Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 21) AS: - wprowadza pewną dozę obiektywizmu do procesu, który jest w zasadzie subiektywny, - otwarcie uwzględnia czynnik niepewności, - zagadnienia szczególne rozważa w szerszym kontekście, określając wzajemne powiązania i efekty uboczne, - ma tendencję przesuwania punktu ciężkości dyskusji ze środków działania na jego skutki, - może ujawnić nieprzewidywane następstwa proponowanych działań, - w sposób jednolity i systematyczny ocenia i porównuje możliwe warianty, - odsłania niektóre relacje istniejące pomiędzy celami i wynikami możliwymi do osiągnięcia.
Wady: za pomocą AS osoba podejmująca decyzję może stworzyć sobie: - fasadę eksperyzy dla popierania swych z góry powziętych pomysłów lub zamierzeń, - wymówkę dla braku działania lub opóźnienia działania, - parawan dla swych działań, który trudno jest przeniknąć bez pomocy konkurencyjnej analizy.
AS może być niewłaściwie rozumiana lub może prowadzić do fałszywej informacji, poprzez: - darzenie nieuzasadnionym zaufaniem wyników częściowych lub otrzymanych drogą nadmiernych uproszczeń, - przecenianie znaczenia łatwych do analizy, lecz często nieistotnych aspektów ilościowych przy jednoczesnym lekceważeniu innych cech i wartośći, które są trudno kwantyfikowalne i można je rozważać jedynie przez subiektywny osąd.
(cytat, str. 52 - 53) AS: - koncentruje się na czynnikach namacalnych, możliwych do ilościowego określenia i ignoruje lub pomniejsza wagę tych czynników, które są nieuchwytne i nie dają się wyrazić ilościowo, - w ogóle nie bierze pod uwagę pewnych "subtelnych" wartości, takich jak na przykład sprawy ekologiczne lub estetyczne, - skupia się na wynikach i w poszukiwaniu prowadzących do nich środków ingoruje zarówno proces kształtowania się preferencji i decyzji, jak i znaczne różnice jakościowe pomiędzy samymi wynikami, - ma tendecje do zamykania swego działania w granicach nakreślonych przez interes i znaczenie klienta, - dążąc do obiektywizmu używa zwodniczo neutralnego i obojętnego języka w sprawach o silnym zabarwieniu moralnym - sztucznie odłącza fakty od ocen wartości, - ma tendencje do przeoczania celów o charakterze dystrybucyjnym na korzyść celów o charakterze sprawnościowym,
(cytat, str. 224) Model, który nadaje się do sformułowania matematycznego, może wymagać nadmiernych uproszczeń. Nie ma gwarancji, że czas i wysiłek włożony w jego skonstruowanie przyniesie zysk w postaci zadowalających przewidywań. Å»adna jednak metoda takiej gwarancji nie daje.
(cytat, str. 74) Normalizacja zmiennych ma pewne wady: - może prowadzić do niezgodności znaków wartości pierwotnych i znormalizowanych, - niweluje lub zmienia informacje dotyczące zmienności cechy zawarte w odchyleniu standardowych i rozstępie.
(cytat, str. 33) Wadą mapowania myśli jest to, że najlepsze mapy są jak miniaturowe dzieła sztukie, i czujesz się zobligowany, aby zawierały jakieś rysunki. Jeżeli nie potrafisz rysować, to może być problemem.
(cytat, str. 219) Przesadna "specjalizacja" prowadzi do ślepego zaułka: przesadna praca nad metodami rodzi jedynie dalsze metody, nad filozofią nauki - więcej filozofii, nad statystyką - więcej statystyki. To "dążenie do sedna sprawy" bywa zwykle usprawiedliwiowne ostatecznym argumentem świadczącym o niepowodzeniu: przekonaniem, że następne pokolenie dokona czegoś więcej za pomocą metod pracy lub myślenia przez nas rozwiniętych.
(cytat, str. 147 - 148) Zalety i wady modeli matematycznych w naukach społecznych są dobrze znane. Każdy model matematyczny jest nadmiernym uproszczeniem i możemy spytać, czy dokonuje on rozbioru rzeczywistych zdarzeń docierając do szkieletu, czy może pozbawia wszystkie istotne częsci ich anatomii. Natomiast gdy już taki model jest dobry, pozwala na niezbędną dedukcję prowadzącą często do nieoczekiwanych rezultatów, których nie uzyskałoby się stosując metody "zdroworozsądkowe"
(cytat, str. 241) Atuty: - wnikliwą analizę wymagań biznesu, - skrócenie czasu analizy i podejmowania decyzji, - łatwość sporządzania różnorodnych raportów tymczasowych, zbiorczych, zawierających dane szczegółowe i zagregowane, - kompleksowe systemy raportowania, - krótki czas odpowiedzi na zapytania użytkownika, - konsolidację danych, alokację i drążenie danych, - przesunięcie punktu ciężkości z wprowadzania danych na analizę, wydobywanie ukrytych danych oraz ich wnikliwą analizę i interpretację, - stosunkowo łatwą lokalizację punktów newralgicznych w firmie, np. z punktu widzenia kosztów, czasu dostawy, obsługi klienta, itp. - dostarczanie danych aktualnych i prognozowanych, - łatwe i czytelne poruszanie się po systemie, - możliwość rozbudowy modelu oraz ciągłe oddziaływanie użytkownika na proces modelowania systemu, - dywersyfikację źródeł danych.
Słabe strony: - konieczność posiadania dużej wiedzy na temat technik analitycznych, - stosunkowo wysokie koszty szkolenia, - kosztowne i długie wdrożenie, - wysokie wymagania sprzętowe i programowe, - wrażliwość systemu na słabą jakość i niespójność danych, - wysokie koszty nadzoru i rozwoju systemu.
(cytat, str. 134) problemy z zastosowaniem zrównoważonej karty wyników: - system jest bardzo złożony i zawiera zbyt wiele różnych wskąźników, - wykorzystując system, nie sposób uniknąć subiektywnych ocen, - szczegółowe wskaźniki często pomijajaistotne aspekty efektywności, które trudniej jest ująć ilościoweo, ale które mogą decydować o sukcesie przedsiębiorstwa w perspektywie długoterminowej.
(cytat, str. 68) Modułowość ma również pewne wady(…):znaczne podobieństwo produktów, ograniczone możliwości realizacji specjalnych życzeń klientów, mniejsza elastyczność w odniesieniu do wymagań rynku, gdyż producent dąży do zrekompensowania wysokich kosztów przygotowania produktów modułowych poprzez odpowiednio wysoką sprzedaż(…).