Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 96) Nie możemy prowadzić sporu, jeśli nie wiemy, w czym problem. Argumentowanie w próżnie przypomina boksera, który młóci powietrze i nigdy nie udaje mu się trafić w przeciwnika.
(cytat, str. 22 - 23) Argument, spór jest darem - naszym darem dla innych. Bez daru z naszej strony, bez poswięcenia nigdy nie będziemy prawdziwymi ludźmi ani rodzicami. Bez daru dla innych nie osiągniemy uznania jako artyści czy szacunku jako pracownicy.
(cytat, str. 22) Sztuka spierania się to sztuka życia. Prowadzimy spory i dochodzimy swych racji, ponieważ musimy, gdyż samo życie tego od nas wymaga, a w końcu Zycie jest niczym innym , jak wielkim sporem.
(parafraza, str. 126) Przesunięcie przedmiotu spory jest takim rodzajem nieuczciwej argumentacji, w której meritum sprawy okazuje się ruchome. Przesunięcie przedmiotu sporu może polegać na: -zmianie stopnia jego szczegółowości, -poszerzaniu zakresu kryteriów oceny, -na zastąpieniu oceny spornej sytuacji, spekulacjami na temat jej dalszego rozwoju.
(cytat, str. 252) Badanie efektów osiągniętych dzięki sponsoringowi sportu jest skomplikowane z następujących powodów: - cele sponsoringu są osiągane w dłuższym czasie; pojawiają się one później niż np: cele reklamowe; - na osiągnięcie celów sponsoringu wpływają różne czynniki, których wyodrębnienie jest trudne. Przez skuteczność sponsoringu należy rozumieć stopień osiągnięcia założonego celu tej formy promocji, np: 100 procentowe osiągnięcie celu oznacza, że promocja wykorzystująca sponsoring jest w pełni skuteczna. Nie bierze się tu jednak pod uwagę kosztów osiągnięcia celu. Jest on uwzględniony przy badaniu efektywności. Efektywność sponsoringu jest to relacja między jego rezultatami a kosztami, jakie należało ponieść aby uzyskać te efekty. Jest to dla przedsiębiorstwa oczywiście bardzo ważne, gdyż, z reguły, dysponuje ono ograniczonymi zasobami finansowymi. Często zresztą decyduje się na promowanie swojej firmy przy wykorzystaniu sponsoringu, a nie tradycyjnej reklamy, ponieważ koszty działania są niższe.
(cytat, str. 99) "Spór zbiorowy jest to spór pracowników z pracodawcą, dotyczy warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych. Powodem sporu zbiorowego mogą być jedynie żądania zaspokojenia potrzeb pracowników."
Słowa kluczowe:spór Komentarze i źródła pierwotne: M.Romanowska,Alianse strategiczne przedsiębiorstw,PWE,Warszawa 1997,s.12.
(cytat, str. 348) Spór pracowniczy jest sporem na tle pracy i wyraża się w różnicy stanowisk pomiędzy pracownikiem (grupą pracowników lub ich reprezentacją) a pracodawcą.
(cytat, str. 21) Główne przyczyny sporów to: płace, dalej warunki pracy, świadczenia socjalne, wolności związkowe. W pojedynczych przypadkach pojawiły się inne przyczyny, jak: brak wglądu w stan ekonomiczny firmy, restrukturyzacja firmy, odwołanie dyrektora i inne.
Słowa kluczowe:spór Komentarze i źródła pierwotne: Na stronach 51-53 znajdują się klasyfikacje Agencji Unii Europejskiej oraz wymienione są podstawowe agencje działające w UE.
(cytat, str. 311) Jeśli musisz interweniować w spór pomiędzy grubiańskim klientem i niepewnym siebie pracownikiem, trudno jest znaleźć właściwe słowa, aby równocześnie uspokoić klienta i pozwolić pracownikowi zachować twarz.
