Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 100) Fayol podkreślał, że funkcje zarządzania nie są "ani wyłącznym przywilejem, ani obowiązkiem osobistym kierownika", lecz rozkładają się pomiędzy kierowników i pracowników wykonawczych.
(cytat, str. 259) Jak już wcześniej wspomniano Henri Fayola sformułował pięć funkcji kierowniczych, tj.: - planowanie, - organizowanie, - rozkazywanie, - koordynowanie, - kontrolowanie. Liczba i zakres funkcji na przestrzeni lat były rożnie modyfikowane przez różnych autorów. Obecnie często przyjmuje się cztery funkcje: - planowanie, - organizowanie, - motywowanie, - kontrola.
(parafraza, str. 307 - 309) Sześć zasad skutecznego przekonywania; 1.Określ swój cel i zbierz fakty. 2.Dowiedz się, czego oni chcą. 3.Przedstaw to w sposób prosty i atrakcyjny. 4.Spraw, aby poczuli się współtwórcami twoich pomysłów 5.Sprzedawaj korzyści, podkreślaj zalety. 6.Podejmuj decyzje i działania
(parafraza, str. 161 - 162) G.S.Sargie opracował pięć odmian stylu kierowania: - osobisty (styl autokratyczny, dyrektywny) - osobisty impulsywny (wprowadza chaos organizacyjny, jest człowiekiem kreatywnym, nie potrafi konsekwentnie realizować swoich pomysłów) - bezosobowy (decyzje podejmowane są "na chłodno" z uwzględnieniem uwag doradców - zbiorowy (odpowiednik stylu demokratycznego) - spokojny (ład i spokój w podejmowaniu decyzji)
(cytat, str. 13) Kierownictwo stanowi szczególny rodzaj międzyludzkiej komunikacji, poprzez którą w świadomy sposób staramy się wpłynąć na zachowanie jakiegoś zespołu roboczego. Kierowanie oznacza więc stawianie celów, organizowanie, koordynowanie i kontrolę procesów, a także troskę o dobro jednostki.
(cytat, str. 27) Do pięciu podstawowych zasad efektywnego kierowania projektem należą: bycie świadomym tego, co się robi, angażowanie się w prace przygotowawcze, przewidywanie problemów dogłębna analiza projektu, bycie elastycznym.
Słowa kluczowe:projekt, efektywność, kierowanie Komentarze i źródła pierwotne: Wikipedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Marketing, wrzesień 2006
(cytat, str. 164) Nic nie ma tak dużego wpływu na morale i motywację wśród pracowników jak pozytywne podejście do kierowania.
Słowa kluczowe:motywacja, kierowanie Komentarze i źródła pierwotne: Bartosz Banduła, Specyfika analizy ekonomiczno finansowej przedsiębiorstwa w procesie prywatyzacji.
(cytat, str. 97) Określenie „kierowanie sobą” oznacza coś bardzo ważnego, co możemy nazwać dziesiątkami różnych słów, a mimo to istota rzeczy pozostanie i będzie wyrażać coś naprawdę znaczącego w życiu każdego z nas. Kierowanie sobą jest ideą, która towarzyszy nam od dawien dawna, wokół której znajdują się pomysły i wysiłki rzesz ludzi o różnych zainteresowaniach, profesjach i przekonaniach – praktycznie wysiłki nas wszystkich. Jeśli się zastanowimy, to niemal wszyscy walczymy w życiu właśnie o umiejętność i zdolność zarządzania sobą, bycia panem samego siebie. Nie ma chyb żadnej formy: filozofii, religii, światopoglądu, doktryny pedagogicznej lub psychologicznej, która wcześniej czy później, wprost lub nie wprost, nie wskazywałaby nam: jak żyć, jak decydować, jak kierować sobą, ku czemu zmierzać, jak traktować życie i innych ludzi.
(cytat, str. 27) Bardzo ważnym warunkiem skutecznego kierowania jest posiadanie taktycznej władzy nad zespołem przez kierownika projektu.
Słowa kluczowe:kierowanie, kierownik Komentarze i źródła pierwotne: Chrościcki Z., Konsulting w zarządzaniu, Poltext, Warszawa 1999.
(cytat, str. 18) Proces zarządzania projektem ma na celu uzyskanie złożonych parametrów przedsięwzięcia. Obejmuje on decyzje o czasie i kolejności wykonania zadań, kierowanie zespołem od fazy jego budowania, gospodarowanie jego zasobami, zarządzanie finansami, jakością, ograniczenie ryzyka w celu dotrzymania terminu realizacji, utrzymanie kosztów realizacji na wymaganym poziomie i osiągnięcie wymaganych parametrów technicznych.
