Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: kultura japo��ska (0 - 7 z 7)
(cytat, str. 196) Trzonem japońskiego systemu jest biurokracja, parlament i wielki biznes. Najistotniejszy dla tego systemu jest wysoki stopień współpracy między japońskimi przedsiębiorstwami a rządem.
(cytat, str. 199) W Japonii istnieją ścisłe powiązania między przywódcami politycznymi i gospodarczymi. Przedsiębiorcy wywierają największą presję na rząd poprzez zaikai, czyli "świat biznesu", definiowany jako "grupa polityczno-gospodarcza bogatych finansistów i czołowych przedstawicieli wielkiego biznesu, którzy mogą wywierać potężny wpływ na rząd i politykę" (Sethi 1975,s.34).
(cytat, str. 203) Być może największą siłą Japonii są lojalni, ciężko pracujący ludzie. Niektórzy uważają ich za "jedyne bogactwo naturalne" tego kraju (Peters i Waterman 1984,s.39). Japońska kultura zachęca pracowników do ciągłego samodoskonalenia (Waterman 1982,s.70), wyrabiając w nich silne superego i wewnętrzną motywację do ciężkiej pracy (Hofstede 1984,s.140).
(cytat, str. 205) Ogólnie rzecz biorąc, Japończycy mają złożone podejście do przyszłości, Z jednej strony boją się ryzyka; osiągają bardzo wysoki wynik, jeśli chodzi o unikanie niepewności (Hofstede 1984,s.122). W kulturze takiej jak japońska widoczny jest silny niepokój o przyszłość, a niepewność w życiu uważana jest za stałe zagrożenie, z którym trzeba walczyć ....
(cytat, str. 207) ... japońscy menedżerowie przedkładają intuicję nad myślenie logiczne, czym różnią się od amerykańskich studentów MBA, a nawet od japońskich adeptów zarządzania (intuicja przychodzi z wiekiem i doświadczeniem). Ogólnie rzecz biorąc, Japończycy podejrzliwie odnoszą się do nadmiaru logiki.
(cytat, str. 212) Kiedy Japończycy mówią, że organizacja to ludzie, naprawdę tak myślą. Wiedzą, że bardzo wiele dzisiejszych problemów przedsiębiorstwa wykracza poza kompetencje organizacji czy formalne planowanie. Tylko aktywni i czujni członkowie organizacji, pracujący jako zintegrowany zespół, mogą odpowiednio do nich podejść i je rozwiązać.
(cytat, str. 215) Jedną z najbardziej kontrowersyjnych praktyk w japońskich organizacjach o której cudzoziemcy często piszą i której często nie rozumieją, jest dożywotnie zatrudnienie.