Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 221) Ocena efektywności udzielanych kredytów dla MSP może być rozpatrywana z różnej perspektywy. Za najistotniejsze z nich można uznać: - perspektywę społeczną - czy finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw pozwala na zwiększenie liczby miejsc pracy i dobrobytu, - perspektywę prawną - czy działalność banków polegająca na finansowaniu małych i średnich przedsiębiorstw pozwala na zwiększenie majątku właścicieli banku.
(cytat, str. 337 - 338) Inną formą finansowania potrzeb inwestycyjnych MSP może być leasing. Leasing jest żródłem dostępnym w zasadzie dla każdego podmiotu, jeśli ma on zdolnośc do spłat rat leasingowych z bieżących zysków. Do zale leasingu można zaliczyć m.in. to, że: - małym i średnim przedsiębiorstwom na ogół łatwiej jest zawrzć umowę leasingową, niż zaciągną kredyt, - dla przedsiębiorstw niedysponujących własnymi środkami finansowymi lub odpowiednim zabezpieczeniem leasing jest często jedyną możliwością rozpoczęcia działalności, - leasing jest sposobem na szybkie pozyskanie i dysponowanie nowoczesnym sprzętem, zwłaszcza w dziedzinach, które cechuje szybki postemp techniczny, - umowa leasingu może zawierać korzystną dla leasingobiorcy opcję pierwokupu przy leasingu operacyjnym lub opcję zakupu, ewentualnie przedłużenia umowy, przy leasingu finansowym. Wadą leasingu - z punktu widzenia leasingobiorcy - może być wyższy w porównaniu do sfinansowania kredytem bankowym, koszt pozyskania środków trwałych.
(cytat, str. 96) Sektor małych i średnich przedsiębiorstw charakteryzuje się nastawieniem na krótkookresowy zysk, rozwój nisko kapitałochłonny, z przewagą decyzji operacyjnych nad strategicznymi, orientacją popytową oraz brakiem odpowiedzialności za pokolenie następców
(cytat, str. 126) Jak wykazują badania, postawy polskich przedsiębiorców wobec kryzysu nastawione są głównie na przetrwanie trudnej sytuacji (63% wskazań). 25% badanych starało się poszukiwać różnych rozwiązań, by lepiej radzić sobie z trudną sytuacją. Zaledwie 12% postrzegało kryzys pozytywnie, jako czas sprzyjający rozwojowi firmy. Znaczna większość przybierała postawę pasywną, wycofywała się, zamiast poszukiwać nowych możliwości działania - w efekcie firmy takie tracą podobnie jak cała gospodarka.
(cytat, str. 10) W ostatnich latach sektor MSP uległ ogromnemu rozproszeniu, powstawanie przedsiębiorstw odbywało się spontanicznie i było reakcją na liberalizację prawa, rosnące trudności przedsiębiorstw sektora publicznego, zniesienie państwowego monopolu handlu zagranicznego oraz stworzenie warunków do prowadzenia prywatnej działalności gospodarczej.
(cytat, str. 90) Kryteria ilościowe wyodrębniania małych i średnich przedsiębiorstw są zróżnicowane w poszczególnych krajach i na dodatek zmieniają się w czasie. Jako najczęściej wyróżniające parametry zaliczania podmiotów gospodarczych do sektora MSP występuje: - wielkość zatrudnienia - wartość majątku - wartość obrotu, tj. przychodów z całokształtu działalności lub z działalności operacyjenj.
(cytat, str. 91 - 92) W Polsce stosuje się definicję mikro, małych i średnich przedsiębiorstw opartą na ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807). Według tej definicji za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: 1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, 2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczył równowartości w złotych 2 milionów euro. Za małego przedsiębiorcę uważa się takiego, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: 1) zatrudnił średniorocznie mniej niż 50 pracowników 2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 mln euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzanego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 mln euro. Z kolei do średnich przedsiębiorców zalicza się tych, którzy w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: 1) zatrudniali średniorocznie mniej niż 250 pracowników, 2) osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczających równowartości w złotych 50 mln euro, lub sumy aktywów bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 mln euro.