Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 21) AS: - wprowadza pewną dozę obiektywizmu do procesu, który jest w zasadzie subiektywny, - otwarcie uwzględnia czynnik niepewności, - zagadnienia szczególne rozważa w szerszym kontekście, określając wzajemne powiązania i efekty uboczne, - ma tendencję przesuwania punktu ciężkości dyskusji ze środków działania na jego skutki, - może ujawnić nieprzewidywane następstwa proponowanych działań, - w sposób jednolity i systematyczny ocenia i porównuje możliwe warianty, - odsłania niektóre relacje istniejące pomiędzy celami i wynikami możliwymi do osiągnięcia.
Wady: za pomocą AS osoba podejmująca decyzję może stworzyć sobie: - fasadę eksperyzy dla popierania swych z góry powziętych pomysłów lub zamierzeń, - wymówkę dla braku działania lub opóźnienia działania, - parawan dla swych działań, który trudno jest przeniknąć bez pomocy konkurencyjnej analizy.
AS może być niewłaściwie rozumiana lub może prowadzić do fałszywej informacji, poprzez: - darzenie nieuzasadnionym zaufaniem wyników częściowych lub otrzymanych drogą nadmiernych uproszczeń, - przecenianie znaczenia łatwych do analizy, lecz często nieistotnych aspektów ilościowych przy jednoczesnym lekceważeniu innych cech i wartośći, które są trudno kwantyfikowalne i można je rozważać jedynie przez subiektywny osąd.
(cytat, str. 126) Ludzkie postrzeganie to ludzkie rozymienie. To co "widzimy" jest w nieunikniony sposób warunkowane przez język, którego używamy; nasze przestrzenne, czasowe i społeczne usytuowanie (kulturowe, historyczne i statusowe); specyfikę naszego zawodu i zajęcia oraz wiele innych czynników, a zwłaszcza dyscyplinę akademicką, w ramach której prowadzimy badania.
(cytat, str. 77) Informacje o prawdopodobieństwie występowania zdarzeń cząstkowych można czerpać z: - dane statystyczne gromadzone przez organizacje zajmujące się danymi zagadnieniami, które z góry należy uznać za niepełne i nie zawsze możliwe do zastosowania w danej sytuacji - oszacowania ekspertów, które z kolei mogą okazać się zbyt subiektywne, - oszacowania ekspertów skorygowane metodą Delphi
(cytat, str. 498) Centrale telefoniczne w instytucjach samorządowych powinnyc być zabezpieczone systemami podobnymi jak pomieszczenia typu specjalnego takimi jak np. kancelarie tajne
(cytat, str. 313) (Komańda M.) Algorytm przetwarzania danych w informację: Kontekstualizacja -> Kategoryzowanie -> Kalkulowanie -> Korekta -> Kondensacja
(cytat, str. 193) Niektórzy uczeniu są tak zajęci zachłannym zbieraniem ogromnej ilości danych, że nie mają nawet czasu pomyśleć o tym, co zrobią, gdy zakończą zbieranie.
(cytat, str. 200) Niedoskonałośc informacji jest czymś, z czym musimy umieć się pogodzić. Na pewnym etapie procesu "wytwarzania" danych muszą wejść w grę wynalezione przez człowieka instrumenty pomiarowe z wszystkimi ich brakami. Nie mogąc wyeliminować w ogóle ludzkiej obserwacji, powinniśmy ... zmniejsyć do minimum szkodliwy wpływ obserwatora.
(cytat, str. 170) W toku życia człowiek przyjmuje, przechowu, interpretuje, tworzy i przekazuje za pomocą języka informacje (wiedzę, dane) i nadaje im pewną wartość (znaczenie, sens). Mowiąc potocznie, dzięki kompetencjom umysłu jednostka spostrzega rzeczywistość, zapamiętuje otrzymane informacje, myśli analitycznie i twórczo, prowadzi dyskurs z innymi ludćki.
Jako sprawca podejmuje człowiek działanie celowe i sprawuje nad nimi poznawczą kontrolę.
Dzięki możliwościom generatywnym umysłu osoby "wychodza poza posiadaną informację", przekraczają granicę swojego środowiska naturalnego i rozwijają kulturę.
(cytat, str. 85) Dane to symbole przenoszone za pomocą materialnych sygnałów (znaki oraz kombinacje znaków). Przykładem danych mogą być znaki umieszczone na kwestionariuszu i wczytane do komputera. Dane, które zostają odebrane i zinterpretowane, stają się informacjami.
