Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 138) Wyróżnia się dwa rodzaje rekrutacji - szeroką i segmentową. Rekrutacja szeroka polega na kierowaniu ofert zatrudnienia na tzw. szeroki rynek pracy. Procedury stosowane w tym celu są standardowe i nieskomplikowane. Firma w tym przypadku ma na celu dotarcie do maksymalnej liczby potencjalnych kandydatów na pracowników. W tym przypadku rekrutacji szerokiej właściwe jest stosowanie anonsów w prasie. Można też skorzystać z usług lokalnych rozgłośni radiowych lub telewizyjnych. Wskazane jest także korzystanie z biura pośrednictwa pracy i specjalistycznych portali internetowych. Zewnętrzna rekrutacja segmentowa kierowana jest do konkretnego segmentu rynku. W takim przypadku organizacja poszukuje najczęściej specjalisty. Należy liczyć się z tym, że jest to proces bardziej skomplikowany. Wakat na wysokim lub specjalistycznym stanowisku stwarza organizacji problem. Osoby spełniające wszystkie stawiane wymogi często należy szukać w innej formie, bardzo często konkurencyjnej i nakłonić do przejścia.
(cytat, str. 137) Ogólnym celem rekrutacji i selekcji jest zapewnieni, przy jak najniższych kosztach, odpowiedniej liczby pracowników zaspokajających potrzeby przedsiębiorstwa z zakresie zasobów ludzkich.
(cytat, str. 136) Rekrutacja i selekcja to najważniejsze czynności w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. Rekrutacja oznacza pozyskiwanie przez organizację takiej liczby kandydatów do pracy, która umożliwia ich racjonalną selekcję. W literaturze proces ten nazywa się naborem.
(cytat, str. 45) "Podsumowując, stwierdzamy, że ogłoszenie musi zawierać; -Krótki opis firmy (...) -Krótki opis stanowiska, objaśniający, na czym ma polegać praca. (...) -Krótki opis idealnego kandydata. To w praktyce wyciąg z wymagań wobec kandydata, powinien zawierać pożądane umiejętności, kwalifikacje, doświadczenie i cechy charakteru. -Inne ważne informacje, w których zawierać się mogą atrakcyjne dodatki(...)"
(cytat, str. 53) "Ten sposób rekrutacji ma jednak trzy minusy. Po pierwsze, większość potencjalnych kandydatów nie będzie wiedziała gdzie szukać informacji o wolnych posadach w małej firmie, więc ilość chętnych pozyskanych w ten sposób będzie niewielka. Po drugie, zgłoszenia spływają stopniowo w dłuższym okresie czasu, a nie praktycznie jednorazowo w odpowiedzi na ofertę opublikowaną w prasie. Dlatego internet jest dobry, jeśli nabór ma trwać dłużej, na przykład kiedy firma stale się rozwija; szczególnie użyteczny wtedy, gdy oferta dotyczy posady dla informatyków i specjalistów albo oferuje pracę dla absolwentów, gdzie przez cały rok szuka się kandydatów, którzy rozpoczną pracę w jednym miesiącu. I wreszcie po trzecie, bardzo ważną rzeczą jest, by witryna firmy była na bieżąco aktualizowana, a z tym, jak praktyka dowodzi, zwykle są problemy."
(cytat, str. 51) "Kilka rzeczy, których w ogłoszeniach należy się wystrzegać: -Nie umieszczaj w nim rzeczy nieistotnych, np. "GRANTRON to filia REI-Inżynieria" Kogo to interesuje? (...) -Nie wyszczególniaj mało istotnych dodatków, na przykład ubezpieczenia na życie. Nikt nigdy nie dokonał wyboru pracy na podstawie takich przesłanek.(...) -Nie próbuj upychać w ogłoszeniu zbyt dużej ilości informacji - chcesz tylko przyciągnąć uwagę kandydatów zainteresowanych podjęciem pracy w Twojej firmie i skłonić ich do wysłania dokumentów. Nie masz możliwości zmieścić w ogłoszeniu wszystkiego czego byś chciał. -Postaraj się, aby ogłoszenie odpowiadało wizerunkowi firmy(...)"
(cytat, str. 43) "Z całą pewnością nie wolno zapominać o trzech podstawowych cechach dobrego ogłoszenia. -Musi przyciągać uwagę. -Musi wzbudzać i utrzymywać zainteresowanie. -Musi zachęcać do działania."
(cytat, str. 65) "Trafność testu zachowana jest wtedy, gdy test naprawdę mierzy to, co m mierzyć, a trafność prognostyczna jest tu kluczową miarą. Ocena trafności wymaga monitorowanie pracowników, którzy przechodzili taki test, w celu sprawdzenia, jak trafna okazała się ocena pracownika dokonana na bazie wyników testu względem jego rzeczywistych, późniejszych zachowań."
