Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 178) Układ zero-plus-minus-jedynkowy - rozumiemy wszelki i tylko taki układ względnie odosobniony, w którym repertuar każdego wejścia i każdego wyjścia jest zawarty w zbiorze trzech stanów wyróżnionych <-1,0,+1>.
(cytat, str. 31) Układ zero-jedynkowy - układ, którego wszelkie wejścia przyjmują dokładnie dwa stany wyróżnione, a wszelkie wyjścia najwyżej dwa stany wyróżnione.
(cytat, str. 23) Prospektywne układy niezawodne - ich charakterystyka sprowadza się do dwóch punktów: 1) Repertuar każdego z wejść składa się z co najmniej dwu stanów wyróżnionych (bodźców). 2) Aktualny stan wyróżniony dowolnego wejścia (czyli reakcja) jest zawsze jednoznacznie wyznaczony przez równoczesne lub minione stany wyróżnione wszystkich wejść.
(cytat, str. 21) Układ względnie odosobniony - wszelki i tylko taki układ, który ma obie poniższe własności: 1) Reszta Wszechświata działa na nasz układ, ale oddziaływanie odbywa się tylko na pewnych drogach, zwanych wejściami. 2) Nasz układ wywiera wpływ na resztę Wszechświata, ale oddziaływanie to biegnie tylko pewnymi drogami, mianowicie odbywa się za pośrednictwem wyjść naszego układu.
(cytat, str. 21) Układ bezwzględnie odosobniony - taki układ który: 1) Nie pozostaje pod wpływem reszty Wszechświata. 2) Nie wywiera żadnego wpływu na resztę Wszechświata.
(cytat, str. 250) Przez chaos deterministyczny rozumieć należy ruch nieregularny, czyli chaotyczny, otrzymywany z układu nieliniwoego, w którym ewolucję stanu układu w czasie określają prawa dynamiki, przy czym znana jest wcześniejsza historia tego układu. Przewidywania dotyczące układów chaotycznych dla dłuższych okresów są praktycznie niemożliwe, poieważ zwykle można ustalić ich warunki początkowe jedynie ze skończoną dokładnością, a błędy obliczeń dla takich układów rosną wykładniczo. Możliwe jest rozsądne prognozowanie tych układów jedynie w krótkim horyzoncie czasowym.
(cytat, str. 255) Cała idea polega na tym, że nie możemy przewidzieć. Momo to możemy zrozumieć układy, których zachowania nie potrafimy przewidzieć. Potrafimy zrozumieć, dlaczego są nieprzewidywalne.
Tworzenie modeli zbyt szczegółowych prowadzi do przegranej, nie daje żadnego zrozumienia.
(cytat, str. 233) Quanxi, podstawowa koncepcja na której opiera się biznes azjatycki, jest dziś znanna na całym świecie. Polega na osobistych powiązaniach, układy rodzinne łączą się z układami biznesowymi. ... Quanxi to życiowa inwestycja, korzyści z niej nie ulegają przeterminowaniu, dlatego też nikt nie zaryzykuje zniszczenia jej w zamian za doraźne zyski
(cytat, str. 78) Układ (porozumienie) między stronami można zdefiniować jako wymianę warunkowych obietnic, w których każda strona będzie postępować w pewien określony sposób pod warunkiem, że druga strona również będzie postępować zgodnie z ustaleniami.
(cytat, str. 150) Układ zbiorowy pracy powstaje w drodze porozumienia jego stron, bez integracji i udziału władzy lub administracji państwowej jako wyraz kompromisu pomiędzy interesami pracodawców a interesami pracowników.
(cytat, str. 25) Strukturą produkcyjną nazywamy hierarchiczny układ powiązań nadrzędności i podporządkowania w wytwórczej części przedsiębiorstwa, jaki występuje między większymi podmiotami organizacyjnymi a wchodzącymi w ich skład mniejszymi komórkami.
(cytat, str. 58) Atrybutem układu cybernetycznego jest zdolność układu do samoregulacji. Układ mający tę zdolność nazywa się homeostatem. Homeostatem także jest maszyna regulująca, która służy do utrzymania wartości dowolnej zmiennej w wyznaczonych granicach.
Słowa kluczowe:układ, homeostat, samoregulacja Komentarze i źródła pierwotne: Hentze J., Personalwirtschaftslehre 1. Bern und Stuttgart, Verlag Paul Haupt 1991
(cytat, str. 58) Przedsiębiorstwo znajduje się w stanie pełnej równowagi jako układ, wtedy gdy nie ma oddziaływania otoczenia zmuszającego je do spełnienia określonych funkcji społecznych. Taki stan nie występuje jednak w świecie rzeczywistym. Jest on możliwy w dwóch jedynie przypadkach. Pierwszy przypadek zachodzi wtedy, kiedy przedsiębiorstwo jest w fazie tworzenia, drugi zaś zachodzi wtedy, kiedy przedsiębiorstwo znajduje się w fazie likwidacji. Czynne przedsiębiorstwo przemysłowe jest stale "atakowane przez swe otoczenie i wytrącane ze stanu równowagi. Realizowanie zadań otoczenia jest próbą przywrócenia utraconego stanu równowagi.