(cytat, str. 9) Metody bezpośrednie: - ankieta - obserwacja użytwnika przy pracy - rozmowa - obserwacja użytkownika podczas korzystania z usług i źródeł informacji - obserwaca użytkowniak podczas rozmów z kolegami - obserwacja użytkonika podczas prezentacji lub wykładu - wywiad z uzytkownikiem, kierownikami, podwładnymi, sekretarką, kolegami z pracy - kontakt nieformalny z uzytkownikiem
Metody pośrednie: - badanie opisu stanowiska pracy - analiza dokumentów otrzymanych przez użytkownika - analiza pytań i problemów użytkwnika - analiza odpowiedzi użytkownika - badania cytatów i publikacji użytkownika - badania dokumentów, artykułów i książek utworzonych przez użytkownika - skanownaie korespondencji i raportów przygotowanych przez użytkownika - analiza projektów, patentów itp. - analiza dziennika działań/zadań/zdarzeń prowadzonego przez użytkownika
(cytat, str. 83) Gdy wszystkie podmioty mają identyczne informacje dotyczące stanu gospodarczego, kontrakty będą dokonywać Pareto-optymalnej alokacji zasobów, gwarantując maksymalny poziom zagregowanej konsumpcji w każdym stanie gospodarczym.
(cytat, str. 48) Beznadziejna niedoskonałość słów jako przenosicieli informacji jest najboleśniej oczywista, kiedy chcemy wyjaśnić naturę oryginalności. Słowa są symbolami rzeczy, które znamy uprzednio z doświadczenia; istotą oryginalności jest nie być podobnym do czegoś uprzednio doświadczonego.
(cytat, str. 174 - 175) Semiologia graficzna formułuje gramatykę, a więc prawa rządzące językiem wizualnym - jest częścią dyscypliny szerszej, obejmujacej metody i techniki gragicznego prztwarzania infomacji.
Grafika stabnowi system znaków ścisłych i operacji określonych, które pozwalajć znajdować relacji w rozmaitych zbiorach informacji, czyli rozpoznawać systemy informacjyjne. Jest nie tylko narzędziem rejestracji, przetwarzania i zapamiętywania informacji, ale przede wszystkim narzędziem heurystycznym, środkiem poznanai struktury różnorakich problemów.
(cytat, str. 23) ... współczesne środki otrzymywania i przetwarzania informacji stanowią nerwy i mózg ogromnej różnorodności nowoczesnych systemów technicznych, począwszy od fabryk cheminczych i elektrowni aż do samolotów i pojazdów kosmicznych.
(cytat, str. 139) Przez raport należy rozumieć określenie stanu rzeczy w konretnym momencie czasowym, a przez sprawozdanie - przedstawienie dzialań i faktów, które wystąpiły w pewnym okresie.
(cytat, str. 549) Dysonans poznawczy zostanie wzbudzony zawsze wtedy, gdy u danej osoby równocześnie występują dwa elementy poznawcze (informacje, wiadomosći, przekonania, opinie), które są psychologicznie niespójne lub niezgodne. Ponieważ stan taki ejst nieprzyjemny, jednostka będzie zatem motywowana do zredukowania w pewien sposób tego dysonansu i osiągnięcia większego konsonansu (spójności)
(cytat, str. 17) ... błędy wynikają są niewłaściwej informacji (niepwnej), rezultatem są błedy w danych, szymy informacyjne, niekompletne informacje. Jeżeli informacje pochodzą z wielu źródeł, mogą pojawiać się konflikty związane z odmienną terminologią i skalami pomiaru. Taką niespójność informacji należy rozwiązać przed wykorzystaniem tej informacji do podejmowania decyzji.
(cytat, str. 240) elementy składowe systemu business inteligence: - kwalifikacja danych, - określenie wymagań kwalifikacyjnych i sprawozdawczych, - ekstrakcja danych z systemów źródłowych, - homogenizacja i korelacja danych, - sprowadzenie do wspólnej postaci - przechowywanie danych - prezentacja i analiza.
(cytat, str. 152 - 153) Warunki efektywność monitorowania: - zawartość i poziom szczegółowości raportów muszą być dopasowane do celu raportowania, - raporty muszą być przejrzyste i zrozumiałe, - dane zawarte w raportach powinny być wiarygodne i wewnętrznie spójne, - raportowanie musi odbywać się systematycznie, w określonym cyklu, - częstotliwośc raportowania powinna być dopasowana do zapotrzebowania na informację, - raporty powinny trafiać do odpowiednich odbiorców, - szybkość raportowania powinna umożliwiać skuteczne podejmowania działań zaradczych i korygujących, - konieczne jest zdefiniowanie tzw. progu reakcji, - raporty powinny być rzeczywiście wykorzystywane.