Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: transfer technologii (0 - 4 z 4)
(cytat, str. 62) System transferu technologii obejmuje takie działania, jak: - zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania przedsiębiorczości akademickiej i akademickich firm odpryskowych, - współpracę instytucji naukowo-badawczych z przedsiębiorstwami, - zarządzanie własnoscią intelektualną w instytucjach B+R i w przedsiębiorstwach, - finansowanie komercjalizacji technologii, - wspieranie polityki ekonomiczno - społecznej i zapewnienie dostępu do instrumentów wsparcia rozwoju gospodarczego.
(cytat, str. 210) Transfer technologii i metod zarządzania produkcją pomiędzy filiami tej samej firmy położonymi w różnych krajach jest tym łatwiejszy, im bliższe są kulturowo te kraje.
(cytat, str. 167) Jak wcześniej wspomniano przepływ wiedzy w postaci TT jest sformalizowany. W praktyce gospodarczej stosowanej na całym świecie możemy wyróżnić następujące formy umów związanych z transferem technologii:
Licencjonowanie - dla wynalazków chronionych patentem. Podmiot posiadający prawa ochronne na technologię udziela licencji podmiotowi, który chce ją wykorzystywać.
Joint venture - stworzenie nowego podmiotu gospodarczego w oparciu o kapitał dwóch lub więcej przedsiębiorstw. Może opierać się o wkład wartości technologii jednego z udziałowców. Wnajprost-szym przypadku umowa joint venture określa wkład podmiotu inwestującego kapitał materialny i wycenia kapitał wiedzy podmiotu oferującego technologię.
Umowa o współpracy technicznej (technical cooperation agrement) - zawierana w celu zaadaptowania nowej technologii w konkretnym sektorze. Zaletą umowy o współpracy technicznej jest elastyczność działania - obie strony nie wiedzą jakie problemy mogą wyniknąć podczas wdrażania technologii na większą skalę, lecz deklarują współpracę w kierunku ich rozwiązania.
Porozumienie o wytwarzaniu (manufacturing agrement) - podmiot kooperuj ący, w ramach umowy wytwarzania konkretnej części gotowego produktu uzyskuje technologię. Najczęściej podmiotem zlecającym jest duże przedsiębiorstwo, które zleca wytwarzanie komponentów mniejszym podmiotom. Np. Saab Aerostructures - europejski producent podzespołów do samolotów zleca produkcję części firmie PZL Mielec
Umowa o współpracy z pomocą techniczną (commercial agrement with technical assistance) — jest typową umową w przypadku uruchomienia nowej produkcji i polega na zawarciu porozumienia w zakresie instalacji systemów produkcyjnych, doradztwa i szkolenia na etapie uruchamiania produkcji oraz kontroli jakości i serwisu w tej fazie.
(cytat, str. 167 - 168) P. Trot (2008) chociaż nie mówi o formach transferu technologii opisuje wiele modeli transferu, z których część pokrywa się z przedstawionymi wcześniej formami (np. licencjonowanie). Wyróżnia on następujące modele TT, charakterystyczne przede wszystkim dla praktyki gospodarczej Wielkiej Brytanii:
model licencyjny - najszerzej stosowana na świecie forma transferu, a zarazem najbardziej ustruk-turyzowana,
model parku naukowego - pierwsze parki naukowe powstały w USA, jako miejsca pod inwestycje związane z komercjalizacjątechnologii. Współcześnie model ten jest z powodzeniem wykorzystywany i będzie wykorzystywany w przyszłości. Pomimo różnic formalnych w inwestowaniu na terenie parków naukowych w różnych krajach, wspólną cechą TT wg tego modelu jest bliskość instytucji naukowych oferujących wiedzę i zapewniających innowacyjny klimat. Usługi związane z TT są jednym z głównych zadań parków naukowych.
model agencji pośredniczących - agencje pośredniczące w procesie TT mają najczęściej nazwę Regionalnych Centrów TT. Ich roląjest kontaktowanie środowiska biznesu ze środowiskiem naukowym i doprowadzanie w efekcie do zawarcia umowy, na podstawie której następuje transfer wiedzy.
model katalogowy (directory model) - polega na ofercie przeszukiwania baz danych (patentów, technologii oferowanych, technologii poszukiwanych) administrowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje niekomercyjne lub agencje finansowane przez środki budżetowe. Przykłady takich katalogów: www.patentexpolrer.com - serwis komercyjny, www.patentlens.org — globalny serwis niekomercyjny, Serwis Enterprise Europę Network2 (EEN)— serwis europejski finansowany z funduszy strukturalnych UE. Baza danych EEN chociaż jest katalogiem, jej sprawne funkcjonowanie w dużej mierze opiera się na działaniu przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu - brokerów transferu technologii. Baza danych EEN jest w chwili obecnej największą europejską bazą danych związaną z transferem technologii.
model partnerski - partnerstwo uczelni i środowiska biznesu polega na możliwości włączania studentów w projekty prowadzone przez przedsiębiorstwa. Studenci w ramach programów studiów mogą wybierać spośród wielu praktycznych projektów badawczo-rozwojowych o innowacyjnym charakterze. Trot podaje w tym miejscu przykład UK Research Council programme, który od 30 lat funkcjonuje w Wielkiej Brytanii.
ferret3 model - polega na programie zatrudniania prężnych naukowców i inżynierów przez brytyjskie Ministerstwo Obrony, którzy zgłębiają wybrane technologie. Program jest ukierunkowany głównie na technologie mające zastosowanie w dziedzinie obronności.
model zatrudniania wysoko wykwalifikowanych pracowników - nie jest to w istocie forma transferu technologii lecz w swojej istocie doprowadza do komercjalizacji wiedzy o charakterze spersonalizowanym (wiedzy ukrytej),
model oparty o jednostki transferu technologii - jednostki wspierające transfer technologii mogą być tworzone przez uczelnie, organizacje komercyjne, organizacje publiczne,
model klubów badawczych - nieformalny przepływ wiedzy w klubach badawczych stanowi inspirujące środowisko dla innowacji i stanowi początek dla działań bardziej sformalizowanych.
model konsultacyjny - polegający na współpracy na zasadach komercyjnych podmiotów wdrażających i badawczych w procesie rozwoju wiedzy o stosowanej technologii.