Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 106) Współpracując z ekspertami, musisz rozumieć, co do ciebie mówią. Domagaj się, by objaśniali wszelkie kwestie w przystępny sposób. Zadawaj im pytania, dopóki nie będziesz miał pełnej jasności. Strzeż się ekspertów, którzy: — preferują określone rozwiązania, — mówią, że coś jest niemożliwe, — starają się uzależnić klienta od swojej pomocy.
(cytat, str. 88) Panele eksperckie są to spotkanie wąskiej grupy osób o bardzo dużej wiedzy specjalistycznej, poświęcone dzieleniu się wiedzą dotyczącą badanych tematów i przewidywaniu jej dalszego rozwoju. Panele eksperckie nie dostarczają żadnych efektów ilościowych, statystycznych. Efektem ich pracy są uwagi, komentarze i spostrzeżenia zaproszonych ludzi dotyczące wybranych dziedzin i tak należy je interpretować.
(cytat, str. 23) Obrót uszlachetniający polega na wysyłaniu za garnicę produktu niewykończonego w celu odpłatnego wykonania tam dalszych faz procesu produkcji lub obróbki bądź taż wykończenia zewnętrznego. Towar tan wraca następnie do kraju pochodzenia, pozostając cały czas własnością wysyłającego.
(cytat, str. 389) W wielu sytuacjach życia codziennego potrzebujemy pomocy ekspertów: mechaników, prawników, lekarzy itp. Posiadają oni podwójną przewagę informacyjną nad klientami. Nie tylko wiedzą jak naprawić problem, często też wiedzą lepiej co właściwie jest problemem. Sprzedają diagnozą oraz odpowiednie lekarstwo. STanowi to często okazję do nadużyć i nieuczciwości w zakresie (1) diangozy i lekarstwa, które najlepiej posłuży klientowi, oraz (2) lekarstwa rzeczywiście zaleconego, innego niż to za które klient zapłacił.
Klient może otrzymać złą kurację, zły rachunek lub w ekstermalnym przypadku obie te sytuacje.
(cytat, str. 58) Eksperci twierdzą, że zwłaszcza w przypadku dużych i wymagających projektów, planowanie może reprezentowć różne zadania lub zdarzenia a nawet podzadania.
Słowa kluczowe:planowanie, projekt, ekspert Komentarze i źródła pierwotne: Więcej na ten temat na str 87-88. A. K. Koźmiński, Zarządzanie międzynarodowe, PWE, Warszawa 1999, str. 169.
(cytat, str. 145 - 146) Wiedza ekspercka jest zjawiskiem społecznym, o czym świadczą następująće jej cechy: 1. umiejętności związane z ekspertyzą są produktem wyspecjalizowanego szkolenia. Ekspertyza w jakimś obszarze nie może być odkryta zwyczajnie lub za pomocą innych sposobów nauki.
2. Zarównko eksperci jak i przeciętni ludzie uznają iż wiedza eksperta odnosi się tylko do pewnych specjalnych sytuacji. Å»adna wiedza ekspercka nie może być stosowana uniwersalnie w każdym przypadku.
3. Rozporządzanie wiedzą ekspercą jest uzależnione od kolegialnych wzorców odpowiedniej grupy ekspertów. Szeroka interdyscyplinarna dysputa na temat podstaw tej wiedzy z reguły obniża wartość tej ekspertyzy.
4. Wartość intelektyalna wiedzy eksperckiej jest uzależniona od dostępności wyszkolonych ekspertów i ich osądów, w odniesieniu do zapotrzebowania na danego typu ekspertyzy. Zbyt dużo ekspertów lub przy zbyt małym zapotrzebowaniu, z reguły powodują dewaluację wartości danego rodzaju wiedzy.
