Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 27) Europejski System Walutowy miał przygotować kraje Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej do przyjęcia wspólnej waluty. System ten opierał się na trzech założeniach: wprowadzono do obiegu bezgotówkowego pieniądz o nazwie ECU (European Currency Unit), który miał służyć jako waluta referencyjna. Obok ECU, drugim filarem ESW stał się europejski mechanizm stabilizowania kursów ERM (Exchange Rate Mechanism), w którym waluty krajów członkowskich mogły odchylać się od kursu centralnego w granicach +/-2,25%. W ramach ESW wykorzystano mechanizm interwencyjny w postaci Europejskiego Funduszu Współpracy Walutowej. Z Funduszu utworzonego na podstawie wpłat w postaci złota i rezerw dolarowych wszystkich krajów członkowskich, można było udzielić krótkoterminowych pożyczek lub pożyczek o terminach dłuższych do pięciu lat.
(cytat, str. 47) Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji wspiera działania na inijnym rynku rolnym poprzez działania interwencyjne na rynku, refundacje w przypadku wywozu produktów rolnych do państw trzecich i promowanie producentów rolnych na rynku wewnętrznym i w państwach trzecich. Jednocześnie z funduszu wypłacane są dopłaty bezpośrednie dla rolników.
(parafraza, str. 91) Oficjalne Stopy Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie EBC stosuje trzy oficjalne stopy procentowe: - stopę oprocentowania podstawowych operacji refinansujących, - stopę oprocentowania depozytów na koniec dnia, - stopę oprocentowania kredytów na koniec dnia.
(cytat, str. 182 - 183) Instytucje Eurolandu powstały w wyniku Trtaktatu z Maastricht, który powierzył politykę pieniężną Eurosystemowi. Składa się on z Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i krajowych banków centralnych (NCBs) krajów Unii Europejskiej, które przyłączyły się do EMU. Dziś (w 2000 r.) funkcjonuje w tym systemie jedenaście krajowych banków centralnych. Organami zarządzającymi Eurosystemu jest Zarząd (Executtive Board) i Rada Zarządzająca (Govering Council). Zarząd składa się z prezesa, wiceprezesa i czterech dyrektorów EBC, a Rada Zarządzająca - z sześciu członków Zarządu i prezesów jedenastu krajowych banków centralnych.