Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: zarz��dzanie portfelem (0 - 8 z 8)
(cytat, str. 270) Metoda zarządzania portfelem- metoda wykorzystywana przez zdywersyfikowane organizacje do określenia, w które dziedziny się angażować i jak zarządzać różnymi strategicznymi jednostkami operacyjnymi w celu zmaksymalizowania wyniku całego przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 176) Wszystkie produkty sprzedawane pod szyldem danej marki stanowią jej portfel. Celem zarządzania portfelem marki jest poprawa jej siły (świadomości, wizerunku) i zwiększenie zdolności portfela jako całości do generowania zysków w długim czasie.
(cytat, str. 126) Zarządzanie portfelowe projektami nowych produktów wywołuje unikatowe wyzwania decyzyjne w przedsiębiorstwie. Przyczyny owych problemów mogą być następujące: - zarządzanie portfelowe dotyczy przyszłych zdarzeń, zjawisk i możliwości, co powoduje niepewność informacyjną, bak wystarczających podstaw informacyjnych przy selekcji projektów, - środowisko decyzyjne jest wysoce dynamiczne, zmienia się status i perspektywa oraz zakres projektów w portfelu, gdy nowe informacje będą dostępne, - projekty zawarte w portfelu znajdują się w różnych fazach realizacji i rywalizują między sobą o wymagane zasoby, stąd porównanie projektów jest dokonywane przy występowaniu zróżnicowanych zbiorów informacji, - zasoby alokowane pomiędzy projektami są ograniczone, zalet finansowanie danego projektu może powodować konieczność ograniczenia zasobów.
(cytat, str. 15) Podstawową strategią funduszu jest dostarczenie zwrotu z zaangażowanego kapitału swoim inwestorom. Zysk ten jest zależny od efektywności zarządzania portfelem przedsiębiorstw wspomaganych przez fundusz.
(cytat, str. 53) Według R. Müllera i J. Stawickiego system zarządzania portfelem projektów obejmuje trzy poziomy: 1. Strategiczne zarządzanie portfelem: najważniejszymi zadaniami tego obszaru są zapewnienie zgodności portfela ze strategią oraz wdrożenie systemu wyboru i priorytetyzacji projektów. 2. Operacyjne zarządzanie portfelem: koncentruje się na metodach harmonogramowania w środowisku wieloprojektowym. szczególnie ważne jest tu alokowanie ograniczonych zasobów do realizacji projektów. 3. realizację i kontrolę poszczególnych projektów portfela: w obszarze tym są stosowane powszechnie znane metody i standardy zarządzania projektami (np.: PMBoK, Prince2). Ponadto są zbierane i analizowane dane o stanie realizacji projektów portfela.
(cytat, str. 66) W procesie wyboru projektów należy uwzględnić również: - koszty alternatywne (opportunity costs), tzn. potencjalne straty pieniężne, które powstają w innym obszarze w wyniku realizowania danego projektu(np. koszty związane z kanibalizacją istniejącego produktu, jeśli na rynek wprowadzany jest nowy produkt); - koszty zaniechania realizacji projektu, które można oszacować, odpowiadając na pytanie: Co się stanie, jeśli dany projekt nie będzie realizowany?.
(cytat, str. 163) Podczas analizy opłacalności wdrożenia systemu zarządzania portfelem projektów powinno być wzięte pod uwagę ryzyko takiego przedsięwzięcia. W przypadku wdrożenia systemu typu Project Portfolio Management (PPM) należy uwzględnić dwa zasadnicze obszary ryzyka: 1. Brak akceptacji systemu w organizacji. Może się okazać, że bez odpowiedniego wsparcia kierownictwa, szkoleń oraz potrzeby używania systemu narzędzie będzie dodatkowym, nieprzynoszącym spodziewanych korzyści systemem generującym koszty. 2. Ograniczony zakres wdrożenia. Wdrożenie systemu klasy PPM obejmuje wiele obszarów w organizacji, np. zarządzanie zasobami, controlling projektowy i zarządzanie pojedynczym projektem. Wdrożenia, które koncentrują się na wąskich, wyrywkowych obszarach, nie w pełni osiągają planowane korzyści. Jednocześnie szeroki zakres projektu generuje innego rodzaju ryzyko. Rozszerzenie zakresu z reguły pociąga za sobą kosztowne integracje i kastomizację systemu, co z kolei zwiększa koszty rozwiązania i w efekcie ogranicza zwrot z inwestycji.
(parafraza, str. 22) Motywy przemawiające za wdrożeniem zarządzania portfelem: - finansowe - maksymalizacja zwrotu z badań i rozwoju oraz wydatków na technologię, - utrzymanie pozycji konkurencyjnej, - lepsza koncentracja na priorytetach organizacji, - osiągnięcie właściwej równowagi w obszarze projektów i inwestycji, - zapewnienie większej obiektywności w wyborze projektów.