Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 282) "Organizacje i menedżerowie, którzy nimi zarządzają, mogą korzystać z intuicji, która jest zdolnością prawej półkuli mózgu, do zwiększania produktywności- po prostu pozwalając jej dochodzić do głosu".
Słowa kluczowe:produktywność, menedżer, intuicja Komentarze i źródła pierwotne: W.C. Copacino, Supply Chain Management, St. Luice Press, Boca Raton 1997, s. 7.
(cytat, str. 46) Produktywność określana jako stosunek wektora wyjścia do wektora wejścia może być wyrażona w różnych jednostkach. Może też być określana niezależnie od tego, czy system jest zorganizowany zgodnie z zasadami gospodarki rynkowej czy przez centralnego planistę.
(cytat, str. 205) Produktywność można traktować jako całościowy sposób rozumienia pracy i stosunku do niej, który zaczyna się od prawidłowego pojmowania postawy wobec pracy. W szerokim znaczeniu oznacza to, że wszyscy ludzie dodają pewną wartość do procesu pracy, w którym uczestniczą.
(cytat, str. 84 - 85) Producenci zdają sobie coraz częściej sprawę z tego, że o pozycji na rynku decyduje sytuacja produkcyjna i kosztowa, że jakość pozostaje w ścisłym związku z produktywnością, a więc i z wydajnością, ale także wiedzą, że na nic zda się wzrost wydajności pracy, jeśli wyroby nie znajdą nabywcy.
(cytat, str. 116) Warto zauważyć, że boom technologiczny w Stanach Zjednoczonych w latach 80. nie znalazł bezpośredniego, szybkiego przełożenia na wzrost zyskowności. W końcu lat 80. po tym jako amerykańskie firmy zainwestowały w ciągu dziesięvciu lat ponad bilion dolatów w technologie informacyjne, z czego 85% w sektory usługowe, zarówno zyski jak i produktywnośc wykazywały znamiona stagnacji.
(cytat, str. 339) Zależność pomiędzy strumieniem nakładów czynników produkcji N a strumieniem produktów E nazywamy produktywnością: P=E:N gdzie: P -produktywność E-efekty N-nakłady
(cytat, str. 146) Jeżeli dodatni związek między płacami realnymi i produktywnością pracy jest stabilny, to próby wpływania na wysokość indywidualnie ustalanych przez firmy wynagrodzeń oraz na wielkość bezrobocia poprzez politykę kierowania popytem nie przyniosą żadnego skutku.
(cytat, str. 133) Zdaniem Guascha i Weissa, ograniczeniu zjawiska ujemnej selekcji mogłyby pomóc bardziej skomplikowane kontrakty, które umożliwiłyby firmie zidentyfikowanie pracowników o różnych poziomach produktywności.
(cytat, str. 125) Dane potwierdziły, że im bardziej gwałtowny wzrost produktywności w przemyśle, tym wyższa akumulacja kapitału ludzkiego, prowadząca w efekcie do relacji między wysokością płac a płynnością kadr, przewidzianą przez model rotacji załogi.
(cytat, str. 255) Planowanie właściwie dobranych zasobów do rozmiarów planowanych do zadań jest ważnym czynnikiem poprawy w produktywności. Jeżeli zasoby są właściwie dobrane do potrzeb, wykorzystywanie ich będzie większe.
(cytat, str. 17 - 18) Na produktywność wpływa szereg czynników; mianowicie: 1) Dobór i przygotowanie produktów dla potrzeb rynku w tym zapewnienie konkurencyjności produktów m.in. z uwzględnieniem zarządzania przez jakość. 2. Zarządzanie produkcją z uwzględnieniem takich czynników produkcji jak: przygotowanie produkcji, przygotowanie techniczne i organizacyjne produkcji, planowanie i sterowanie produkcją, obsługa produkcji, sprawność kadry kierowniczej. Sprawne zarządzanie powinno zapewniać wzajemne przenikanie się funkcji produkcyjnej z pozostałymi funkcjami przedsiębiorstwa. 3. Stan i wykorzystanie zasobów sytemu produkcyjnego (zasoby finansowe, środki trwałe , kapitał obrotowy, zasoby ludzkie) i analiza rezerw produkcyjnych.
(cytat, str. 17) Pod pojęciem produktywności należy rozumieć stosunek ilości produkcji wytworzonej i sprzedanej w rozpatrywanym okresie do ilości wykorzystywanych lin zużytych zasobów wejściowych 16.
(cytat, str. 371) Utrzymanie pewnego poziomu produktywności w niesprzyjających temperaturach wymaga wkładania w pracę większego wysiłku i częstszych przerww pracy. Ważną rolę może odgrywać także motywacja. Silnie zmotywowani pracownicy potrafią utrzymać wysoką wydajność w temperaturach krańcowych.
(cytat, str. 39) Podczas prognozowania zapotrzebowania na personel należy ponadto uwzględnić trendy z zakresu rozwoju produktywności. Produktywność, czyli podstawowa miara efektywności wykorzystania zasobów firmy, jest również kluczową miarą skuteczności działań personalnych (funkcji personalnej) w przedsiębiorstwie. Stopa produktywności definiowana jest jako stosunek efektów do nakładów.
(cytat, str. 98) Produktywnością określa się stosunek ilości lub wartości produkcji wytworzonej i sprzedanej w rozpatrywanym okresie do ilości lub wartości wykorzystywanych lub zużytych zasobów wejściowych. (...) W odniesieniu do projektu inwestycyjnego wyróżnić można: - produktywność całkowitą, - produktywność kapitału, - produktywność pracy, - produktywność materiałów, - produktywność energii.
(cytat, str. 484) (Płoszajski, Aluchna) Skrót 5S pochodzi od: - seri - selekcja - czyli oddzielenie rzeczy niepotrzebnych i pozbycie się ich - seito - systematyka - poukładanie rzeczy potrzebnych w systematyczny sposób - seiso - sprzątanie - dokładne czyszczenie stanowiska pracy - seiketsu - schludność- utrzymanie stanowiska w porządku i czystości - shitsuke - samodyscyplina - stosowanie dyscypliny postępowania w celu utrzymania porządku oraz rozpowszechnianie u innych zasad praktyki 5S
(cytat, str. 289) (Kosieradzka) OCena, dokonywana jest na podstawie wartości odpowiednich wskaźników produktywności. Ich interpretacja odbywa się na podstawie techniki porównywania w następująychc przekrojach: - porównywania w czasie (analiza trendów) - porównania z innymi - porównania z wzorcami
(cytat, str. 345) (Lichtarski) Różnorodność zarówno efektół, jak i ponoszonych nakładów utrudnia, a praktycznie nawet uniemożliwia posługiwanie się naturalnymi jednostkami miary, co prowadzi do ujmowania zarółno jednych, jak i drugich (efektów i nakladów) w wyrażeniu pieniężnym. Taka standaryzacja jednostek miary pozwala na wzbogacenie informacjni dostarczanych przez stosowane mierniki produktywności osiąganej w poszczególnych jednostkach.