Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: nauki spo��eczne (0 - 5 z 5)
Thomas Kuhn,
Dwa bieguny. ,
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985, ISBN: 83-06-01097-3 (10+0)
(cytat, str. 261) ... dla badacza zjawisk społecznych sens maksymy Kelvina sprowadza się do twierdzenia: "Jeśli nie możesz zmierzyć, zmierz mimo to"
(cytat, str. 147 - 148) Zalety i wady modeli matematycznych w naukach społecznych są dobrze znane. Każdy model matematyczny jest nadmiernym uproszczeniem i możemy spytać, czy dokonuje on rozbioru rzeczywistych zdarzeń docierając do szkieletu, czy może pozbawia wszystkie istotne częsci ich anatomii. Natomiast gdy już taki model jest dobry, pozwala na niezbędną dedukcję prowadzącą często do nieoczekiwanych rezultatów, których nie uzyskałoby się stosując metody "zdroworozsądkowe"
(cytat, str. 10) Problemy nauk społecznych w porównaniu z przyrodniczymi wynkają z: - mnogości czynników wpływających na badane zjawisko, - niepowtarzalności zjawisk, - kłopotów z predykcją - problematyczności pomairu.
Ani ekonomia ani żadna z nauk społecznych nie dysponuje niezmiennymi liczbami wyrażającymi relacje między mierzonymi wielkościami, tzn. stałymi liczbowymi jak stała Plancka, stała Coulomba czy masa protonu.
(cytat, str. 12) Nauki społeczne, w tym także nauka o zarządzaniu, zajmują się badaniem zachowań LUDZI i INSTYTUCJI. W konsekwencji osoby praktykujące nauki społeczne w naturalny sposób dążą do zachowań zgodnych z wytycznymi określonymi w podstawowych założeniach danej dyscypliny.
(cytat, str. 12) rzeczywistość nauk przyrodniczych- fizyczny wszechświat i jego prawa pozostaje niezmienna,a nawet jeśli ulega zmianom, to w perspektywie eonów, a nie wieków czy dekad. Wszechświat społeczny nie podlega takim naturalnym prawom i dlatego jest poddawany nieustannym zmianom.