. Rola mediatora może zależeć od osobowości i preferencji stron oraz ich adwokatów, od historii sprawy i przedmiotu sporu, a także od osobowości i umiejętności mediatora.
(cytat, str. 74) Mediacja- ro dobrowolne porozumienie sie dwu stron negocjujących w obecności osoby neutralnej - mediatora, który pomaga stronom w dojściu do porozumienia.
(cytat, str. 97) Mediację... można zdefiniować jako pomoc udzielaną stronom negocjacji w osiągnięciu porozumienia przez zaakceptowaną przez nie neutralną trzecią stronę.
(cytat, str. 131) Mediacje określić by można jako swoista misję, każdorazowo odmienną, zróżnicowaną zakresem i rodzajem włączania się w relacje stron (dwu lub więcej) i w sprawę, która jest tej relacji esencją. W przeważającym stopniu dotyczy to sporów, ale mediacja może mieć też miejsce wtedy, gdy strony nie podejmowały jeszcze jakichkolwiek rozmów.