Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 419) Dane liczbowe w analizach statystycznych mogą przyjmować dwojaką postać: - danych ciągłych, - danych dyskretnych. Dane ciągłe są obserwacjami zmiennych ciągłych. Zmienna ciągła jest miarą nie podlegającą żadnym ograniczeniom co do wartości, jaką możemy zaobserwować, poza ograniczeniami natury fizycznej, wynikającymi z procesu, który je generuje. Na przykład, wymiary każdej obrabianej części składowej cechują się rozstępem wartości, w ramach którego możliwe jest ich wykonanie, lecz w tych ramach nie ma żadnych ograniczeń co do tego, jakie wartości mogą być osiągnięte. Jedyne ograniczenie, jakim jest liczba miejsc dziesiętnych, z jaką możemy podać wymiary, jest konsekwencją dokładności narzędzi pomiarowych.
(cytat, str. 15) Dane liczbowe wykorzystywali i analizowali w swych pracach – oprócz władz administracyjnych, dla których były one sporządzane – także indywidualni badacze, głównie ekonomiści, geografowie i historycy. Wśród polskich uczonych należeli do niech m.in. bracia Platerowie, działający w Wielkopolsce w pierwszej połowie XIX w.