Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 122) Zapas oznacza stan fizycznego nagromadzenia produktów w celu zachowania ciągłości sprzedaży i umożliwienia nabywcy swobody wyboru. Potrzeba gromadzenia zapasów wynika z : trudności pełnej synchronizacji w czasie popytu i podaży określonych produktów, sezonowości i specjalizacji produkcji, cykliczności dostaw, dążenia do zapewnienia nabywcom pożądanego poziomu usług, a przede wszystkim dostępu do produktów w dogodnym dla nich miejscu i czasie.
Słowa kluczowe:zapas Komentarze i źródła pierwotne: Por. J. Lipiński, Studia z teorii i polityki cen, PWE, Warszawa 1977, s. 239-240
(cytat, str. 40) Fundamentem metody stałej wielkości zamówienia są dwa elementy: - ekonomiczna wielkość zamówienie - EWZ ( lub inaczej optymalna partia zakupu - EOQ), - minimalny (alarmowy, rezerwowy, buforowy) poziom zapasów.
(parafraza, str. 46 - 47) Wśród metod zarządzania zapasami możemy wymienić sobie: - model poziomu zapasu wyznaczającego moment zamawiania w stałych cyklach zamawiania, - model sS, - połączony model poziomu zapasu wyznaczającego moment zamawiania i stałego cyklu zamawiania, - metodę Wagnera - Withina, - metodę Silvera - Meala.
(cytat, str. 92) Zapasy cykliczne są to zapasy produkcji w toku zależne od przebiegu procesu wytwarzania i cyklu wytwórczego i można je podzielić na: - zapas operacyjny to części i półwyroby znajdujące się aktualnie w obróbce i montażu, - zapas międzyoperacyjny to części i półwyroby znajdujące się w transporcie i na składowiskach międzyoperacyjnych.
(cytat, str. 275) W przedsiębiorstwie przemysłowym zapasy w układzie rodzajowym wiążą się z następującymi fazami procesów logistycznych: -surowce i materiały - logistyką procesów zakupu, -produkcja niezakończona - logistyką procesów produkcji, -wyroby gotowe i towary - logistyką procesów dystrybucji.
(cytat, str. 273) Głównym powodem tworzenia zapasów jest konieczność wyrównywania różnych intensywności strumieni przepływów. ... Drugim powodem gromadzenia zapasów jest oddziaływanie na procesy logistyczne (zaopatrzenie, zużycie, zbyt, transport itp.) czynnika losowego.
(cytat, str. 196) Przemieszczanie produktów miedzy poszczególnymi ogniwami łańcucha logistycznego wiąże się zawsze z koniecznością zatrzymania tych produktów W pewnych miejscach, na pewien okres czasu, w stanic spoczynku, co nazywamy składowaniem. Gdy składowanie wiąże się z koniecznością zaangażowania osób do obsługi, trwałego wykorzystania odpowiednio wyposażonych pomieszczeń, i można wskazać, że w rozpatrywanym okresie czasu dane produkty mogły być inaczej wykorzystane, mówimy, że stały się one zapasem.
(cytat, str. 63 - 64) Zapasy produkcji w toku, międzystanowiskowe (międzyoperacyjne) stanowią produkcję w toku realizacji składowaną poza magazynami formalnie wyodrębnionymi. Pełnią one również funkcję kompensacyjną, zawierają detale znajdujące się aktualnie między stanowiskami roboczymi w oczekiwaniu na dalszą obróbkę, a gromadzone są w celu wyrównywania różnic w wydajności poszczególnych stanowisk pracy.
(cytat, str. 64) Zapas spekulacyjny pozwala na ograniczenie wydatków w przyszłości poprzez zakup większych ilości na przykład materiałów produkcyjnych, montażowych itp. w okresie poprzedzającym spodziewany wzrost ich cen.
(cytat, str. 63) Zapasy bieżące tworzą wyroby zużywane w toku normalnej działalności gospodarczej firmy; pełnią one funkcję kompensacyjną. Zapasy te są utrzymywane dla zaspokojenia określonego z góry popytu lub zużycia przy znanym czasie dostaw.
(cytat, str. 159) System stałej wielkości dostaw zakłada, że dany półfabrykat ma być wytwarzany w partiach stałej wielkości, które jednocześnie wyznaczają wielkość dostawy jednorazowo dostarczanej do magazynu w celu uzupełnienia zapasu.
(cytat, str. 149) Całkowity zapas określa się jako wielkość, o jaką czynność może być opóźniona, jeśli wszytskie poprzedzające ją czynności będą wykonane najwcześniej, jak to tylko możliwe, a czynności następujące po niej będą mogły być wstrzymane aż do najpóźniejszego dopuszczalnego terminu ich realizacji.
Słowa kluczowe:zapas Komentarze i źródła pierwotne: Por. J. Penc: Skuteczne zarządzanie strategiczne. "Tygodnik Gospodarczy" 1993 nr 16, s. 4.
(cytat, str. 65) Pod pojęciem zapasów rozumiemy materiały, części, zespoły lub gotowe wyroby złożone będą na różnych stadiach procesu produkcyjnego. Ilość zapasów mus zabezpieczyć ciągłą produkcję z jednej strony, bez nadmiernego zamrażania środków obrotowych i kosztów magazynowania - z drugiej
(cytat, str. 65) Z punktu widzenia przepływu w przedsiębiorstwie zapasy dzielą się na: - materiałowe albo magazynowane (materiały, półwyroby, detale z kooperacji), - produkcji w toku (w trakcie cyklu produkcyjnego) zarówno w komórkach pierwszego stopnia jak gniazda i linie - zapasy cykliczne i pozacykliczne, jak i zapasy powstające między komórkami pierwszego i wyższych stopni (bieżące i zabezpieczające).
(parafraza, str. 204 - 205) Problem zapasów wiąże się ściśle z potrzebami produkcji. Te zaś można określić w wieloraki sposób. Można na przykład respektować dokładnie ustalone potrzeby według wykazów materiałowych, choć nie wyczerpują one problemu (materiałów pomocniczych - opakowań itp.). Inną metodą ustalania jest metoda agregatowa, oparta na statystycznej analizie zużycia w poprzednich okresach, za pomocą której ustala się współczynnik zużycia na jednostki produkcji, dla planowanej wielkości i struktury produkcji. Jeszcze inną metodą jest analiza zużycia w dłuższych okresach czasu oraz zapasu (średniego czasu ich przebywania w magazynie).
Słowa kluczowe:zapas Komentarze i źródła pierwotne: Szyjewski Z. 2004, Metodyki zarządzania projektami informatycznymi, Placet, Warszawa, s. 295.
(cytat, str. 198) Zapasy międzyoperacyjne obejmują wyroby będące aktualnie miedzy stanowiskami roboczymi, tj. znajdujące się w transporcie i na składowiskach międzyoperacyjnych, oczekujące na dalszą obróbkę (na następnych stanowiskach roboczych, zgodnie z marszrutą technologiczną). Można do nich zaliczyć następujące rodzaje zapasów: obrotowe, transportowe, awaryjne, kompensacyjne.
Słowa kluczowe:zapas Komentarze i źródła pierwotne: Womack, Jones 2001, s. 10
(cytat, str. 196) Zapasy wewnątrzkomórkowe obejmują przeciętną liczbę określonych wyrobów (detali) znajdujacych się w trakcie obróbki, w określonej komórce produkcyjnej pierwszego stopnia. Dzielą się one na zapasy pozacykliczne i zapasy cykliczne.
Słowa kluczowe:zapas Komentarze i źródła pierwotne: Womack, Jones 2001, s. 10