Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 167) Mózg nie może dowolnie przyspieszyć przetwarzania nowych informacji. To dylemat, z którego sa tylko dwa wyjścia: albo poświęcamy każdemu bodźcowi mniej czasu, zajmując się natychmiast następną nadchodzącą informacją - wdety nasza uwag awciąż przeskakuje z tematu na temat, koncentracja słabnie, tracimy zdolnosć dłuższego i bardziej szczegółowoeg zajmowania się jednoą sprawą - albo dokonujemy wyboru.
(cytat, str. 82) Mózg magazynuje różne aspekty doświadczeń w różnych okolicach − źródło pamięci znajduje się w jednej strefie, obrazy, dźwięki i zapachy trafiają do innej i tak dalej. Ciało migdałowate jest miejscem, w którym przechowywane są emocje wywołane przez przeżycia. Każde przeżycie, na które reagujemy emocjonalnie, nawet najlżejsze i najbardziej ulotne, zdaje się być rejestrowane przez ciało migdałowate.
(cytat, str. 196) Wyniki wielu badań wskazują na interesujący fakt: mózgi mężczyzn są bardziej zlateralizowane niż kobiece, tzn. pewne funkcje są bardziej przyporządkowane konkretnej lokalizacji i mniej rozproszone niż w mózgach kobiecych. Może to powodować pewne trudności w wykonywaniu przez mężczyzn kilku czynności w tym samym czasie. Kobiece mózgi są natomiast bardziej unerwione, co ułatwia komunikację między dwiema półkulami (spoidło wielkie), w związku z czym większość kobiet ma większe zdolności językowe, komunikatywne i lepszą płynność językową od mężczyzn.
(cytat, str. 17) "Mózg składa się z dwóch półkul kontrolujących przeciwne strony ciała. W normalnych warunkach obie półkule porozumiewają się ze sobą poprzez łączącą je wiązkę włókien nerwowych (ciało modzelowate). Cokolwiek dzieje się w jednej półkuli, od razu przekazywane jest do drugiej."
(cytat, str. 11) "Mózg nigdy nie znajduje się w stanie spoczynku. Zawsze przejawia aktywność bioelektryczną oparta na impulsach wysyłanych przez komórki nerwowe."
(cytat, str. 28) "Mózg nie tylko odbiera i analizuje bodźce, ale też w oparciu o napływające bodźce aktywizuje zakodowane w nim wcześniej engramy. Tworzy on także wyobrażenia, iluzje i halucynacje."
(cytat, str. 21) Mózg jest skomplikowanym układem o wielopiętrowej organizacji. Inne funkcje pełnią ośrodki podkorowe, a inne korowe. Funkcje te nieraz uzupełniają się (). Zaburzenie w działaniu jednego ośrodka może upośledzić, a nawet uniemożliwiać pracę innego.
(cytat, str. 454) Burza mózgów zaliczana jest do jednych z najbardziej znanych narzędzi wykorzystywanych w pracach kół jakości. Jest techniką identyfikowania możliwych przyczyn i rozwiązań problemów oraz potencjalnych możliwości doskonalenia jakości. Istotą narzędzia jest uzyskanie w stosunkowo krótkim czasie dużej liczby pomysłów przez wykorzystanie wszelkich możliwych skojarzeń członków grupy z poruszanym problemem.
(cytat, str. 188) Burza mózgów ma na celu przezwyciężenie w grupie nacisków na jednomyślność, utrudniających wysuwanie twórczych wariantów. Wykorzystuje się w niej proces generowania pomysłów, w którym zachęca się uczestników do przedstawiania najrozmaitszych propozycji, bez dopuszczenia do krytyki którejkolwiek z nich.