(cytat, str. 149) Strategia osiągania sukcesu z klientami podczas konsultingu: - wybieranie klientów zanim rozpocznie się zadanie konsultingowa, najcześciej za pomocą rozmowy i wywiadu, ważny krok, w czasie którego pozyskuje się zaufanie klienta
- nauczenie się odrzucania niektórych klientów, niezależnie jak potencjalnie zyskowni mogą być, jeżeli wydaje się, że mogą opierać się proponowanym przez konsultanta zmianą i nie gwarantują sukcesu przedsięwzięcia - to może bowiem spowodować złą reputację eksperta w przyszłości
- przekonanie klienta, że jego problem był przez eksperta widziany wielokrotnie w przeszłości. Często odbywa się to, poprzez wyjasnianie klientowi, że swojego problemu nie skonceptualizował poprawnie. Gdy problem zostanie już przeformułowany - tak aby odpowiadał wcześniejszym doświadczeniom eksperta - praca może się rozpocząć.
- zaciemnianie wszelkiej dyskusji nt. metody pracy i sposobów usprawnienia działań, poprzez przedstawianie klientowi jego problemów za pomocą eksperckiego żargonu, co prowadzi do tego, żę klient wnioskuje iż wszystko co jest opisywane tak ezoterycznym językiem musi być przedmiotem złożonych eksperckich działań i jest trudne do pojęcia.
(cytat, str. 43) Specjalista ds. personalnych w sferze infrastruktury firmy jest "ekspertem w dziedzinie administracji". Oznacza to, ze specjaliści ds. personalnych działający jako profesjonalni administratorzy wykrywają niepotrzebne koszty, zwiększają efektywność i stale szukają sposobów lepszego wykonywania zadań.
(cytat, str. 43) By być skutecznymi w roli "ekspertów w dziedzinie administracji", specjaliści ds. personalnych musza podejmować działania mające na celu nieustanną modernizację procesów pracy, którymi zarządzają.
(cytat, str. 127) Metoda oceny ekspertów - służy do określania prognoz, których podstawą są opinie ekspertów (specjalistów, producentów, finansistów, naukowców, handlowców itp), które mogą mieć formą równoległych lub następujących po sobie ekspertyz;
(parafraza, str. 96 - 98) Metoda szacunku ekspertów - stosowana do ustalenia wag kryteriów wartościowania pracy. FAZY: 1) ustalenie wag kryteriów wartościowania pracy przez ekspertów w oderwaniu od stanowisk pracy, jedynie na podstawie tzw. preferencji przedsiębiorstwa (ustalenie dominanty). a) ocena kryteriów przez ekspertów b) ewentualne korygowanie swoich ocen przez ekspertów c) uzasadnienie swoich ocen przez ekspertów 2)powtórzenie fazy pierwszej, ale w odniesieniu do stanowisk pracy występujących w danym przedsiębiorstwie (odchylenie ocen indywidualnych od dominant).
(cytat, str. 42) Ekspert (specjalista) jest osobą szczególnie dobrze znającą fakty ważne dla omawianych w negocjacjach kwestii. Dba o to, aby żadne z niezbędnych zagadnień nie zostało pominięte.
Słowa kluczowe:zespół negocjacyjny, ekspert Komentarze i źródła pierwotne: Jackson M. A., Principles of Program Design, New York, Academic Press 1975.
Jackson M. A., System Development, Prentice Hall, Englewood Cliffs 1983.
(cytat, str. 292) Porady ekspertów powinny mieć przy tym charakter wyjasniająco-metodyczny, a nie instrumentalny, nie mogą polegać na dawaniu gotowych recept na różne okoliczności.
(cytat, str. 110) Eksperci - zabierają głos zarówno w zagadnieniach merytorycznych, jak i pozanegocjacyjnych. Ci pierwsi zajmują się aspektami technicznymi rozmów, gromadzą dane, przygotowują dokumentację, pozostali mogą czuwać nad prawnym i psychospołecznym wymiarem rozmów.
(cytat, str. 531) w wielu przypadkach trudno jest, a nawet często jest niemożliwe zgromadzenie danych koniecznych do zmierzenia produktywności. Przykładowe w przypadku pracy profesjonalistów lub ekspertów. Ich praca jest związana z intensywnym wykorzystaniem wiedzy, zaś nakłady i rezultaty nie są łatwo policzalne. Dlatego tradycyjne miary produktywnosći nie dają się tu zastosować. W takim przypadku konieczne jest wykorzystanie miar subiektywnych.
