Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 143) Benchmarkingiem trzeba objąć kompetencje, zdolności i umiejętności pracowników działu zasobów ludzkich. Chodzi ogólnie o ustalenie w jakich obszarach personel tego działu wymaga dodatkowego przeszkolenia. Może się zdarzać, że jego kompetencje się zdezaktualizowały, co jednak można szybko naprawić.
(cytat, str. 46) Jednym z zadań systemu zasiłków jest bowiem stworzenie podmiotowi warunków do odnalezienia najkorzystniejszej oferty. Potwierdzenie tej predykcji osiągnęli dla danych amerykańskich Ehrenberg i Oaxaca. Autorzy wykazali, że wzrost zasiłków sprzyja dodatkowym produktywnym poszukiwaniom wśród starszych pracowników. W przypadku młodych pracowników natomiast wyższe zasiłki powodują wprawdzie wydłużenie okresu bezrobocia, ale nie implikują wzrostu zaoferowanego wynagrodzenia po jego zakończeniu.
(cytat, str. 80) w porównaniu z kontraktem przy pełnym zatrudnieniu zarówno płaca, jak i liczba pracowników są wyższe w przypadku kontraktów z niepełnym zatrudnieniem .Większe płace są konieczne do skompensowania pracownikom ryzyka bezrobocia. Wyższe zatrudnienie z kolei pozwala pracodawcom przesunąć produkcję z niekorzystnych do bardziej zyskownych stanów gospodarczych.
(cytat, str. 107) Podstawową ideą modeli bumelanta jest brak możliwości obserwowania przez firmę w sposób doskonały wysiłku jej pracowników. Wydajność zatrudnionych może być trudna do zdefiniowania i wyegzekwowania legalnymi metodami, a ponadto koszt jej monitorowania jest zwykle bardzo wysoki.
(cytat, str. 133) Zdaniem Guascha i Weissa, ograniczeniu zjawiska ujemnej selekcji mogłyby pomóc bardziej skomplikowane kontrakty, które umożliwiłyby firmie zidentyfikowanie pracowników o różnych poziomach produktywności.
(cytat, str. 187) W układach niezwiązkowych aktualni i przyszli pracownicy na ogół nie są traktowani symetrycznie. Wiedza, jaką mają zatrudnieni w wymiarze indywidualnym i zespołowym, sprawia, że ich pozycja jest odmienna od statusu przyszłych nowych pracowników. Firma nie zagrozi zwolnieniem wszystkich pracowników, gdyż nie może sobie pozwolić na utratę wyspecjalizowanej siły roboczej.
(cytat, str. 188) Jeżeli przyjęci do pracy będą omgli od razu uczestniczyć w procesie stanowienia płac, to nastąpi redukcja żądań płacowych i zatrudnienie wzrośnie. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że może to zwiększyć opór związków zawodowych przed zatrudnieniem nowych pracowników, a tym samym zwiększać problemy człowieka.
(cytat, str. 264) Jeżeli firmy zatrzymują pracowników o wysokiej wydajności, natomiast zwalniają tych, którzy są mniej efektywni, to fakt, że robotnik pracuje za bardzo niskie wynagrodzenie i żadna firma nie zatrudniła go po wyższej płacy, dostarcza istotnych informacji na jego temat.
(cytat, str. 14) Aż do momentu, gdy klienci firmy obsługiwani będą wyłącznie przez maszyny zakupione, zaprogramowane i zainstalowane przez inne maszyny, gdy produkty firmy wytwarzane będą przez linie produkcyjne, które bez udziału pracowników dostosowują wielkość produkcji i same produkty do oczekiwań klientów, to właśnie pracownicy będą odgrywać kluczową rolę w skutecznym funkcjonowaniu każdej organizacji. Oto dwa powody, dla których tak się dzieje:
od wysiłków pracowników zależy wykorzystanie szans na rozwój firmy
wszelkie niepowodzenia organizacji są rezultatem błędnych decyzji, czyli zaniedbania pracowników przy realizacji wyznaczonych zadań
(cytat, str. 109) Wybór kryteriów oceny działania zależy od stosunku do formalizacji działań. Istotą formalizacji jest ograniczanie swobody pracowników poprzez stwarzania obowiązujących wzorców zachowań przyjmujących postać różnego rodzaju instrukcji i regulaminów. Im większa jest potrzeba bezpieczeństwa, tym wyraźniejsze i silniejsze są tendencje do jednoznacznego i szczegółowego określania wymagań poszczególnych ról organizacyjnych. Pracownicy nie akceptują w tych warunkach ogólnie zarysowanych celów i dowolności w wyborze metod pracy. Domagają się jasnych i szczegółowych reguł oraz regulaminów, które powinny stabilizować sposoby wykonywania zadań.