Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 269) Przy ogólnym rozszerzaniu się zakresu informacji dostępnych jako dobro publiczne obserwujemy jednak tendencję odwrotną-komercjalizacji udostępniania informacji wcześniej powszechnie dostępnych.
Słowa kluczowe:założenie, zakres informacji Komentarze i źródła pierwotne: Dwie wspomniane strategie to strategia wiodącej pozycji pod względem kosztów całkowitych oraz strategia zróżnicowania.
(cytat, str. 200) ,, Założenia to niewidzialne, łączące nas z przeszłością łańcuchy, które blokują wolność wyboru i działania .Przyjecie założenia jest równoznaczne z domniemaniem lub wiarą, że coś jest prawdziwe, bez wcześniejszego zadawania pytań w celu sprawdzenia, czy istotnie tak jest''.
Słowa kluczowe:założenie Komentarze i źródła pierwotne: *Dopełnieniem i uszczegółowieniem programu działalności globalnej przedsiębiorstwa jest plan strategiczny.
(cytat, str. 13) Dominujące teorie zarządzania w dużej mierze opierają się na mikroekonomicznych założeniach teorii neoklasycznej. Jednym z fundamentalnych założeń jest idea zamkniętego systemu równowagi.
(cytat, str. 35 - 36) Podobnie jak w przypadku neoklasycznych teorii mikroekonomii, klasyczne teorie planowania i zarządzania strategicznego są silnie osadzone w newtonowskiej szkole myślenia – wielu autorów wskazuje na to, że założenia, będące podstawą neoklasycznej teorii ekonomii. Założenia te są określane jako newtonowskie, wykorzystując analogię do klasycznej fizyki. Do założeń tych należą między innymi: - jasny podział skutków i przyczyn zdarzeń oznaczający, ze określone działania prowadzą do przewidywalnych wyników, - powiązanie dynamiki sukcesu z dążeniem do stanu równowagi, czyli stabilności, regularności i przewidywalności, - dążenie do równowagi w dużej mierze determinowane przez mechanizm negatywnego sprzężenia zwrotnego.
(cytat, str. 53) Myślenie nie jest możliwe bez robienia założeń. Muszą to jednak być założenia świadome - takie, z których można się wycofać, kiedy okażą się błędne. Założenia zwodnicze to te, które powstają nieświadomie, nakładając na ciebie ograniczenia, których nie kontrolujesz. Z tego między innymi powodu warunkiem efektywnego myślenia jest interakcja społeczna. Potrzebujemy innych, by pomogli nam zdjąć z oczy ograniczające widzenie filtry.
Słowa kluczowe:myślenie, założenie Komentarze i źródła pierwotne: Ilustracja -siły napędowe konkurencji wewnątrz sektora Źródło: M. Porter, Strategia konkurencji.Metody analizy sektorów i konkurentów, PWE, Warszawa 1998, s.22
(cytat, str. 80) "Klasyczne procedury polegają na arbitralnym założeniu postaci badanych funkcji, a potem wyznaczeniu definiujących je parametrów. określa się je mianem metod parametrycznych.Ich istotnymi zaletami są prostota teoretyczna oraz obliczeniową, a także powszechna znajomość i dostępność w literaturze."
Słowa kluczowe:procedura, założenie Komentarze i źródła pierwotne: W rozdziale napisanym przez Włodzimierza Piotrowskiego.
(cytat, str. 301) Założenia kulturowe to podstawy, na których spoczywa cała kultura organizacji, najtrudniejszy i najtrwalszy element kultury organizacji. Odnoszą się do natury człowieka, relacji międzyludzkich, samej natury organizacji, jej otoczenia i relacji organizacji z otoczeniem.
(cytat, str. 155) "Analiza założeń polega na stworzeniu dokumentacji projektu, która zawiera informacje pozwalające na interpretacje warunków, w jakich realizuje się projekt. Wprawdzie dokumenty te mogą mieć różną postać, ale ważne jest zachowanie konsekwencji w ich stosowaniu."
Słowa kluczowe:założenie, analiza Komentarze i źródła pierwotne: W. Wolny