Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 143) Czeki rozrachunkowe, oznaczone napisem tylko do rachunku, albo nazwą formularza czek rozrachunkowy, służą do rozliczeń bezgotówkowych. Są one najwygodniejszą formą bezgotówkowego regulowania tych płatności, które muszą być pokryte natychmiast. Czek rozrachunkowy może być wystawiony w momencie ustalenia kwoty należności i wykorzystany do natychmiastowej zapłaty.
(cytat, str. 64) Do rozliczenia transakcji opiewających na niewielkie kwoty dość często wykorzystuje się czek bankierski - wystawiany przez bank dewizowy na określoną kwotę waluty obcej płatną w banku zagranicznym prowadzącym rachunek wystawiający w tej walucie i przedawany zleceniodawcy. Warunki przyjęcia takiego zlecenia do realizacji przez bank dewizowy oraz formularz bankowy są identyczne z tymi, które się stosuje w wypadku przekazu zagranicznego. Rożnica polega jednynie na sposobie realizacji - zamiast wysyłać polecenie wypłaty, bank wręcza nabywcy czek bankierski. Jest to zawsze czek imienny na zlecenie, tzn. jest w nim wskazany beneficjent czeku, na którego rzecz lub na którego zlecenie ma zostać wypłacona suma czekowa.
(cytat, str. 48) Czek rozrachunkowy stanowi dyspozycję wystawcy czeku (dłużnika) udzieloną bankowi do obciążenia jego rachunku kwotą, na którą czek został wystawiony, oraz uznania tą kwotą rachunku odbiorcy czeku (wierzyciela).
(cytat, str. 212) Czek jest to pisemny dokument sporządzony na specjalnym blankiecie zawierającym bezwarunkowe polecenia wypłacenia przez bank (trasata) z rachunku wystawcy (trasanta) okreslonej kwoty pieniężnej okazicielowi lub osobie wymienionej w czeku.
(cytat, str. 105) Stosownie do wyróżnionych form obrotu pieniężnego - obrót gotówkowy i obrót bezgotówkowy - można wskazać na dwa podstawowe rodzaje czeków: 1) czeki gotówkowe (kasowe, zwykłe), 2) CZEKI rozrachunkowe.
(cytat, str. 74) Czek jest papierem wartościowym, kreującym abstrakcyjne zobowiązania pieniężne wystawcy oraz innych osób na nim podpisanych. Ustawa z dnia 28 kwietnia 1934r. Prawo czekowe stanowi, że czek powinien zwierać w sobie następujące elementy: - nazwę czek w treści dokumentu, - bezwarunkowe polecenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej, - nazwisko (nazwę) trasata, który ma zapłacić, - miejsce płatności, - datę i miejsce wystawienia, - podpis wystawcy.
(parafraza, str. 76) Uwzględniając różne formy obrotu czekowego, można wyróżnić czek zwykły, zakreślony, rozrachunkowy, potwierdzony oraz bankierski. Czek zwykły, zwany również kasowym lub gotówkowym, upoważnia do podjęcia gotówki przez wystawcę lub dokonania za jego pomocą zapłaty wierzycielowi kwoty zobowiązania, którą może zainkasowć gotówką. Ograniczony obrót ma natomiast czek rozrachunkowy. Czek ten nie może być wypłacony w gotówce, a jedynie służy do uznania rachunku bankowego remitenta lub indosariusza. Czek potwierdzony wymaga dodatkowo zapewnienia ze strony banku dłużnika, że czek będzie zrealizowany bez przeszkód. Wypisując takie oświadczenie na odwrocie czeku bank zwykle blokuje odpowiedniąkwotę na rachunku klienta do wysokości określonej przez wystawcę. Pewną odmianą jest czek bankierski. Jest on wystawiany przez bank i zawiera polecenie wypłaty skierowane do innego banku - na rzecz określonej osoby lub na okaziciela. Czek bankierski charakteryzuje się wysokim stapniem zaufania trasata i jest wypłacany juz bez sprawdzania pokrycia na rachunku wystawcy. Ostatnim typem czeku jest czek zakreślony, tzn. na którym zostały zamieszczone dwie równoległe linie ukośne. Ma on ograniczony obieg. może być wypłacany wyłącznie określonej osobie, którą jest bank lub stały klient. Posługiwanie się czekiem zakreślonym dodatkowo zabezpiecza posiadacza rachunku bankowego przed podjęciem gotówki przez osoby do tego nie upoważnione.
(cytat, str. 180) CZEKI ELEKTRONICZNE Czek elektroniczny jest jedynie elektroniczną wersja konwencjonalnego cze¬ku papierowego. Klient dostaje czeki w swoim banku przez Internet i przechowuje je w swoim lokalnym komputerze. Aby zakupić produkt, czek wystawiony na odpowiednią sumę pieniędzy jest wysyłany do sprzedawcy. Sprzedawca potwierdza ważność czeku i transakcja z klientem zostaje sfinalizowana. Czek elektroniczny jest wówczas wysyłany do banku sprzedawcy. Bank sprzedawcy przekazuje czek do izby rozrachunkowej, aby go spieniężyć. Izba rozrachunkowa działa jako pośrednik między bankiem klienta, w którym rachunek klienta jest uaktualniany i przesyła pieniądze do banku sprzedawcy. Autentyczność i ważność czeków elektronicznych jest zapewniona przez podpisy elektroniczne:
organu certyfikującego (autoryzującego), który zapewnia istnienie banku i autentyczność jego klucza publicznego;
banku, który poświadcza ważność czeku;
klienta, który zapewnia, że czek jest wysyłany bez zmian. Podobnie jak w wypadku czeków papierowych, w przypadku kradzieży czeku nie dochodzi do utraty pieniędzy System czeków elektronicznych rozwija obecnie The Financial Seiwices Technology Consortium (FSTC), grupa dostawców usług finansowych, narodowych laboratoriów, uniwersytetów i agencji rządowych mieszczących się w USA. Niektóre firmy oferują usługi i produkty w Internecie, za które można zapłacić inną walutą niż pieniądz. Wiele linii lotniczych pozwala swoim klientom zbierać tzw. miłe lotnicze. Na swoich stronach internetowych linie oferują produkty, które mogą znacznie odbiegać od ich kluczowych działalności, za które klient płaci milami lotniczymi uzbieranymi podczas korzystania z usług danego przewoźnika. Korzyścią, jaką zapewnia handel elektroniczny w tym wypadku jest przywiązanie klienta do organizacji. Najważniejszą dla sprzedawcy w procesie płatności jest dla sprzedawcy autentyczność klienta. W chwili ustalenia tożsamości klienta, może on złożyć zamówienie i dokonać płatności, co polega na zmniejszeniu „rachunku o odpowiednią liczbę mil lotniczych. Sprzedawca działa jako bank i kontroluje konta swoich klientów.
(cytat, str. 92) Czeki obce przekazuje się do banku do realizacji. Po sprawdzeniu czeku, bank dopisuje kwotę na którą jest wystawiony, do stanu rachunku bieżącego.
(cytat, str. 162) Czek jest jednym z instrumentów zapłaty, którym posługują się eksporterzy i importerzy przy rozliczaniu transakcji. Czek jest papierem wartościowym o formie ściśle określonej przez prawo czekowe, które ustala zasady jego wystawiania, zasady obrotu czekowego, rodzaje itp.