Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 168) Doświadczenie uczy, że każda, nawet najlepsza metoda pracy, może zostać ulepszona. Jeżeli my tego nie zrobimy, na pewno zrobią to inni.
(cytat, str. 67) Metoda analizy punktów funkcjonalnych,jej założeniem jest określenie liczonej w osobodniach pracochłonności tworzonego systemu na podstawie - w przeliczeniu na punkty - jego zakresu (wielkości) oraz złożoności.
(cytat, str. 81) Metody powszechnie wiążą się z pojęciem graficznego interfejsu użytkownika. Do podstawowych metod interfejsu graficznego, należą wymienione juź w standardzie WIMP i zintegrowane: - menu, - formatki, - okna, - obiekty graficzne popularnie zwane ikonami.
(cytat, str. 147) Studium analityczne problemu: - co uznaje się za problem? - dlaczego jest to problem? - jak on powstał? - jakie poprzednie działania do niego doprowadziły? - kto uznaje to za problem? - dlaczego należy go rozwiązań? - jak będzie wykorzystana analiza, jeśli zostanie wykonana? - kto podejmie działanie rekomendowane przez analizę? - jaką postać powinno przyjąć rozwiązanie - jakie rozwiązanie jest aktualnie uznawane za akceptowalne? - jaki rodzaj zmian powinno sugerować rozwiązanie? - częścią jakiego większego problemu jest problem badany? - jaki wpływ miałoby podjęcie innych związanych problemów? - czy istnieje szansa na opłacalność wysiłku włożonego w rozwiązanie problemu? - czy można lepiej wykorzystać potencjał analityczny gdzie indziej?
(cytat, str. 93) Do podstawowych elementów metody EPC należą: - funkcje, które zmieniają stany obiektów, - zdarzenia, które wyzwalają (aktywują) realizację tych zmian, - połączenia, które wiążą funkcje ze zdarzeniami, - operatory logiczne, które zapewniają logiczne połączenia funkcji i zdarzeń. W metodzie rozszerzonej eEPC uwzględnia się również: - jednostki organizacyjne, - obiekty informacyjne, - typy aplikacji komputerowych, - łączniki procesów służące do powiązania ze sobą procesów cząstkowych.
(cytat, str. 67) Metoda eEPC umożliwia graficzną prezentację czasowo-logicznych zależności między kolejnymi funkcjami procesu. Graficzne funkcje i zdarzenia połączone są linią, która oznacza czasowo-logiczne powiązania.
(cytat, str. 19) Metody analizy jakościowej pozwalają uruchomić wszelkie cechy, zjawiska i zależności występujące na rynku nie dające się sklasyfikować. Miara ilościowa jest tu ukryta, uchwytna tylko intuicyjnie i przejawia się przez względną intensywność występowania cech danego czynnika.
(cytat, str. 19) W ramach znanych metod zbierania informacji wyróżnić można tzw. metodę "desk research" i metodę "field research". Metoda "desk research" (badanie wtórne) sprowadza się do dotarcia do najlepszych źródeł przy użyciu nieskomplikowanej techniki pracy bibliotecznej. Drugim sposobem zbierania informacji jest "field research" (badania pierwotne). Metoda ta polega na organizowaniu specjalnych badań w celu zgromadzenia materiału informacyjnego niezbędnego do rozpoczęcia właściwych prac badawczych.
(cytat, str. 18) Najbardziej powszechnym jest podział badawczych biorący jako punkt wyjścia etap analizy. Wyróżnia się tu metody gromadzenia informacji, dzielone dalej na pośrednie (badania wtórne) i bezpośrednie (badania pierwotne), oraz metody przetwarzania i analizy zebranych informacji, dzielone na metody ilościowe ( wykorzystujące metody statystyczne i ekonometryczne) i metody jakościowe (analiza ekonomiczna zjawisk niewymiernych jakościowo).
(cytat, str. 106) Większość autorów używa określenia technika pomiaru lub metoda pomiaru. J.Kowal dokonuje jednak rozróżnienia między formą a metodą pomiaru. Wyróżnia 3 podstawowe formy pomiaru: pomiar wtórny, pomiar pierwotny i pomiar w formie eksperymentu.
