Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 49) Klasy pojęciowe na poziomie "meta" opisu procesu: - dane zewnętrzne procesu - zdarzenia inicjujace realizację funkcji oraz zdarzenia potwierdzające wykonanie funkcji - wiadomości - funkcje - zasoby ludzkie - zasoby techniczne - sprzęt komputerowy - oprogramowanie - nakąłdy/wyniki w formie rzeczowej i informacyjnej - środki finansowe - jednostki oranizacyjne - cele przedsiębiorstwa
(cytat, str. 27) Badając określone zjawisko naukowiec musi je opisać, aby również inni mogli się dowiedzieć, jakie wyniki dała jego praca. Im bardziej skomplikowane jest zjawisko, tym dłuższego wymaga opisu, przy czym opis taki musiałby być w całości powtarzany we wszystkich miejscach publikacji naukowej, w których autor się na to zjawisko powołuje. Byłoby to niezwykle uciążliwe zwłaszcza przy powoływaniau się dzisiątki lub setki razy, zarówno dla autora, jak i dla czytelników.
Aby tego uniknąć autor formułuje konwencję terminologiczną, czyli umawia się z czytelnikami, że caly przydługi opis będzie zastępował dobranym przez siebie terminem w postaci krótekigo wyrażenia lub nawet jednego wyrazu. W taki sposób powstaje definicja owego terminu, obowiązująca autora w całej publikacji, a także czytelników chcących tą publikację zrozumieć.
(cytat, str. 188) Opisy świata, zawierające byty obserwowalne, dotyczą świata rzeczywistego, ale opisy systemów, zawierających pojęcia teoretyczne, realnego świata nie dotyczą. Należy je przymować jako użyteczne fikcje, które ułatwiają obliczenia.
(cytat, str. 92) Elementy opisu procesu: 1. Działanie - krok procesu, którego już nie można podzielić. Każde działanie charakteryzowane jest za pomocą krótkiego opisu. 2. Rozgałęzienia - każde rozgałęzienie procesu wymaga decyzji człowieka. Reprezentowane przez pytanie "tak" lub "nie" 3. Alternatywy - wszystkie możliwe odpowiedzi na pytanie zawarte w rozgałęzieniu to alternatywy 4. Proces - 5. Element łączący 6. Kontekst -
(parafraza, str. 85 - 86) Metoda opisu macierzowego Celem metody jest krytyczna analiza i ocena systemu informacyjnego oraz sformułowanie kierunków jego modernizacji. Zasadniczym środkiem organizacyjno-technicznym, wykorzystywanym w badaniach , są macierze: zero-jedynkowa, macierz wyjściowa, punktowa macierz wag charakterystyk i współczynnikowa macierz wynikowa. W metodzie tej wyróżnia się 5 faz: Faza analizy zbiorów informacji, najbardziej rozbudowana i pracochłonna, obejmuje analizę funkcji zbioru informacji, czynności przetwarzania i transformacji oraz powiązań nośników informacyjnych. Następna faza to analiza kanałów, nadawców i odbiorców informacji. Kolejna faza obejmuje analizę środków technicznych przesyłania i przetwarzania informacji. Czwarta faza to analiza jednostek funkcjonalnych. Ostatnia faza to synteza uzyskanych wyników, w której przeprowadza się ocenę sprawności zarządzana informacją.
(cytat, str. 183) Opis gęsty - strategia konstruowania opisu etnograficznego, związana z postawą badawczą, zgodnie z którą centralne miejsce zajmują interpretacje ludzkich zachowań, czyli poszukiwanie sensów działań w konkretnych sytuacjach.
(cytat, str. 140) Niezależnie od wymienionych wyżej etapów można analizę opisu podzielić na kilka faz, biorąc pod uwagę kolejne czynności wykonywane przez grupę, a mianowicie: a) zapoznanie się z opisem sytuacyjnym, b)swobodne wyrażenie opinii i sugetii na temat opisu sytuacyjnego przez członków grupy, c)analiza właściwa opisu, mająca na celu zobiektywizowanie wspólnej diagnozy, d)tzw. konceptualizacja, polegająca na uogólnieniu wniosków wynikających z analizy konkretnego opisu, a mogących mieć zastosowanie w odniesieniu do przypadków analogicznych.
(cytat, str. 34) Paradygmat interpretatywny oparty jest na założeniu o nie stabilności (nie istnieje trwale) i względności (nie jest absolutna) rzeczywistości społecznej. Rzeczywistość społeczna nie ma charakteru konkretnego, nie istnieje w sposób obiektywny, lecz jest intersubiektywnym tworem uczestników, czyli ludzi żyjących w świecie społecznym.
(cytat, str. 168) (Grzybek) ... żadnego procesu nie da się poprawić, dopóki nie podda się go standaryzacji. Jeśli dany proces stale się zmienia, to każda jego poprawa będzie kolejnym odchyleniem - niekiedy stosowanym, a najczęściej ignorowany. Zanim stanie się możliwa ciągła poprawa, proces trzeba poddać standaryzacji, a tym samym stabilizacji.
(cytat, str. 11) Za prekursora zastosowań statystyki do opisu i analizy zjawisk społecznych uważany jest John Graunt (1620-1674), który m.in. określił stopę śmiertelności z powodu różnych chorób, liczbę ludności w Londynie i okolicy, skonstruował tablice wymieralności.
(cytat, str. 50) Opis przedmiotu zamówienia. Jest to char akt erystyka-rodzaju zamówi en i a (robót, dostaw i usług), jego wielkości lub zakresu. Do opisu należy dokumentacja tech. niecna (plany, szkice i rysunki, obliczenia), a także wymagania materiałowe, poziom jakości wykonania itp.