(parafraza, str. 168 - 169) Rozpocząwszy swoją misję rozpoznawczą, opieraj się na następujących źródłach oceny: Wcześniejsze projekty, () Wiedza organizacyjna, () Rekomendacja zarządu, () Rekomendacja członków zespołu.
(cytat, str. 36) Rekrutacja właściwych osób to jeden z najważniejszych i najtrudniejszych procesów w trakcie przygotowania do uruchomienia projektu. Jednym z ciekawszych artykułów na ten temat jest przetłumaczony na język polski Partyzancki poradnik rekrutacji Joela Spolsky'ego. Jego głównym przesłaniem jest rada, by rekrutować tylko i wyłącznie osoby bystre i realizujące cele.
(cytat, str. 120) Rekrutacja i selekcja stanowią zaplanowany zasób, w trakcie którego organizacja styka się z zewnętrzną podaży pracy. Rekrutacja to proces polegający na zainteresowaniu pewnej grupy kandydatów wolnym stanowiskiem, a selekcja jest techniką wyboru nowego członka organizacji spośród dostępnych kandydatów.
(cytat, str. 51) Rekrutacja- instrument zarządzania bezpośredniego uzależniony od potrzeb kadrowych firmy, wzbogacany w dzisiejszych czasach o komputerowe bazy danych, zakładane zarówno w firmie, jak i w biurach doradztwa.
(cytat, str. 73) Szeroka rekrutacja oznacza oddziaływanie na cały segment rynku pracy, tak by zainteresować ofertą pracy szeroką rzesze potencjalnych pracowników.
(cytat, str. 94 - 95) Rozszerzona, acz nadal skondensowana, lista form rekrutacji obejmuje: 1) awans wewnętrzny, 2) referencje pracowników (krewni i znajomi poleceni przez aktualnie zatrudnionych), które czasami (ale niekoniecznie) stanowią odpowiedź na 3) ogłoszenia wewnętrzne (w gazetkach zakładowych i ściennych, poprzez radiowęzeł itp.), 4) zgłoszenia samoistne (tzw. aplikanci z ulicy, z ang. walk-ins and write-ins), 5) ogłoszenia zewnętrzne (nie tylko w prasie codziennej, ale także w czasopismach fachowych, w formie bezpośrednio skierowanych do adresata listów oraz poprzez radio i telewizję), 6) rekrutacja w szkołach (głównie wyższych, a także średnich i zawodowych), 7) stowarzyszenia profesjonalne, 8) agencje środowiskowe, 9) związki zawodowe, 10) agencje pośrednictwa pracy (państwowe i prywatne), 11) firmy doradztwa personalnego (w tym firmy poszukujące pracowników, firmy wynajmujące pracowników oraz firmy udostępniające skomputeryzowane życiorysy lub zarejestrowane na wideo wywiady z potencjalnymi kandydatami), 12) giełdy pracy, 13) dni otwarte.
(cytat, str. 93) Rekrutacja to proces rozpoznania i przyciągnięcia puli kandydatów, z których wyselekcjonowanym jednostkom zostaną w okresie późniejszym złożone oferty pracy.
(cytat, str. 98) Najmniej efektywne formy rekrutacji to: - ogłoszenia (rzadko zawierają rzetelne informacje o wymaganiach stanowiska i samym przedsiębiorstwie, ale nawet jeśli tak jest, to i tak kandydaci do pracy nie wczytują się w nie, lecz reagują głównie na nazwę firmy) - rekrutacja w szkołach wyższych (nie dostarcza zainteresowanym odpowiedniej ilości rzetelnych informacji; osoby przeprowadzające wywiady wstępne ze studentami zazwyczaj nie dysponują wystarczająco dużą wiedzą o przedsiębiorstwie, gdyż często funkcję tę pełnią relatywnie nowi pracownicy lub pragną swoją firmę przedstawić w zbyt pozytywnym świetle).
(cytat, str. 97) Najbardziej efektywne formy rekrutacji to: - byli pracownicy ponownie zatrudnieni (dysponują najbardziej realnymi informacjami o danej pracy i firmie) - rekomendacja pracowników (aktualni pracownicy stanowią bogate źródło godnych zaufania informacji o firmie i oferowanym w niej stanowisku) - aplikanci z ulicy, czyli osoby, które zgłaszają się z własnej inicjatywy (dokonują tego dopiero po zebraniu odpowiedniej ilości informacji o danej firmie, np. w ramach dni otwartych, śledząc artykuły i wzmianki o firmie ukazujące się w prasie etc., dysponują więc pewną dozą realnej wiedzy).