(cytat, str. 35) Do spornych obszarów badań nad ryzykiem należy zaliczyć: - kwestię podejścia do nowych technologii, zagrożeń i sposobów ich opanowania, - globalne zmiany w świecie, - odpowiedzialność za decyzje obciążone ryzykiem, - realizację decyzji obciążonych ryzykiem i sposób ich komunikowania (wyjaśniania), - politykę wobec ryzyka, - kwestię trudnych do skalkulowania zagrożeń i możliwość ich ograniczenia, - zagadnienie konieczności i możliwości dostosowania zmian środowiska społecznego do narastającego ryzyka, np. budowa potężnej tamy w Chinach, która spowoduje ogromne zmiany ekologiczne i społeczne.
(cytat, str. 209) Każda kłopotliwa sytuacja musi być jasno określona. Aby skutecznie rozwiązywać kwestie sporne, należy przede wszystkim dążyć do osiągnięcia pożądanego wyniku poprzez badanie faktów i okoliczności.
Słowa kluczowe:spór Komentarze i źródła pierwotne: E.Penrose, Theory of the Growth of the Firm, s. 236.
(cytat, str. 209) By rozwiązać spór, należy upewnić się, że rezultat, do którego się dąży, został rozpoznany, uzgodniony, zapisany i będzie ostatecznie osiągnięty. Otrzymanie rozwiązania wymaga nierzadko kilku podsumowań problemów i ustalenia pewnych parametrów.
Słowa kluczowe:spór Komentarze i źródła pierwotne: Szczegółowe rozważania na ten temat można znaleźć m.in. w następujących opracowaniach: J. Zieleniewski, Organizacja zespołów ludzkich, PWN, Warszawa 1965; J. Zieleniewski, Organizacja i zarządzanie, PWN, Warszawa 1975, s. 50-51; M. Bielski, Organizacje. Istota, struktury, procesy, Uniwersytet Łódzki, Łódź 1992, s.8-9; R. Rutka, Organizacja przedsiębiorstw, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 1996.
(cytat, str. 95) Kwestie sporne powstają często w wyniku postaw demonstrowanych bez uświadomienia sobie skutków i reakcji, które mogą powodować. Dotychczas podkreślałem konieczność brania pod uwagę stanowiska strony przeciwnej i pożądanego celu. Przyczyną wrogości, która całkowicie i pod każdym względem uniemożliwia osiągnięcie wytyczonego celu, jest zamierzony lub świadomy brak zrozumienia potrzeb drugiej strony i jej czułych punktów.
Słowa kluczowe:spór Komentarze i źródła pierwotne: Zob. M.Armstrong. Zarządzanie zasobami ludzkimi, Strategia i działanie. Wydawnictwo Profesjonalnej Szkoły Biznesu, Kraków 1998, s.9
(cytat, str. 50) Skuteczne zarządzanie zmianami jest zawsze podstawową sprawą we wszystkich przedsiębiorstwach, ponieważ nie trwają one w bezruchu: rozwijają się (i mogą przetrwać) lub ograniczają działalność (i w końcu wypadają z gry). Kwestie sporne powstają często w związku z niechętnymi reakcjami na zmiany.
Słowa kluczowe:spór, zmiany Komentarze i źródła pierwotne: Quillian M. (1968), Semantic Memory, M.Minsky, Semantic Information Processing
(cytat, str. 25 - 26) W rozwiązaniu kwestii spornych podstawowym obowiązkiem negocjatora jest wprowadzenie lub spowodowanie zmiany istniejącego stanu rzeczy, ponieważ przyczyną powstania konfliktu jest brak zgody.
Słowa kluczowe:spór Komentarze i źródła pierwotne: A. Baruk, Wizerunek firmy jako pracodawcy w opiniach aktualnych i potencjalnych pracowników, op. cit., s.357-358.
(cytat, str. 194) pojęcie definicji jest pojęciem o duzym znaczeniu pragmatycznym. Definicje służą do ustalania hierarchii pojęć, a zarazem zwracania uwagi na te, które w praktyce badawczej są szczególnie ważne.
Często we wszelkich dyscyplinach powstaje sytuacja sporu o definicje. Jest to z reguly spór o wybór tej, a nie innej perspektywy badawczej.
Spór o definicje stanowi zawsze wyraz rozbieżnych przekonań co do znaczenia pewnej problematyki badawczej, a rozbieżność ta bardzo często ma podłoże merytoryczne.