Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 124) 9. BEZPIECZEŃSTWO PRZEWOŹNIKA I ZARZĄDCY INFRASTRUKTURY
Podstawą systemu zarządzania bezpieczeństwem przewoźnika kolejowego i zarządcy infrastruktury jest rozporządzenie Ministra Transportu.10
System oparty jest na ISO 9001 i OHSAS 18001 z dodatkowymi specyficznymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa kolejowego.
Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydaje na 5 lat:
Certyfikat bezpieczeństwa dla przewoźnika kolejowego Autoryzację bezpieczeństwa dla zarządcy infrastruktury, świadectwo bezpieczeństwa dla przewoźników I zarządców infrastruktu ry - na liniach oddzielonych lub przewozów własnych Są one obowiązkowe od 1.01.2011.
System powinien obejmować zagadnienia dotyczące:
1 - u zarządcy infrastruktury:
a) prowadzenia ruchu pociągów i techniki pracy manewrowej oraz sygnał i/a cji,
b) radiołączności pociągowej, c) obsługi ruc howych posterunków technicznych,
d) regulaminów technicznych,
e) obsługi przejazdów kolejowych,
f) obsługi, eksploatacji i utrzymania urządzeń sterowania ruchem kolejowym i detekcji stanów awaryjnych taboru,
g) warunków technicznych budowy i utrzymania nawierzchni kolejowej, rozjazdów i obiektów inżynieryjnych,
h) organizacji i trybu postępowania przy przewozie przesyłek nadzwyczajnych,
i) postępowania w sprawach wypadków, poważnych wypadków i incydentów kolejowych;
2 - u przewoźników kolejowych:
a) warunków technicznych eksploatacji i utrzymania pojazdów kolejowych,
b) prowadzenia pojazdów trakcyjnych,
c) właściwego zestawiania pociągów, właściwego rozmieszczania taboru i ładunku, z zachowaniem dopuszczalnego obciążenia wagonu, nacisku na oś
i skrajni ładunkowej,
d) organizacji pracy manewrowej,
e) przewozu przesyłek nadzwyczajnych oraz towarów niebezpiecznych,
f) postępowania w sprawach wypadków, poważnych wypadków i incydentów kolejowych.
Wymagane są procedury i Księga bezpieczeństwa oraz programy poprawy bezpieczeństwa. Corocznie Prezesowi UTK przedstawiane mają być raporty bezpieczeństwa i programy poprawy bezpieczeństwa
W obszarze kolejnictwa istnieją jeszcze inne specjalistyczne systemy branżowe:
I CM (ang. Entity in Charge of Maintenance), zgodnie z dyrektywą UE nr 2008/110/WE w sprawie bezpieczeństwa kolei, czyli „podmiot odpowiedzialny za utrzymanie pojazdu szynowego” (w tym jego elementów). Może nim być przedsiębiorstwo kolejowe, zarządca infrastruktury lub posiadacz. Wymagana jest rejestracja w Krajowym Rejestrze Pojazdów Kolejowych. Firma taka powinna mieć np. wdrożone wymagania normy EN ISO 15085-2 Kolejnictwo - Spawanie pojazdów szynowych i ich części składowych - Część 2: Wymagania dotyczące jakości i certyfikacja zakładów spawalniczych to międzynarodowy standard zawierający szczegółowe wytyczne w zakresie spawania pojazdów szynowych (pociągi, tramwaje, metro itp.).
W 2008 r. przyjęto nową dyrektywę w sprawie interoperacyjności systemu kolei we Wspólnocie11. Zawiera ona szczegółowe zapisy dotyczące dopuszczania podsystemów do eksploatacji ze szczegółowym rozpisaniem zasad dopuszczania pojazdów kolejowych i precyzuje następujące zasady postępowania przy realizacji:
procedury dopuszczania do eksploatacji,
swobodnego przepływu podsystemów,
procedury sporządzania deklaracji weryfikacji WE Procedura oceny zgodności oparta jest na modułach oceny zgodnie z regułami wynikającymi z Technicznej Specyfikacji Interoperacyjnosei). Weryfikację podsystemu przeprowadza notyfikowana jednostka certyfikująca.
Ponieważ w większości opisane systemy w kolejnictwie związane są z dyrektywami UE, wymagania z nimi związane już są staną się w niedługim czasie obowiązkowe.
(cytat, str. 113) W handlu zagranicznym występują trzy zasadnicze rodzaje transportu: - lądowy, gdzie dodatkowo wydzielić można transport kolejowy i samochodowy, jako posiadające podstawowe znaczenie w wymianie handlowej, - lotniczy, - morski.
