Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: podej��cie interaktywne (0 - 1 z 1)
(cytat, str. 76) "Procedura proponowana w niniejszej pracyzbudowania funkcji użyteczności wykorzystuje podejście oparte na regułach dominacji stochastycznej. Huang i inni 13 pokazali, że jeżeli spełniony jest warunek addytywnej niezależności kryteriów, to warunkiem koniecznym dla zachodzenia relacji wieloatrybutowej dominacji stochastycznej jest, by zachodziła relacja dominacji stochastycznej ze względu na każde z kryteriów z osobna. W praktyce reguła ta spełniona jest stosunkowo rzadko. Zaraś i martel 24 zaproponowali osłabienie warunku jednomyślności oraz zaakceptowanie warunku większościowego. () Podejście to oparte jest na obserwacji, że decydenci starają się uprościć problem wilokryterialny przez uwzględnieni jedynie najważniejszych kryteriów. Procedura, którą zaproponowali składa się z dwóch kroków. Najpierw oceniane są relacje zachodzące między rozkładami ocen wariantów decyzyjnych względem każdego z kryteriów z osobna, a następnie wykorzystywana jest procedura agregacji oparta na podejściu znanym z metody ELECTRE-I."
"Podejście interaktywne zakłada, że decydent jest w stanie dostarczyć informacji odnoszącej się do jednego lub kilku rozwiązań (lokalnej informacji preferencyjnej). Istotną zaletą metod interaktywnych jest stosunkowo niewielka ilość wiedzy, jaka musi być pozyskana od decydenta. Jest on proszony o podanie tylko takich informacji, które są niezbędne do wykonania obliczeń w aktualej fazie rozwiązywania problemu. Co ważne decydent aktywnie uczestniczy w całym procesie rozwiązywania problemu. Bezpośrednia obserwacja konsekwencji ujawnianych informacji pozwala mu na poszerzenie jego wiedzy na temat istoty rozwiązywanego problemu oraz zwiększa jego zaufanie do wyznaczonego rozwiązania."