Słowa kluczowe:przedsiębiorstwo, układ, równowaga Komentarze i źródła pierwotne: Hentze J., Personalwirtschaftslehre 1. Bern und Stuttgart, Verlag Paul Haupt 1991
(cytat, str. 232) Sprawny układ musi mieć zdolność adaptacyjną, umożliwiającą mu przetrwanie w niekorzystnych warunkach, oraz zdolność dalszego rozwoju. Jednym z najbardziej podstawowych zagadnień jest zdolność układu do odzyskania utraconej równowagi.
Słowa kluczowe:układ, model Komentarze i źródła pierwotne: Przedsiębiorstwo turystyczne na rynku. Pod red. A. Rapacz. Wrocław: AE 1998, s. 10
(cytat, str. 232) Układ nazywamy stabilnym, jeżeli wartości parametrów układu (jego modelu) utrzymują się w wyznaczonych granicach pomimo zakłóceń pojawiających się na wejściach do układu lub wtedy, gdy układ ma zdolność do szybkiego likwidowania odchyleń wykraczających poza dopuszczalny obszar tolerancji i do osiągnięcia stanu wyróżnionego, pożądanego ze względu na cele układu.
Słowa kluczowe:układ Komentarze i źródła pierwotne: Przedsiębiorstwo turystyczne na rynku. Pod red. A. Rapacz. Wrocław: AE 1998, s. 11
(parafraza, str. 205) Zapasy, potrzeby produkcji (antycypowane) i polityka zamówień tworzą układ ściśle sprzężony, a wraz ze zdolnością płatniczą (zadłużenie za dostawy) układ o więcej niż jednym sprzężeniu zwrotnym. Jest to więc układ co najmniej złożony, a ze względu na zakłócenia występujące ciągle w procesie produkcyjnym i w dostawach surowców i materiałów zapewne szczególnie złożony. Mimo jego złożoności można się jednak pokusić o włączenie całego sprzężonego układu do systemu przetwarzania danych, w którym układ miałby generować: (a) aktualne stany zapasów w sposób ciągły, (b) aktualne zapotrzebowanie wydziałów produkcyjnych w sekwencji zleceń warsztatowych, (c) przewidywane zużycie w następnym okresie, (d) zamówienia u dostawców.
Słowa kluczowe:układ, system przetwarzania danych Komentarze i źródła pierwotne: Artto K.A., Hawk D.L. 1999, Industry models of risk management and their future, Procedings of the 30th Annual Project Management Institute, Seminars & Symposium, Philadelphia, USA.
(parafraza, str. 308 - 331) Argumenty wspierające koncepcje decentralistyczne układu:
1. Wzrost wydajności i efektywności w podukładach o większej niezależności 2. Stabilność układów i ich oznaczoność 3. Długość kanałów informacyjnych systemu 4. Rola czynnika czasu w procesie decyzyjnym 5. Psychologiczne i społeczne motywy decentralizacji
Słowa kluczowe:układ, decentralizacja Komentarze i źródła pierwotne: Więcej an stronach 18-19 Na podstawie: Wysocki R.K., McGrary R., Efektywne zarządzanie projektami, Helion, Warszawa 2005
(cytat, str. 49) W każdym większym układzie istnieją "progi" możliwości sterowania. Skłania to do dzielenia układów na podukłady. Każdy z podukładów ma oczywiście "swój próg". Przekroczenie tego progu powoduje natychmiast zmniejszenie skuteczności sterowania. Optymalne wielkości układów ze względu na skuteczność sterowania nie są niezmienne w czasie.
Słowa kluczowe:układ Komentarze i źródła pierwotne: Anna Mazur M. Strużycki, Koncentracja w handlu a współpraca producentów i dystrybutorów, Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji, Warszawa 2000, s. 136-137.
(cytat, str. 48) Układem nazywamy spójną (zorganizowaną) całość składającą się z podukładów wzajemnie powiązanych, realizujących cele cząstkowe zgodne z celami całości.
Słowa kluczowe:układ Komentarze i źródła pierwotne: Anna M. Zarzycka
(cytat, str. 46) Podejmując decyzje chcemy doprowadzić do zmiany stanu układu, istniejącego przed podjęciem decyzji.
Słowa kluczowe:decyzja, układ Komentarze i źródła pierwotne: Anna M. Zarzycka