Encyklopedia Zarządzania :: projekt systemu informacyjnego
Przeglądanie katalogu (kliknij)
Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
Wyszukiwarka pełnotekstowa (kliknij)
Cytaty i parafrazy dla: projekt systemu informacyjnego (0 - 5 z 5)
(cytat, str. 98) Projekt systemu informacyjnego jest to dokumentacja dotycząca zarówno nowego systemu informacyjnego, jak też modernizacji już istniejącego. Tworzenie projektu obejmuje również wprowadzanie zmian organizacyjnych, technologicznych czy też wspomaganie procesów wprowadzania na rynek nowych produktów lub usług. Dla pewnego uproszczenia przyjmujemy, że w wyniku realizacji projektu uzyskujemy określony produkt - system informacyjny. Pisząc o projekcie mamy na uwadze podwójne znaczenie tego pojęcia, a mianowicie: - projekt jako dokument - projekt jako czynność, przedsięwzięcie.
(cytat, str. 109) Projekty związane z systemami informacyjnymi możemy podzielić na dwie kategorie: - Projekty polegające na wdrożeniu zakupionego pakietu, np. przedstawiane w dalszej części książki, systemy kompleksowe dla zarządzania klasy MRP II/ERP, a więc kreatywność zespołu nie jest tu elementem pierwszoplanowym, najistotniejsza jest ścisła realizacja opracowanych i sprawdzonych procedur. - Projekty polegające na tworzeniu oprogramowania w nowych i unikalnych warunkach, w których staramy się w największym stopniu korzystać z kreatywności i wiedzy wszystkich realizatorów.
(cytat, str. 4) Skąd mamy wiedzieć czy odniesiemy sukces w projekcie hurtowni dnaych? Główną z przyczyn niepowodzenia w projektowaniu systemu hurtowni danych jest to, że nie przynieśliśmy dostatecznych korzyści finansowych, odpowiedzią jest skupienie się na biznesie, to znaczy na tym co firma próbuje osiągnąć, a nie na tym jakie wymagania stawia hurtowni danych.
(cytat, str. 131) Większość kierowników przedsiębiorstw ma pewien zestaw celów biznesowych. Mogą to być zarówno formalnie zdefiniowane kluczowe wskaźniki wydajności, według których mierzona jest wydajność firmy, jak i mniej formalne cele, które sami sobie narzucili. Hurtowania danych powinna być zaprojektowana tak, aby była pomocna w osiąganiu ich celów biznesowych, o ile są oni w stanie jasno wyrazić te cele i opisać rodzaj informacji, której znajomość mogłaby pomóc w podejmowaniu lepszych decyzji podczas dążenia do osiągnięcia nakreślonych zamierzeń.
(parafraza, str. 40) Zazwyczaj hurtownię danych tworzy się w osobnej bazie danych, oddzielając ją od innych aplikacji. Jedną z głównych przyczyn jest to że systemy źródłowe mają całkiem odmienną naturę. Dodatkowo: 1. Między systemami operacyjnymi a hurtowniami danych występuj konflikt spowodowany tym że systemy operacyjne nie są zorientowane na temat, lecz do zaspokajania wymagań operacyjnych, 2. Systemy operacyjne podlegają ciągłym zmianom, podczas gdy systemy wspomagania decyzji mają naturę nieulotną, 3. Schematy leżące u podstaw systemów operacyjnych są często ogromne i skomplikowane. Istnienie takich złożonych związków jest wymuszone przez pewne procesy biznesowe. W konsekwencji człowiek tworzący zapytanie ma więcej niż jedną możliwość połączenia dwóch tabel. Wynik zapytania zależy od wyboru ścieżki złączeń. Schematy dla systemu wspomagania decyzji dopuszcza tylko jedną ścieżkę złączeń.