Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 11) Ogólna kwota środków będących w dyspozycji firmy (aktywów) będzie zawsze równa sumie pasywów (roszczeń wierzycieli i właścicieli w stosunku do firmy z tytułu będących w jej dyspozycji środków.
(cytat, str. 84) Miarą pokrycia aktywów i zobowiązań pozabilansowych obciążonych ryzykiem jest współczynnik wypłacalności liczony jako relacja skorygowanej sumy funduszy własnych banku do sumy aktywów i zobowiązań pozabilansowych, przeliczonych odpowiednimi wagami ryzyka.
(cytat, str. 118) Analiza elastyczności polega na oszacowaniu ryzyka wynikającego z różnej elastyczności dopasowywania się do zmian rynkowej stopy procentowej poszczególnych pozycji aktywów i pasywów.
(cytat, str. 79) Do aktywów pracujących zalicza się operacje warunkowego zakupu papierów wartościowych przez NBP, dłużne papiery wartościowe uprawnione do redyskontowania w Banku Centralnym, należności od instytucji finansowych, kredyty brutto klientów i sektora budżetowego, dłużne papiery wartościowe oraz inne papiery wartościowe o zmiennej kwocie dochodu.
(cytat, str. 80) Do aktywów niepracujących należy zaliczyć w szczególności rzeczowy majątek trwały, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne w kasie, nie oprocentowaną rezerwę obowiązkową na rachunku w NBP oraz rozliczenie międzyokresowe.
(cytat, str. 147) Minimalna stopa zwrotu na aktywach dochodowych, która ma pokryć składany krańcowy koszt funduszy, jest wynikiem dzielenia ogólnego kosztu pozyskania funduszy przez wielkość pozyskanych funduszy.
David Begg,
Makroekonomia. ,
Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 1992, ISBN: 978-83-208-1644-0 (166+0)
(cytat, str. 114) Aktywa finansowe - papiery uprawniające posiadacza do otrzymywania określonego strumienia płatności odsetek w ściśle określonym czasie.
(cytat, str. 140 - 141) Wielkość wzrostu aktywów finansowych przewyższyła tempo wzrostu PKB na świecie. Globalne przepływy kapitałowe w ostatnich latach również nabrały większego tempa. W ciągu ostatniego dziesięciolecia 80 % wzrostu przypadło na kraje strefy euro, Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone. Jednak wzrost wpływów do rynków wschodzących przewyższa dwukrotnie tempo wzrostu wpływów do krajów rozwiniętych. Co więcej wielkość wpływów jest mniejsza od wielkości wypływów z tych krajów, co czyni rynki wschodzące globalnymi dostarczycielami netto kapitału.
(cytat, str. 33) "Przedsiębiorstwo tworzą także aktywa niematerialne. Stanowią one ważny, a nawet podstawowy czynnik wysokiej efektywności ekonomicznej, jednakże nie pojawiają się zwykle w bilansach przedsiębiorstwa. Są to mianowicie: reputacja, marki handlowe, know-how, kompetencje i umiejętności nagromadzone przez lata w organizacji, technologie, które stały się wyłączną własnością przedsiębiorstwa itd."
(cytat, str. 31) "Poziom aktywów materialnych wymagany do uzyskania obrotów w określonej gałęzi gospodarki jest zmienną bardzo wrażliwą na wpływ czasy strategicznego."
(cytat, str. 50) Ogół składników majątkowych przedsiębiorstwa zamieszczonych w bilansie w ujęciu wartościowym nazywany jest aktywami. Aktywa są to kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych.