Słowa kluczowe:transport Komentarze i źródła pierwotne: P. F. Drucker, Menedżer skuteczny, Akademia Ekonomiczna, Kraków 1994, s.13, s. 36-37
(cytat, str. 115) Dokumentem stosowanym w przewozach lotniczych jest Air Waybill, czyli lotniczy list przewozowy. Air Waybill ma charakter zbliżony do consignment note i podobnie jak consignment note nie jest dowodem tytułu własności i nie może być przedmiotem transakcji.
Słowa kluczowe:transport Komentarze i źródła pierwotne: tabela s. 130, źródło: P. Makin, C. Cooper, Ch. Cox, Organizacje a kontakt psychologiczny, PWN, Warszawa 2000, s.204
(cytat, str. 117) Transport obejmuje czynności niezbędne do fizycznego przemieszczania produktów w przestrzeni, tj. z miejsca wysyłki do miejsca odbioru. Głównym zadaniem transportu jest dostarczenie towarów do wskazanego miejsca we właściwym czasie w dobrym stanie i po akceptowalnym koszcie.
Słowa kluczowe:transport Komentarze i źródła pierwotne: Definicja ta znajduje się w przypisach.
(cytat, str. 66) Kabotaż czyli kwestia dostępności do świadczenia usług transportowych na obszarze danego kraju Wspólnoty przez przewoźnika mającego swoją siedzibę w innym kraju UE.
(cytat, str. 67) Transport intermodalny - to przewóz towarów przy użyciu różnych gałęzi transportu w jednej i tej samej jednostce ładunkowej lub pojeździe, bez przeładunku samych towarów przy kolejnych zmianach gałęzi transportu.
(cytat, str. 67) Transport kombinowany polega na tym, że główny odcinek trasy przewozu ładunku obsługuje kolej, żegluga śródlądowa lub transport morski, a początkowy i/lub końcowy odcinek trasy przewozu, możliwie najkrótszy, obsługuje transport drogowy.
(cytat, str. 86) Sprawność przepływu to dostarczenie produktu we właściwym czasie, do odpowiedniego miejsca, zgodnie z dyspozycjami dysponenta, tj. dostawcy lub odbiorcy. Oznacza to, że usługa transportowa jest podporządkowana decyzjom podejmowanym zwykle przez inny podmiot niż podmiot transportowy. W tym rozumieniu transport pełni funkcję usługową w stosunku do pozostałych uczestników procesu logistycznego.
(cytat, str. 86) Transport - jako zespół czynności polegający na przemieszczaniu m.in. dóbr materialnych w czasie i przestrzeni przy użyciu odpowiednich środków technicznych - jest niewątpliwie składnikiem infrastruktury technicznej logistyki.
(cytat, str. 238) Należy wyznaczyć ilość środków transportowych oraz trasy ich przejazdów pozwalające obsłużyć wszystkie zamówienia klientów przy zachowaniu warunków przewozów tak, aby łączny czas obsługi wszystkich klientów byl minimalny.
(cytat, str. 227) Ogólnie, pod pojęciem transportu rozumiemy zespól czynności związanych z przemieszczaniem osób i dóbr materialnych przy użyciu odpowiednich środków przy czym transport obejmuje zarówno samo przemieszczenie z miejsca na miejsce jak i wszelkie czynności, jakie do tego celu mogą być konieczne, tj. czynność ładunkowe (załadunek, wyładunek względnie przeładunek) oraz czynności manipulacyjne. W zależności od rodzaju przebytej drogi rozróżnia się m. in. transport lądowy, powietrzny, wodny.
(cytat, str. 154) Kierownik transportu lub wskazany pracownik (planista) planuje załadunek i przejazdy środków transportu, tworząc harmonogramy dostępnej floty transportowej i ładunków do wysyłki, a następnie planuje trasy i programy załadunku, przydzielając odpowiedni ładunek do trasy, samochodu i grupy odbiorców.
(cytat, str. 20) Transport jest to działalność gospodarcza polegająca na przemieszczeniu osób i ładunków (towarów) za pomocą środków transportowych oraz usług pomocniczych bezpośrednio z tym związanych. Działalność transportowa jest działalnością usługową, której produktem jest zmiana miejsca w czasie.
(cytat, str. 90) Przewozy z zastosowaniem technologii cross docking - wykorzystującej terminale przeładunkowe lub systemy sortowni do przewozu przesyłek drobnicowych.
(cytat, str. 57) Usługa transportowa to podstawowa usługa na rynku usług logistycznych wynikająca z potrzeby przemieszczenia dóbr lub osób z miejsca na miejsce.
(cytat, str. 70) Polityka transportowa polega na oddziaływaniu państwa na rozwój infrastruktury komunikacyjnej, produkcję, eksport i import środków transportu, a także na zasady przewozu pasażerów i ładunków.