Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 271) Centrum inwestycji określany jest jako centrum zysków, w którym zarząd jest w stanie określić koszt otrzymanego kapitału bądź koszt korzystania z aktywów operacyjnych centrum.
(cytat, str. 347) Kapitał zaangażowany w procesie produkcji przyjmuje ostać maszyn i urządzeń generujących koszty stałe utrzymania ich w gotowości do podjęcia produkcji.
(cytat, str. 81) Wielkość zainwestowanego kapitału można ustalić jako sumę kapitału własnego skorygowanego o ekwiwalenty kapitału własnego i kapitału obcego długo- i krótkoterminowego oprocentowanego oraz bieżącej wartości leasingu operacyjnego.
(cytat, str. 388) Kapitał zakładowy może być wniesiony przez wspólników w formie wkładów pieniężnych lub niepieniężnych np. maszyny, lokale, prawa majątkowe (aporty).
(cytat, str. 152) Koszt kapitału własnego jest podstawą zwrotu, jakiego oczekują akcjonariusze. Metoda szacowania tych kosztów może być zatem oparta na wartości rynkowej akcji, płaconej dywidendzie oraz przewidywanym w przyszłości wzroście dywidendy.
(cytat, str. 133) "Kapitał pomocowy jest bezzwrotną lub częściowo zwrotną, nieodpłatną lub częściowo odpłatną formą finansowania. Wyróżnia się trzy podstawowe postacie kapitału pomocowego: finansową, rzeczową i techniczną."
(cytat, str. 102) "W zakresie ryzyka finansowania, dotyczącego wyłącznie kapitałobiorcę, najistotniejszym jest ryzyko dostępu do kapitału, które może przybierać formę: -ryzyka niedoboru kapitału, -ryzyka przerw w ciągłości finansowania, -ryzyka wycofania kapitału."
(cytat, str. 73) "Koszt kapitału jest ceną, jaką płaci kapitałobiorca za możliwość korzystania z kapitału i jednocześnie stopą zwrotu dla kapitałodawcy. Koszt ten jest wyrażony w postaci stopy procentowej, odzwierciedlającej stosunek wydatków ponoszonych przez kapiatałobiorcę w skali roku z tytułu dysponowania kapitałem do wartości tego kapitału."
(cytat, str. 66) "Finansowanie ściśle wiąże się z inwestowaniem. Finansowanie to gromadzenie albo pozyskanie kapitału(środków pieniężnych), zaś inwestowanie to jego efektywne wydatkowanie. Środki pieniężne potrzebne do realizowania inwestycji, zwane 'kapitałem finansowym', mogą pochodzić z różnych źródeł. Finansowanie polega zatem na właściwym doborze źródeł finansowania i zbudowaniu portfela kapitału, czyli określaniu udziału tych źródeł w finansowaniu inwestycji. Budowa portfela kapitału może być nazywane projektowaniem struktury kapitału."
(cytat, str. 36) Na kapitał przedsiębiorstwa składają się: zgromadzony kapitał własny (equity) oraz kapitał obcy, do którego zaliczane są wszystkie zaciągnięte przez przedsiębiorstwo zobowiązania obciążone oprocentowaniem (interest-bearing debt).
(cytat, str. 157 - 158) Pozyskiwanie kapitału na rynkach finansowych za granicą może zatem przynosić przedsiębiorstwu wiele korzyści, w tym przede wszystkim: -szerszy dostęp do zasobów kapitałowych, -niższy koszt pozyskiwanego kapitału - niższe stopy procentowe za granicą, wyższe ceny emisyjne papierów dłużnych itp., -dywersyfikację źródeł finansowania w skali międzynarodowej - możliwość redukcji ryzyka i kosztów finansowania, -"naturalne" zabezpieczanie aktywów w walutach obcych przed ryzykiem walutowym przez zaciąganie pożyczek w tych walutach, zwiększanie wiarygodności i prestiżu przedsiębiorstwa na rynkach zagranicznych; dotyczy to głównie przedsiębiorstw mających międzynarodowy rating kredytowy i tych, które emitują papiery wartoś-ciowe za granicą, np. euroobligacje czy zagraniczne kwity depozytowe. Do głównych zagrożeń związanych z finansowaniem zagranicznym należy zaliczyć: -ekspozycję na ryzyko walutowe; dotyczy zadłużenia denominowanego w walutach obcych, -wysokie koszty wejścia na międzynarodowe rynki finansowe, w tym: koszty uzyskania ratingu, koszty doradztwa finansowego i prawnego za granicą itp.
(cytat, str. 47) Na kapitał zainwestowany składa się kapitał własny oraz kapitał obcy, obejmujący zobowiązania, od których przedsiębiorstwo płaci oprocentowanie.
(cytat, str. 48) Kapitał zainwestowany tworzą: - kapitał własny - długoterminowe zobowiązania oprocentowane - krótkoterminowe zobowiązania oprocentowane, które są pomniejszone o te krótkoterminowe aktywa finansowe, które stanowią tzw. kapitał nadwyżkowy
(cytat, str. 156) Możemy wyróżnić dwie kategorie kapitału, który można wykorzystać w finansowaniu projektów innowacyjnych: 1) kapitał cierpliwy dla wzrostu i niecierpliwy dla zysku; 2) kapitał cierpliwy dla zysku i niecierpliwy dla wzrostu.
(cytat, str. 86) (Oczkowska, śmigielska) Kapital relacyjny można określić jako szczególny rodzaj wzajemnego zaufania, szacunku i przyjaźni, istniejącej na poziomie indywidualnych osób pomiędzy powiązanymi przedsiębiorstwami. Tego typu stosunki rodzą się mięðzy pracownikami zaangazowanymi w sieć relacji, w wyniku wzajemnych kontaktów osobistych, kontynuowanych w ciągu lat współpracy, a ich fundamentem jest zaufanie wywodzące się z osobistych przekonań i norm etycznych pracowników.
(cytat, str. 177) Kapitał związany z marką zależy od stopnia jej znajomości przez konsumentów. Istnieje bowiem bardzo silny związek pomiędzy stopniem znajomości marki, a stopniem jej używalności przez klientów oraz stopniem penetracji rynku przez markę.
Słowa kluczowe:kapitał, marka Komentarze i źródła pierwotne: Kompletny schemat na ten temat dostępny na str. 140