Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 112) Wyrób procesu powinien stanowić odpowiedź na konkretną potrzebę danego klienta. Wyrobem jest produkt materialny, intelektualny, każdy rodzaj usługi (materialna, niematerialna) lub dowolna ich kombinacja.
(cytat, str. 260) Wyrób- wynik działań lub procesów. Wyrób może obejmować usługę, przedmiot materialny, materiał wytwarzany w procesach ciągłych, wytwór intelektualny albo stanowić ich kombinację; wyrób może być materialny (np. zmontowane urządzenie lub materiały przetworzone), niematerialny (np. wiedza lub koncepcje) albo stanowić ich kombinacje; wyrób może być albo zamierzony (np. oferowany klientom), albo niezamierzony (np. substancje zanieczyszczające środowisko lub niepożądane skutki).
(cytat, str. 159 - 160) Towary to rzeczy materialne przeznaczone do użytku konsumentów, nabywane za pomocą transakcji wymiennych przyznających własność rzeczy, która może być wykorzystywana lub konsumowana w czasie i miejscu zgodnym z życzeniem właściciela. W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług towar jest nazywany wyrobem, na który składają się surowce, półfabrykanty, wyroby finalne oraz zespoły i części.
(cytat, str. 60) Przez charakterystykę wyrobu rozumiemy zbiór cech, będących jego atrybutami. Mówiąc inaczej, są to cechy niezależne od osoby i miejsca dokonywania pomiarów. Do takich cech należą: charakterystyka chemiczna materiału, cechy geometryczne kształtu, kolorystyka powierzchni itp.
(cytat, str. 85) Definicja nowej generacji wyrobu nie jest precyzyjna. Uważa się za nią wyroby, różniące się od poprzednich charakterystyką - w sposób skokowy - bardziej korzystną dla użytkownika. Uważa się za nią również wyroby o charakterystyce zbliżonej do poprzednich, lecz oparte o wykorzystanie zupełnie innych zasad fizycznych, stwarzających możliwości osiągnięcia w miarę opanowywania produkcji - przełomu w kosztach, komforcie lub korzyściach użytkownika.
(cytat, str. 30) Partia produkcyjna - to łączna liczba wyrobów tego samego rodzaju wykonanych w określonym ciągu technologicznym bez przerw, bez przerw w których ciąg ten zajmowałby się wytwarzaniem innych produktów.
(cytat, str. 84) Kiedy można się spodziewać wystąpienia poważniejszych trudności w spożytkowaniu jakości potencjalnej, a angażowanie się producenta w działalność handlową i serwisową nie rokuje opłacalnych efektów, rozsądne byłoby okresowe wstrzymanie się z wprowadzeniem wyrobu na dany rynek.
(cytat, str. 59) W procesie przygotowania wyrobów o wysokim stopniu złożoności, których działanie opiera się często na nowych, nie do końca wypróbowanych zasadach, konieczne może być przeprowadzenie badań laboratoryjnych i doświadczalnych oraz postępowania modelowego, kiedy to w maksymalnie uproszczonej postaci rzeczowej odwzorowuje się istotę projektowanych mechanizmów, sprawdzając, czy funkcjonują one zgodnie z przewidywaniami.
(cytat, str. 56) W wypadku stosunkowo prostych wyrobów określenie skali ilościowej popytu stanowi zwykle wystarczającą przesłankę rozpoczęcia lub zaniechania produkcji, jednak przy bardziej złożonych produktach potrzebna jest dodatkowa wiedza o tym, jakimi cechami szczególnymi powinien charakteryzować się produkt, aby zyskać uznanie potencjalnego nabywcy.
(cytat, str. 31) Partia transportowa - to liczba wyrobu tego samego rodzaju, która na danym odcinku jest transportowana jako jedna, niepodzielna porcja.
(cytat, str. 30) Seria - to łączna liczba wyrobów wykonywanych według jednego, niezmienionego wzoru, przy czym nie ma tu znaczenia przedział czasu, w jakim powstaje dany produkt, ani to, czy jest on wykonywany ciągle czy z przerwami.
(cytat, str. 21) W wyniku produkcji pomocniczej powstaje wyrób, który zostaje zużyty na własne potrzeby przedsiębiorstwa. Nie stanowi on części produktu podstawowego i nie opuszcza wraz z nim zakładu produkcyjnego.
(cytat, str. 10) () towarami są wszystkie dobra ruchome, realnie istniejące dobra rzeczowe posiadające wartość wymienną i które z tego powodu są lub mogą być przedmiotem handlu. Towary służą przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb materialnych, a pośrednio również kulturalnych i duchowych. () W praktyce słowo "towar" zastępuje się często słowami "produkt" lub "wyrób", traktując je jako synonimy. Nie jest to ścisłe, nie każdy bowiem produkt lub wyrób jest towarem. Pojęcie towar należy uważać za węższe w stosunku do wyrobu czy produktu.
(cytat, str. 242) Wyrobem technologicznym nazywamy taki wyrób, który osiąga cechy powodujące, iż proces wytwarzania jego elementów składowych i montażu w określonych warunkach przebiega w sposób ekonomiczny.
Słowa kluczowe:wyrób Komentarze i źródła pierwotne: Grajewski 2003, s. 104
(cytat, str. 232) Można wyróżnić trzy zasadnicze powody wprowadzania do produkcji nowych wyrobów: - celowość rozszerzenia (zmiany) asortymentu, - dotrzymanie kroku postępowi technicznemu, czego skutkiem jest też eliminacja wyrobów zużytych moralnie, - sytuacja i okazje rynkowe, niekiedy wynikające z mody.
Słowa kluczowe:wyrób Komentarze i źródła pierwotne: Krzyżanowski 1990, s. 181
(cytat, str. 46 - 47) Zakres certyfikacji wyrobów i usług- wyroby krajowe i importowane mogące stwarzać zagrożenie lub które służą ratowaniu życia, zdrowia i środowiska podlegają obowiązkowi zgłaszania do certyfikacji na zastrzeżony przez Centrum znak bezpieczeństwa i oznaczenie tym znakiem. Z kolei usługi mogące stwarzać zagrożenie lub które służą ratowaniu życia, zdrowia i środowiska, podlegają obowiązkowi certyfikacji na certyfikat systemu jakości. Podstawą oceny wyrobów i usług, są Polskie Normy wprowadzone do obowiązkowego stosowania oraz właściwe przepisy prawne. Wykaz wyrobów i usług z zakresu podlegającemu obowiązkowi zgłaszania do certyfikacji na znak bezpieczeństwa i certyfikat systemu jakości ustala Dyrektor Centrum, w porozumieniu z właściwymi naczelnymi i centralnymi organami administracji państwowej oraz innymi jednostkami. Wykaz tych wyrobów i usług jest publikowany w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej "Monitorze Polskim".
(cytat, str. 28) Jednym z elementów konstrukcyjnego przygotowania produkcji jest budowa struktury wyrobu, która stanowi bazę tzw. BOM (Bill of Materials) – podstawy działania kalkulatora MRP w ZISZ. Przygotowując dane wyrobu, można wyróżnić trzy rodzaje jego struktur: 1) Konstrukcyjną 2) Wytwarzania 3) Montażową.