Słowa kluczowe:zarządzanie, kierowanie Komentarze i źródła pierwotne: J.M. Juran, "Quality Control Handbook", McGraw-Hill Book Co., Nowy Jork 1988 r., s.25.
(cytat, str. 142) Ideą nowoczesnego kierowania jest takie oddziaływanie na pracowników, aby z własnej woli robili dobrze wszystko to, co wynika z ich prawnego i moralnego obowiązku, dążąc do stałej poprawy sytuacji i wyników pracy.
(cytat, str. 15) Kierowanie jest procesem motywacji, przewodzenia i wpływania na działalność podwładnych. Menedżerowie powinni motywować swych pracowników do jak najlepszego wykonywania powierzonych im zadań, przewodzić im w dążeniu do właściwych celów i wpływać na ich podejście do określanych zadań.
(cytat, str. 67) Istota kierowania projektami badawczymi i rozwojowymi: - Aby sprawnie kierować projektami trzeba działać w sposób całościowy, to znaczy tak, aby móc obejmować wszystkie wchodzące w grę czynniki i umieć rozdzielać role. - Wymiar finansowy projektu musi być również skoordynowany i kontrolowany. Każdy projekt powoduje zaciągnięcie pożyczki, która zubaża zanim wzbogaci. - Analiza funkcjonalna poszczególnych poziomów systemu, która pozwala ocenić potrzeby i ograniczenia na każdym etapie, jest filarem każdego projektu. - Strategiczne znaczenie w projekcie ma opanowanie ryzyka, terminów i kosztów.
(cytat, str. 124) Metody kierowania kosztami stosowane są do administrowania ograniczonymi zasobami przedsiębiorstwa w sposób zapewniający optymalizację ich wykorzystania, opanowania i nadzorowania wydatków, anulowania tych, które są zbędne, maksymalizowania rentowności i kontrolowania rynku przedsiębiorstwa, w celu stworzenia możliwości podejmowania szybkich i trafnych decyzji.
(cytat, str. 61) Kierowanie projektami, w ramach rozwoju produktów, systemów lub inwestowania, a także utrzymania ruchu, czy prac w zakresie budownictwa i prac publicznych, ma na celu skracanie cyklu i kosztów poprzez poprawę jakości projektowanie i realizacji. Charakteryzuje się ono podziałem na dokładnie określone fazy, obejmujące badania wstępne, realizację, zdefiniowanie projektu, rozwój, badania niezbędnych środków, uruchomienie produkcji lub budowy. Trudność na każdym etapie polega na opanowaniu wymiarów: - funkcjonalnych projektu, - technicznych, - ekonomicznych, - społeczno-organizacyjnych, - skutków projektu.
(parafraza, str. 21) Funkcja kierowania Działania te obejmują: - Podejmowanie decyzji (...) - Komunikowanie się (...) - Motywowanie i dyscyplinowanie ludzi (...) - Rozwijanie ludzi (...)
(cytat, str. 35 - 36) Doktor Hersey twierdzi, że to, jakimi liderami jesteśmy, zależy od dwóch podstawowych czynników: - Wagi, jaka przykładamy do wykonania każdego zadania. Im bardziej podkreślamy wymiar zadaniowy, w tym większym stopniu nasz styl przywództwa ma charakter dyrektywny. Przywiązywanie dużej wagi do zadań oznacza, że będziemy określać, co ma być zrobione, w jaki sposób i w jakim czasie. Menedżerowie koncentrujący się na zadaniu pozostawiają swoim podwładnym niewielki margines swobody - jeśli w ogóle jakikolwiek. Ustalają kierunek i tempo. - Wagi, jaką przykładamy do relacji z ludźmi, oraz wsparcia, jakiego im udzielamy. Im bardziej podkreślamy ten wymiar, tym bardziej nasze przywództwo będzie miało charakter wspierający. W ten właśnie sposób zachęcamy do dobrej pracy, doceniamy ją, rozwijamy bliskie i dobre relacje zawodowe z kolegami i członkami zespołu.
(cytat, str. 14) Kierowanie ludźmi to ciągłe rozwiązywanie wielkiego kompleksu problemów występujących w układzie przełożony- podwładny. Ludzkie zachowania, reakcje, odczucia i postawy są niekiedy bardzo zróżnicowane. Jest to konsekwencją zróżnicowania samych ludzi, którzy mają różne poglądy, doświadczenia, oczekiwania i aspiracje, różnie też widzą swoją rolę w organizacji i rolę kierowania w urzeczywistnianiu jej celów.
(cytat, str. 40) Menadżer, chcąc efektywnie kierować ludźmi, przede wszystkim powinien starać się ich poznać. Jest to elementarny wymóg funkcji kierowania: bez znajomości ludzi niemożliwe jest skuteczne oddziaływanie ona nich, trafne przewidywanie ich zachowań oraz efektywne motywowanie.