Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 12) Przy określaniu procedury badawczej zakłada się hipotetyczne wyjaśnienie badanego zjawiska, jego przyczyn i ewentualnych konsekwencji.
(cytat, str. 12) W zależności od podstawowego celu badania wyróżnia się trzy zasadnicze zasadnicze rodzaje procedur badawczych: -badanie typu poszukiwawczego, -badanie typu opisowego, -badanie wyjaśniające związki przyczynowo-skutkowe.
(cytat, str. 137) Typowa procedura badawcza, przy pomocy której weryfikuje się hipotezę na płaszczyźnie statystycznej, jest następująca: 1.Zdefiniować błędy jako zdarzenia statystyczne 2.Ustalić obszar badań i próbę badawczą 3.Ustalić empiryczne wartości zmiennych 4.Przeanalizować zależności statystyczne między zmiennymi.
(cytat, str. 260) Procedura- ustalony sposób postępowania. W wielu przypadkach procedury są udokumentowane, np. procedury systemu jakości. Jeśli procedura jest udokumentowana, często stosuje się terminy "procedura pisemna" lub "procedura udokumentowana". Procedura pisemna lub udokumentowana zazwyczaj zawiera: cele o zakres działania; co powinno być zrobione i przez kogo; kiedy, gdzie i jak należy to zrobić; jakich materiałów, wyposażenia i dokumentów należy użyć oraz jak to należy nadzorować i zapisywać.
(cytat, str. 216) Procedura certyfikacyjna to zestaw formalnych działań, które powinny doprowadzić nas do uzyskania certyfikatu zgodności z normą ISO 9001. Stanowi ona swego rodzaju egzamin (przeprowadzony przez jednostkę certyfikującą), ale o jego wyniku decyduje cały okres, nierzadko kilkuletnich przygotowań.
(cytat, str. 56) ... podobne do procedury pomiarowej, w której uzyskana z pomiarów ilość informacji jest traktowana jako różnica entropii początkowej i końcowej w procesie pomiarowym.
W procesie pomiarowym obserwator odpowiada odbiornikowi, obiekt mierzony - źródłu informacji, a aparatura pomiarowa - kanałom przekazu informacji.
(cytat, str. 91) Za podstawowy dokument systemu należy uznać procedurę, która określa sposób postępowania przy wykonywaniu określonej czynności. Procedura ustanawia dokładny tryb i sposób postępowania wraz z ewentualnymi formularzami i instrukcjami. Stosowanie ich zapewnia powtarzalny, stabilny poziom jakości wytwarzanych wyrobów i świadczonych usług.
(cytat, str. 206) Procedura: standardowy plan trwale obowiujący, określający zachowania i sposób postępowania pracowników w określonych, typowych okolicznościach.
(cytat, str. 75) Procedura tworzenia listy zbiorczej jest następująca s. 59. Należy: < ustalić wyraźny cel zbierania danych, < zidentyfikować dane konieczne do osiągnięcia celu, < ustalić kto i w jaki sposób będzie te dane analizować, < zaprojektować formularz do zapisywania danych, < sprawdzić formularz, < dokonać przeglądu.
(cytat, str. 75) Procedura tworzenia listy zbiorczej jest następująca s. 59. Należy: < ustalić wyraźny cel zbierania danych, < zidentyfikować dane konieczne do osiągnięcia celu, < ustalić kto i w jaki sposób będzie te dane analizować, < zaprojektować formularz do zapisywania danych, < sprawdzić formularz, < dokonać przeglądu.
(cytat, str. 136) procedury nadmiernie szczegółowe, czyli przeformalizowane, prowadzą do autonomizacji celów, biurokratyzmu, zaniku aktywności i inicjatywy pracowników i - w efekcie - do trudności w przystosowywaniu się organizacji do zmian w jej otoczeniu.
(cytat, str. 15 - 16) W niektórych przypadkach konfrontacja ofiary i przestępcy jest korzystna z uwagi na skutki psychologiczne w postaci złagodzenia i przywrócenia zaufania w stosunkach społecznych, które może ona stworzyć. Wskazano następnie, że pozasądowe procedury mediacyjne i pojednawcze odznaczają się przede wszystkim takimi zaletami jak: możliwość uniknięcia stygmatyzacji (naznaczenia) przestępcy i nadmiernego rozgłosu wokół przestępstwa, co jest szkodliwe i dla ofiary, i dla przestępcy; uwolnienie sądów od nadmiernego obciążenia; możliwość doprowadzenia do pojednania przestępcy i ofiary, a nawet jej włączenia w proces rehabilitacji sprawcy. Podkreślono jednak, że procedury te powinny być stosowane tylko wtedy, gdy bezspornie służą interesom obu stron, co oznacza, że ofiary nie powinny być narażone na konieczność akceptacji rozwiązania korzystnego głównie dla przestępcy. Procedury te nie powinny nadto wchodzić w grę wówczas, gdy prawa jednej ze stron skuteczniej byłoby chronione na drodze postępowania sądowego niż mediacyjnego.
Słowa kluczowe:mediacja, procedura, stosunki międzyludzkie Komentarze i źródła pierwotne: Rozdział 24 Dysfunkcje w sferze doboru kadry kierowniczej Autor: Zdzisława Janowska Uniwersytet Łódzki
(cytat, str. 39) Podejmowanie decyzji stanowi proces stanowiący ciąg zdarzeń prowadzący do ostatecznego rozstrzygnięcia. Do najważniejszych elementów decyzji należą: - podmiot decyzji, - cel decyzji, - problem decyzyjny, - wolność i wolna wola, - wybór, - odpowiedzialność, - środowisko albo kontekst decyzji.
(cytat, str. 80) "Klasyczne procedury polegają na arbitralnym założeniu postaci badanych funkcji, a potem wyznaczeniu definiujących je parametrów. określa się je mianem metod parametrycznych.Ich istotnymi zaletami są prostota teoretyczna oraz obliczeniową, a także powszechna znajomość i dostępność w literaturze."
Słowa kluczowe:procedura, założenie Komentarze i źródła pierwotne: W rozdziale napisanym przez Włodzimierza Piotrowskiego.
(cytat, str. 6) Pomiary przeprowadzane za pomocą obiektywnych, fizycznych przyrządów pomiarowych nie stwarzają w istocie żadnych problemów ani pod względem prawidłowości procedury mierzenia, ani w interpretacji wyników pomiaru.
(cytat, str. 114) Procedury stanowią szczegółowy opis reguł, według których należy postępować w określonych sytuacjach. Często są one formułowane w poradnikach lub podręcznikach dla pracowników jako standardowe procedury operacyjne (SPO).