(cytat, str. 188) A.Brooking, traktując kapitał intelektualny(KI) jako kombinację niematerialnych aktywów, która umożliwia działanie organizacji, włącza w jego skład cztery kategorie aktywów, a mianowicie: rynkowe, ludzkie, infrastrukturę i mienie intelektualne. W skład aktywów rynkowych wlicza: markę, pozycje rynkową, bazowych klientów, nazwę firmy, portfel niezrealizowanych zamówień, kanały dystrybucji, współpracę, umowy franchisingu, umowy licencyjne, korzystne kontrakty itp. Aktywa ludzkie stanowi jakość uzyskiwana od ludzi. w skład nich wchodzą między innymi: zbiorowe doświadczenie, kreatywność, umiejętności rozwiązywania problemów, przywództwo i umiejętności zarządcze pracowników. Aktywa infrastrukturalne zawierają takie elementy, jak: filozofię zarządzania, kulturę korporacji, proces zarządzania i gospodarczy, relacje finansowe, metodologie i systemy techniki informacyjnej (np. metodyki oceny ryzyka, bazy danych o rynku i klientach, systemy komunikacyjne, jak mail czy system telekonferencyjny). Mienie intelektualne firmy to aktywa chronione prawem, jak np. patenty, prawa autorskie, znak handlowy, tajemnica handlowa.
(cytat, str. 169) Pojęcie aktywów obrotowych wynika z przepisów ustawy o rachunkowości, w której kategoria ta jest rozumiana jako część aktywów jednostki gospodarczej, obejmująca: - aktywa rzeczowe - przeznaczone do zbycia lub zużycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub w ciągu normalnego cyklu operacyjnego właściwego dla danej działalności, jeżeli trwa on dłużej niż 12 miesięcy; - aktywa finansowe - płatne i wymagalne lub przeznaczone do zbycia w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego lub od daty ich założenia, wystawienia lub nabycia,albo stanowiące aktywa pieniężne; - należności krótkoterminowe - obejmujące ogół należności z tytułu dostaw i usług oraz całość lub część należności z innych tytułów niezaliczonych do aktywów finansowych, a które stają się wymagalne w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego; - rozliczenia międzyokresowe - trwające nie dłużej niż 12 miesięcy od dnia bilansowego.
(cytat, str. 150 - 151) Aktywa mają następujące cechy: - są kontrolowane przez przedsiębiorstwo - kontrolowanie jest w tym przypadku postrzegane w kategoriach ekonomicznych i oznacza kontrolę spodziewanych przez przedsiębiorstwo korzyści z tytułu zaangażowania aktywów w działalność gospodarczą; w związku z tym podmiot gospodarczy nie musi posiadać praw własności do danego składnika; - istnieje możliwość wiarygodnego określenia ich wartości - może nią być cena nabycia, koszt wytworzenia lub inna wartość (np. darowizna); o ile cena nabycia i koszt wytworzenia są w pełni wiarygodnymi wycenami wartości aktywów, o tyle w pozostałych przypadkach wymagane jest przeprowadzenie ich wyceny; jeśli nie jest to możliwe, składnik ten nie jest ujmowany w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa; - powstały w wyniku przeszłych zdarzeń - na przykład dzięki transakcjom handlowym, nieodpłatnemu ich otrzymaniu czy wytworzeniu, co oznacza, że z jednej strony może powstać aktyw bez wydatku, a z drugiej, że nie każdy poniesiony wydatek musi prowadzić do powstania aktywu; - przewiduje się, że w przyszłości przedsiębiorstwo osiągnie dzięki niemu korzyści ekonomiczne - przyszłe korzyści ekonomiczne to potencjał bezpośredniego lub pośredniego przyczyniania się do wpływu środków pieniężnych lub ich ekwiwalentów.
(cytat, str. 171) Specyfika aktywów obrotowych wyraża się w następujących cechach: 1) krótki okres życia - zwykle krótszy niż rok, z wyjątkiem zapasów w przedsiębiorstwach o długim cyklu produkcyjnym czy należności z tytułu dostaw i usług, które są zaliczane do aktywów obrotowych bez względu na termin ich spłaty; 2) zdolność do względnie szybkiego przekształcania się w inną postać, która jest uzależniona od specyfiki funkcjonowania przedsiębiorstwa; 3) potrzeba synchronizacji poszczególnych faz cyklu operacyjnego, wynikająca z konieczności zapewnienia płynnego przebiegu procesów gospodarczych, które umożliwiałyby osiąganie pożądanych wyników przy mniejszej wielkości zainwestowanego kapitału.