(cytat, str. 120 - 121) Analiza dyskryminacji jest techniką wykorzystywaną zasadniczo w dwóch celach: 1) do klasyfikacji obiektów w grupy i 2) do identyfikacji zmiennych objaśniających, które najdokładniej opisują (dyskryminują) przynależność obiektów do danych grup. Istota analizy dyskryminacji sprowadza się do wyszukania w zbiorze zmiennych objasniających tych zmiennych, które mimo istniejących między nimi zależności pozwalają na jednoznaczne zaklasyfikowanie zmiennej objaśnianej do jednej z wyróżnionych jej kateogorii.
(cytat, str. 106) Do dynamicznych metod rachunku inwestycyjnego zaliczamy przede wszystkim: 1.Metodę wartości kapitałowej 2.Metodę wewnętrznej stopy procentowej 3.Metodę spłaty długu.
(parafraza, str. 88) Rysunek 23 przedstawia cele metod rachunku inwestycyjnego. Są to: opłacalność poszczególnych zamierzeń inwestycyjnych, wybór obiektów inwestycyjnych w przypadku kilku wariantów oraz tworzenie programów inwestycyjnych.
(cytat, str. 181) Metodę siedmiu pytań często stosują firmy japońskie. Polega ona na zagłębianiu się w problem przez uzyskiwane odpowiedzi na kolejne pytania zaczynające się słowem dlaczego, których powinno być co najmniej siedem.
(cytat, str. 20 - 21) Narzędzie naukowe - fizyczny lub pojęciowy aparat (instrument) używany w badaniu naukowym
Technika naukowa - sposób osiągania naukowego celu, naukowy sposób działania. Techniki zatem to sposoby poslugiwania się narzędziami naukowyumi.
Metoda naukowa - zasada, wedle której dokonywany jest w nauce wybór odpowiednich technik, tj. kryterium oceny alternatywnych sposobów działania.
Metodologia - teoria, której przedmiotem są metody naukowe. Celem metodologii jest doskonalenie procedur i kryteriów stosowanych w badaniach naukowych.
(cytat, str. 137) Siłę ma ten, kto w nią wierzy. Siła to wiara. Przed przystąpieniem do negocjacji, sporządź zestaw wszystkich atutów, którymi dysponujesz. Nie zastanawiaj się nad czynnikami, które cię ograniczają - za to myśl o tych, które ograniczają twojego kontrahenta. Pamiętaj o " paradoksie siły". Ktoś, kto dysponuje silą, ale jej sobie nie uświadamia, przystępuje do negocjacji z pozycji słabszego. I odwrotnie: osoba, która nie dysponuje żadnymi atutami, ale jest święcie przekonana o swojej sile, będzie negocjować z pozycji silniejszego. Dlaczego? Ponieważ cała twoja siła to przekonanie o sile.
(cytat, str. 138) Stosuj argument legalizmu. Druki zawierające listy cen, zasady udzielania kredytów, metody działania twojego przedsiębiorstwa- to twoje bilety wizytowe. Budzą zaufanie. Jeżeli klient zobaczy wydrukowane czarne na białym, że firma, którą reprezentujesz nie udziela kredytu powyżej 30 dni, przyjmie to do wiadomości łatwiej niż twoje słowo. Co więcej: ty osobiście nie stajesz się jego przeciwnikiem. Przeciwnikiem jest dokument.
(cytat, str. 195) Metodyka jest systemem badawczym, który z jednej strony przedstawia postępowaie związane ze stawianiem problemów lub zadań, z drugiej zaś zawiera opis sposobów rozwiązania tych problemów.
Metoda wywodzi się z greckiego "meta hodos" co oznacza drogę prowadzącą do celu, posuwanie się, podążaie za kimś, ściganie lub śledzenie.
Metoda .. sposób postępowaia mający na celu rozwiązanie danego problemu badawczego.
(cytat, str. 151) Metody komunikowania się stanowią grupę metod związaną z przekazywaniem, wymianą i rozumieniem znaczeń. Ich transmisja umożliwia wymianę informacji i idei. Wyróżnia się dwa sposoby komunikowania: interpersonalne i społeczne.