Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 702) ludzie oceniają prawdopodobieństwa głównie na podstawie podobieństwa z badanym zdarzeniem i klasą zdarzeń, z której ono pochodzi. W szczególności przy ocenie prawdopodobieństw prób z dużej populacji ludzie wykazywali tendecję do ignorowania statystycznych właściwości próbek i opierania sądów głównie na podobieństwie próbki i populacji. W dodatku okazało się, że zdarzenia łatwe do wywołania lub wyobrażenia były oceniane jako bardzie pradopodobne od zdarzeń trudnych do wywołania lub wyobrażenia, nawet jeśli w rzeczywistośvi były one jednakowo prawdopodobne. Zaobserwowano również tendecję do rozpoczynania oceny pradopodobieństwa na chybił trafił lub od wartości średniej i "dostrajania" tych wartości w jednym lub drugim kierunku.
(cytat, str. 22) Skutnik naszych deczyji oceniami w odniesieniu do stopnia zaspokojenia naszych potrzeb, te zaś wyrażają się na poziomie języka potocznego w abstrakcyjnych, niesprzecznych ze soba kategoriach takich jak: szczęście, dobro, satysfakcja, samorealizacja.
(cytat, str. 21) Warunkami sztywnymi są te okoliczności sytuacji decyzcyjnej, które sa niezależne od podejmującego deczyję, a mają na nią wpływ. Ustalenie warunków sztywnych jest - po opisie wariantów decyzyjnych - jedną z pierwszych czynności w analizie sytuacji decyzyjnej.
Decyzję ostateczną wybieramy spośród wariantów dopuszczalnych, czyli tych, które spełniają warunki sztywne.
(cytat, str. 50) Złożonośc ich może być wynikiem następujących okoliczności: 1. decyzję ma podjąc nie jedna osoba, lecz zespół osóâ€, 2. decydenci podejmują decyzję, ale inni wprowadzają ją w życie, 3. decyzja może wywierać wpływ na innych, którzy moga reagować na nią w sposób wpływający na ich wydajność, 4. Problem może dotyczyć więcej niż jednego celu, a cele te mogą być sprzeczne 5. liczba możliwych sposobów działania może być bardzo duża, w zasadzie może ich być nieskończenie wiele.
(parafraza, str. 21) Krystyna Bolesa-Kukułka twierdzi, że w teorii podejmowania decyzji można wyodrębnić trzy odmienne podejścia: 1) racjonalno-normatywne, zawierające różne, logicznie przyjęte normy racjonalności, reguły i zalecenia, 2) opisowo-wyjasniające, przedstawiające analizę występujących (realnech) przebiegów procesów decyzyjnych, 3) poznawczo-wyjaśniające, które tłumaczą zachowanie decydentów zarówno błędami w podejmowaniu decyzji, jak i obiektywnymi uwarunkowaniami.
(cytat, str. 33) Ryzykowne decyzje, w odróżnieniu od impulsywnych, to decyzje podejmowane przez menedżerów, którzy nie czują konieczności szczegółowego uzasadniania i badania hipotez.
(cytat, str. 28) Niezależnośc nie zawsze oznacza wolnośc wyboru. Wolność wyboru nie zawsze wiże się z niezależnością. W niektórych sytuacja decyzyjnych, pomimo osiągnięcia pewnego stopnia niezależności, decyzje uzależnione są od pewnych koniecznych uwarunkowań otoczenia.
Kreatywność i innowacje mogą być jednak osiągnięte tylko przez zapewnienie w organizacji wolności wyboru w obszarach badań i rozwoju.
(cytat, str. 11) Uczestnicy rynku są koniec końców ludźki. Cechują ich więc niewystarczająca zdolność prognozowania, nieprzewidywalne emocje i ograniczona zdolność przetwarzania danych.
(cytat, str. 227) W świecie, w którym informacja jest stosunkowo rzadka, i gdy problemów decyzyjnych jest niewiele i są proste, informacja jest zawsze dobrem pożytecznym. W świecie gdzie uwaga i skupienie jest rzadkim dobrem, informacja może być drogim luksusem, gdyż może odciągać naszą uwagę od tego co ważne do tego co nieistotne.
