Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 188) Opisy świata, zawierające byty obserwowalne, dotyczą świata rzeczywistego, ale opisy systemów, zawierających pojęcia teoretyczne, realnego świata nie dotyczą. Należy je przymować jako użyteczne fikcje, które ułatwiają obliczenia.
(cytat, str. 15) W sensie naukowym bycie realnym oznacza bycie elementem systemu, z czego wynikia, że pojęcie nie może być sensownie zastosowane do samego systemu.
.. ci którzy stawiają pytanie o realność samego świata rzeczy, mają na myśli nie kwestię teoretyczną, jak wydają się sugerować ich sformułowania, lecz kwestię praktycznej decyzji co do struktury języka: musimy dokonać wyboru, czy formy wyrażeń danego schematu pojęciowego mają być odrzucone, czy też zaakceptowane i używane.
(cytat, str. 33) Poznanie bezpośrednie jest niemożliwe dla następujących racji: 1. Rozmaite stworzenia różnie postrzegają te same rzeczy, 2. Różni ludzie postrzegają odmiennie te same rzeczy, 3. Różne zmysły dają rozmaite spostrzeżęnia, 4. Te same zmysły dają odmienne spostrzeżenia zależnie od okoliczności, 5. Percepcja niekiedy zależy od lokalizacji spostrzeganego przedmiotu, np. od jego odległości 6. Percepcja jest często zależna od ośrodka, np. powietrza 7. Percepcja może zależeć od ilości przedmiotów i ich składu, 8. Percepcja może zależeć od relacji pomiędzy spostrzegającym a spostrzeganym przedmiotem, 9. Na percepcję wpływają nasze oczekiwania, 10. Na percepcję wpływają różne okolicznośći społeczne, np. wychowanie czy religia, Tak więc poznanie bezpośrednie nie dostarcza wiedzy.
(cytat, str. 31) Filozofia etnocentryczna to taka, w której występuje preferencja własnego kraju oparta na przekonaniu, że przemysł krajowy jest lepszy.
(cytat, str. 31) Filozofia policentryczna zorientowana jest na kraj goszczący (lub rynek zagraniczny), ale podkreśla adaptację do warunków lokalnych w innych miejscach.
(cytat, str. 31) Filozofia regiocentryczna jest podejściem, które podkreśla orientację w kierunku regionalnych zgrupowań krajów, takich jak Europa, Ameryka Północna czy Daleki Wschód.
(cytat, str. 270) ... trzeba zauważyć, że własności, które przypisujemy danym budując definicje operacyjne, nie powinny być traktowane jako fakty przyrodznicze.
Normalny rozkład średnich nie jest dostatecznym dowodem, że pojedyncze pomairy roskładają się normalnnie.
(cytat, str. 158) Każdy Chińczyk przynajmniej po części jest filozofem (Chu 1991, s.187). W kulturze chińskiej nie ma też wyraźnego rozgraniczenia między religią, filozofią a prowadzeniem interesów. Wiara i filozofia obecne są na co dzień jako wyznaczniki sposobu życia. Żeby zrozumieć Chińczyka, na przykład w kontekście przywództwa w biznesie, należy poznać zasady, według których on żyje, i zrozumieć, do jakiego stopnia nauki chińskich filozofów nadal mają zastosowanie.
(cytat, str. 249 - 250) Pracownicy naukowi - pisze Ackoff - często traktują definiowanie pojęć jako nudną konieczność, której trzeba pozbyć się jak najprędzej i możliwie bezmyślnie. wynikiem tej niechęci do definiowania są często badania prowadzone tak, jak operacja chirurgiczna wykonywana za pomocą tępych narzędzi. Chirurg musi ciężej pracować, pacjent więcej ucierpieć, a szanse powodzenia maleją. Tak jak narzędzia chirurgiczne, tak i definicje tępią się w miarę używania i wymagają częstego ostrzenia i, w końcu wymiany. ... Rzadko można bawić się w badania korzystając z jednego tylko pojęcia; zwykle potrzebny jest spójny ich zestaw. Wiązanie w całość różnych badań wymaga wiązania ze sobą stosowanych w nich zestawów pojęć. Dziedzina nauki może powstawać tylko na gruncie systemu pojęć".
(cytat, str. 76) ... narzędzia należy traktować jako niewystarczająco dobre, o ile nie można wykazać, że jest inaczej. Mierzenie jest wiedzą polegającą na właściwym ujmowaniu zarówno błędów jak i pomiarów.
(cytat, str. 55) Filozofię zarządzania można określić jako refleksje nad ogólnym sensem, istotą i rozwojem nauki o zarządzaniu.Chodzi o jak najszersze spojrzenie na zarządzanie i perspektywy jego rozwoju jego nauki.
(cytat, str. 171 - 172) (Beliczyński) Zamiennie używa się pojecia metody i techniki.
Błednie uważa się iż .... (słowa kluczowe) to synonimy metody lub techniki. Istnieją międzynimi istotne różnice znaczeniowe. W zasadzie metody i techniki należy traktować jako instrumenty zarządzania.
Metoda rozumiana jako zaplanowane i skierowane na jakić cel postępowanie, może po osiągnięciu pewnej biegłości przejść w technbikę, umiejętności.
(cytat, str. 459) Proaktywna filozofia zarządzania opiera się na przekonaniu, że zarówno cykl życia organizacji jak i poszczególne jego fazy mogą zostać świadomie zaplanowane i plan ten można zrealizować. Jest to więc podejście, które sprzeciwia się fatalizmowi cyklu życia organizacji wywiedzionemu ze zbyt dosłownie traktowanej analogii do cyklu życia organizmów biologicznych. Przede wszystkim, aktywne podejście nie musi wcale oznaczać przedłużania w nieskończoność życia organizacji. Na przykład wielu przedsiębiorców zmierza świadomie do tego, by stworzoną i rozwiniętą przez siebie firmę korzystnie sprzedać, na przykład wielkiej międzynarodowej korporacji, która w pełni wchłonie ją do swoich struktur. Jest to po prostu pewna strategia biznesowa, która z większym sukcesem może być realizowana świadomie, aniżeli pod przymusem nadchodzącej klęski.