Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 36) Agresja stanowi najczęściej reakcję na stan frustracji. Frustracja pojawia się wówczas, gdy zablokowane zostaną możliwości realizacji celu działania lub gdy pojawią się nieprzewidziane trudności na drodze do jego osiągnięcia.
(cytat, str. 160) Agresja bezpośrednia. Ten rodzaj zachowania, gdy jednostka bezpośrednio atakuje przeszkodę znajdującą się na jej drodze do celu, nazywamy agresję bezpośrednią.
(cytat, str. 163) Agresja introwertywna. Ta postać agresji występuje wówczas, gdy jednostka kieruje swoje niezadowolenie w stronę siebie samej. Jeśli przyczyna jej niepowodzenia leży rzeczywiście w niej samej, wtedy karcenie samego siebie może być uznane za usprawiedliwione.
Słowa kluczowe:agresja Komentarze i źródła pierwotne: więcej w Sveibey, Lloyd 1987
(cytat, str. 31) "Agresja jako pojęcie biologiczne - to uwarunkowany genetycznie rodzaj zachowania, zmierzającego do pokonania lub zmuszenia przeciwnika do ucieczki. (...)agresja to spontaniczna i wrodzona gotowość do walki, która jest niezbędna do przeżycia. "
(parafraza, str. 52 - 53) Większość ludzi produkuje niezliczone (niepotrzebne) hormony agresji tylko dlatego, że ktoś: - wystąpił z opinią, której nie podzielają, - zachowuje się w sposób, który nie zgadza się z ich wychowaniem, - ma odmienne doświadczenia, przez co odbiera daną sytuację inaczej niż my, - dąży do innych celów, - ma inne przesądy, - odbiera daną sytuację po prostu inaczej.
(cytat, str. 13) "Agresja, wrogie nacechowane gwałtownością zachowanie fizyczne lub słowne jakiejś osoby (obiektu) celowo skierowane przeciwko innej osobie (obiektowi)."
Słowa kluczowe:agresja Komentarze i źródła pierwotne: Ph. Kotler, 1997, s.230-234
(parafraza, str. 222) Koncepcja katharsis mówi, że oglądanie przemocy wystarcza, by usunąć lub przynajmniej zaspokoić agresywny popęd jednostki, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo agresywnego zachowania.
(cytat, str. 228) Jedna z koncepcji powstałych bezpośrednio na gruncie społecznej teorii poznawczej skupia się na sygnałach agresji obecnych w medialnych przedstawieniach przemocy. Przyjmuje się, że ludzie oglądający przemoc w mediach wykazują w konsekwencji wyższy poziom agresji.
(cytat, str. 107) Ze skrajnym przykładem trudnych rozmów mamy do czynienia wówczas, gdy w najmniej spodziewanej chwili dochodzi do głosu prawdziwa agresja. Najlepszym sposobem uporania się z takim problemem jest zaufanie własnym instynktownym reakcjom.
Słowa kluczowe:agresja, trudne rozmowy Komentarze i źródła pierwotne: Instrumenty personalne w zestawie narzędzi zarządzania grupami kapitałowymi są przedstawione w tabl.5.1 na str.99
(cytat, str. 131 - 132) Zachowanie (osobowość) typu A - termin ten jako pierwsi zastosowali Friedman i Rosenman (1974) - przejawiają ludzie i silnej motywacji, nastawieni na współzawodnictwo, asertywni, dobrze zorganizowani, a także... agresywni. Typ A jest znacznie bardzie podatny niż typ B na: udział w konfliktach, stosowanie przemocy w rodzinie, uleganie krańcowo silnej frustracji.demonstrowanie "furii kierowców", uczestniczenie w wypadkach drogowych.
(cytat, str. 150) Dollard (1939) uważał, że "skutkiem każdego aktu agresji jest katharsis, które zmniejsza skłonność do popełniania wszystkich innych aktów agresji".
(cytat, str. 122) Pogląd, że w tłumie zachowujemy się zgodnie z tożsamością grupową, rozwinął Reichter (1984), który powołuje się na incydenty z udziałem agresywnego tłumu.
(cytat, str. 121) Według Hewstone'a (1988) agresja jest konstruktem społecznym, ponieważ to, czy definiuje się akt jako prospołeczny czy antyspołeczny, zależy od pewnych czynników, które determinuje określona grupa społeczna.
(parafraza, str. 95 - 103) Niektórzy psychologowie uważają, że agresja jest instynktem. Freud twierdził, że agresja jest uwarunkowana biologicznie. Lorentz uważał podobnie, że agresja to instynkt wrodzony i genetycznie "zaprogramowany".
Wątpliwość: zakładając biologiczny determinizm, jak wyjaśnić różnice w poziomie agresji jednostek i całych społeczeństw?
Być może agresja, tak jak i inne zachowanie, jest wyuczona w procesie obserwacji i/lub pozytywnego (negatywnego) wzmacniania w procesie nagradzania (karania)(Bandura: 1977).
(parafraza, str. 106 - 110) Frustracji jako główna przyczyna agresji (Dollard, Doob, Miller: 1939). Dollard założył, że frustracja zawsze prowadzi do jakieś formy agresji oraz agresja zawsze wypływa z frustracji. Frustracja to zablokowanie działania nastawionego na cel. Jej poziom zależy od trzech czynników: - od tego, jak usilnie dążymy do celu, - od liczby incydentów frustracji, - od tego czy osiągnięcie celu zostało zablokowane częściowo czy całkowicie.
Dodatkowo, poziom na poziom frustracji wpływa to, czy pojawienie się przeszkody w dążeniu do celu jest UZASADNIONE (Kulik i Brown: 1979) oraz JAK BLISKO (Haris: 1974)znajdujemy się tegoż celu. Intuicyjnie - niejasność źródła przyczyny oraz zmniejszenie dystansu do celu powoduje wzrost frustracji.
(cytat, str. 18 - 20) W najprostszej formie agresja to zachowanie antyspołeczne, które wyrządza szkodę innej osobie. Agresja gniewna - akta agresji, w którym sprawca ma zamiar zadać ból. Agresja instrumentalna - akt agresji obliczony na osiągnięcie jakiegoś konkretnego celu, nie zaś zadanie bólu. Pytanie: czy akt agresji osłabia, czy wspomaga przestrzeganie norm społecznych obowiązujących w danym społeczeństwie (agresja prospołeczna).