(cytat, str. 240 - 241) Metoda AHP służy do rozwiązywania problemów decyzyjnych związanych z wyborem najlepszego z rozwiązań, szczególnie gdy wybór danego wariantu decyzyjnego oparty jest na subiektywnych preferencjach badanej grupy. Jest to szczególnie istotne, gdy trzeba uzwględnić specyfikę psychologicznych procesów wartościowania mających zazwyczaj charakter relacyjny oraz hierarhiczną strukturę.
Skala ocen preferencji kryteriów: 1. Kryteria mają takie samo znaczenie i taki sam wpływ na osiągnięcie celu 2. Niewielka przewaga jednego z dwóch kryteriów 3. Wyraźna przewaga jednego kryterium nad drugim 4. Zdecydowana przewaga jednego kryterium nad drugim 5. Znacząca przewaga jednego kryterium nad drugim 6. Silna dominacja jednego kryterium nad drugim 7. Bardzo silna dominacja jednego kryterium nad drugim 8. Ewidentna i niezaprzeczalna dominacja jednego kryterium nad drugim 9. Absolutna wyższośc jednego kryterium z pary pod względem osiągania celu.
(cytat, str. 126) Decydenci znajdujący się pod presją czasu, często używają strategii upraszczających podejmowanie decyzji, korzystają z mniejszej ilości danych, i wybierają alternatywy o mniejszym ryzyku.
(cytat, str. 126) badania pokazują iż w większości przypadków, gdy ekspert podemuje decyzje w rzeczywistej sytuacji, traktuje on proces podejmowania decyzji nie jako moment wyboru bazującego na racjonalnej ocenie alternatyw, ale raczej jako spontaniczną akcję, podjętą w zależności od wymagań sytuacji i doświadczeń z podobnych sytuacji z przeszłości.
(cytat, str. 6) ... przy podejmowaniu decyzji spotykamy się bardzo często ... ze zjawiskami, które można mierzyć. Mierzenie ułatwia lub wręcz umożliwia racjonalny wybór działania, czyli podjęcie racjonalnej decyzji, i pozwala dużą część problematyki związanej z podejmowaniem takich decyzji zamknąc w ramy teorii matematycznych.
(cytat, str. 69) .. "ponieważ nie mamy żadnej racji dla uznania upadnięcia monety na jedną stronę za bardziej możliwe od upadnięcia na drugą, oba te zdarzenia musimy uznać za równie możliwe', argumtentacja ta znana jest pod nazwą zasady braku dostatecznej racji.
(cytat, str. 38) Podejmując decyzję, powinniśmy więc prześledzić wyniki każdego możliwego działani, czyli rozważyć możliwe przyszłe stany rzeczy. Wymaga to umiejętności przewidywania i wyobraźni, ponieważ w rzeczywistości tylko jeden sposób działania zostanie wybrany i pociągnie za sobą tylko jeden okreslony wynik.
(cytat, str. 17) Język symboliczny ... pozwala uprościć myślenie i uniknąć słownych nieporozumień pojawiających się przy innych sposobach podejmowania decyzji.
(cytat, str. 47) (Krzakiewicz) TO racjonalne twierdzenie, iż menedżęrowie działają na podstawie pełnych danych, dokładnych celów i logicznego przetwarzania informacji, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistym procesie funkcjonowania organizacji. W rzeczywistości menedżerowie często nie posiadają ani pelnej informacji, ani wiedzy, ani kompentencji, ani nawet możliwości aby przetworzyć ogromną ilość dostępnej informacji.
(cytat, str. 182) Istnieją dwa typy niepewności: - niepewnośc informacji na podstawie których podejmuje się decyzje, - niepewnosć efektół podjętych decyzji.
Niepewnośc w podejmowaniu decyzji jest tym większa, im bardziej złożone i zmienne oraz trudne do eksploracji jest otoczenie i im większy jest jego wpływm na egzystencję i rozwój przedsiębiorstwa.
(cytat, str. 35) Podstawowe problemy związane z tradytcyjnymi miernikami działania: - nie mają charakteru strategicznego, - zachęcają do lokalnej suboptymalizacji - niejasny związek między krótko- i długoterminowymi rezultatami - trudności w podejmowaniu decyzji na ich podstawie - krótkowzrocznośc z punktu widzenia finansół - brak elastycznośći i ograniczone możłiwości stosowania
Mierniki z reguły mają służyć jako podstawa w procesie podejmowania decyzji. Firmy zaś dzięki miernikom powinny otrzymywac odpowiednie zbiory informacji i odpowiedzie, których potrzebują dla zwiększania swej konkurencyjności na rynku.