(parafraza, str. 131 - 133) Działania cykliczne lidera: 1)Wizja: Dostarczenie wizji przyszłości, w powiązaniu ze strategią potrzebną do transformacji tej wizji, zgodnie z ogólnie akceptowanymi wzorcami. 2) Komunikowanie: Efektywnego przywództwa nie można oddzielić od bogatej znaczeniowo komunikacji. Wzbudza się zaufanie oraz entuzjazm tworzący podwyższona sumienność. Za słowami musza następować konkretne akcje. 3) Wzmacnianie: Dostarczanie ciągłego wspomagania oraz informacji czyni osobę odpowiedzialną. Dając zaufanie oraz wzbudzając entuzjazm w trakcie ciągłego procesu realizacji powodujemy wzrost zaangażowania. Niewielkie zwycięstwa wzmacniają samoocenę oraz pozwalają na zaspokojenie potrzeby uznania. Wizja zostaje wchłonięta jako element integralny zarówno wartości instytucji, jak i wartości osobustych. Działania cykliczne decydenta: 1)Planowanie: Określenie celów a następnie ustalenie co należy zrobić aby je osiągnąć. 2) Organizowanie: Konstruowanie struktury określonych zadań przy jednoczesnym delegowaniu zróżnicowanej odpowiedzialności za wykonanie planu. 3) Kontrola: Często mówimy o podejściu homeostatycznym. Centralnym elementem jest kontrola obejmująca stosowanie korekcji za każdym razem, gdy zostaną wykryte odchylenia. Monitorowanie jest to co zostało wykonane i jak to zostało wykonane. Działania cykliczne esperta: 1)Miłość ( pożądanie): Warunkiem skutecznej pracy eksperta jest poświęcenie obiektowi maksymalnej uwagi, entuzjazm, głód wiedzy pozwalające na rozpoznanie problemu. 2) "Ciąża": Ekspert jest "ciężarny" ideami, które powziął na podstawie zaobserwowanych faktów. Stopniowo dołączają się nowe fakty i układają w znaczną całość. Mozolnie tworzy się ekspertyza 3) Nowe życie: Wykonana ekspertyza zaczyna samodzielne życie. Jest weryfikowana, podlega konkurencyjnej "walce o byt". Nie bez znaczenia jest autorytet eksperta, sposób formułowania. Po pewnym czasie traci znaczenie i jest zastepowan.
(parafraza, str. 130) Specyfika działania lidera: 1)Kierunek działania: Pobudza innych do podejmowania nowych wyzwań. Powstaje motywacja wewnętrzna powodująca, że dla innych wszystko to wydaje się działaniami własnymi. 2)Sposób działania: Unika rutyny i procedur intuicyjnych w celu ochrony kreatywności i rozwoju. Specyfika działania decydenta: 1)Kierunek działania: Praca związana jest z koniecznością częstych zmian obszarów zainteresowań, priorytetów dla działań krótkoterminowych, szczegółowości rozważań w różnych obszarach. 2)Sposób działania: Nastawiony na zebrania, plany, przemówienia, sprawozdania, notatki służbowe i wszystkie działania skoncentrowane na podniesieniu kontroli. Specyfika działania Eksperta: 1)Kierunek działania: Wychwytuje istotne informacje w określonym obszarze. Rozbija problem na mniejsze, znajduje rozwiązania i wraca do całości. 2) Sposób działania: Ciągłe doskonalenie swoich umiejętności. Unika błędów, pewny siebie, wybiera rozwiązania dopuszczalne.
(cytat, str. 121) Powyżej dość umiarkowanej wartości progowej IQ=120 inteligencja nie jest już skorelowana z kreatywnością. Poszukując twórczych ludzi należy więc ostrożnie posługiwać się testami inteligencji, średnimi ocen ze studiów czy podobnmi miernikami ilościowymi.
Wiedza może tłumić kreatywność: ekspertom trudno niekiedy widzeić lub myśleć poza ustalonymi schematami.