Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 15) Spośród wszystkich nauk znanych człowiekowi właśnie ekonomia najbardziej roi się od błędów. To nie przypadek. Wystarczyłyby już wewnętrzne trudności samego przedmiotu, ale po tysiąckroć pomnaża je działanie czynnika, który nie odgrywa roli w na przykład fizyce, matematyce czy medycynie — jest nim specjalne zaangażowanie ze strony egoistycznych interesów.
(cytat, str. 346) MEtodyzm skrajny: jego wyznawcy wyrzekają się w ogóle nazwy "matematyka" jako odrębnej nayki. Nie ma ich zdaniem takiej nauki. Jest natomiast metoda matematyczna, czyli metoda dedukcyjna. Stosuje się ją w coraz to liczniejszych naukach, gdyż dochodzenie do stosowania tej metody znamionuje postęp. Nauki matematyzują się z czasem, z czego nie wynika, by ich tezy stawały się same "tezami matematyki"
(cytat, str. 6) ... przy podejmowaniu decyzji spotykamy się bardzo często ... ze zjawiskami, które można mierzyć. Mierzenie ułatwia lub wręcz umożliwia racjonalny wybór działania, czyli podjęcie racjonalnej decyzji, i pozwala dużą część problematyki związanej z podejmowaniem takich decyzji zamknąc w ramy teorii matematycznych.
(cytat, str. 11) Powszechnie panuje przekonanie, że metody matematyczne są niezbędne w płaszczyźnie teoretycznej do ściślejszego formułowania problemów, wyciągania wniosków na podstawie określonych postulatów oraz do zrozumienia mechanizmów przebiegu wielu skomplikowanych procesów. MEtody matematyczne są także konieczne w płaszczyźnie zastosowań przy pomiarze zmiennych, szacowaniu parametrów i organizowaniu szczegółowych badań, których celem jest uzyskanie wyników empirycznych.
(cytat, str. 92) Entyzjasta badań operacyjnych może zbyt łatwo ulec pokusie niedoceniania istotności warunków stosowalności tych metod. Prowadzi to do schorzenia, które można nazwac afazją matematyczną. Ofiara tej choroby upraszcza rozpatrywane zagadnienie tak długo, aż znikną kłopoty natury teoretycznej i obliczeniowej (jak również wszelki związek z rzeczywistością).
(cytat, str. 58) Matematyka jest sama w sobie dyscypliną medlującą, gdyż umożliwia przedstawianie związków między określonymi wielkośćiami w postaci reprezentujacych je symboli matematycznych i twierdzeń matematycznych.
(cytat, str. 49) Rudolf Carnap pisał, że rola matematyki w naukach empirycznych polega na dostarczaniu, po pierwsze form wyrazów krótszych i dogodniejszych niż niematematyczne formy językowe, po drugie zaś - sposobów dedukcji logicznej krótszych i efektywniejszych niż te, których dostarcza logika elementarna.
(cytat, str. 7) ... większość książek z tej dziedziny ... przestawia analityczny materiał w sformalizowanej matematycznej postaci, trudno zrozumiałej dla niematematyków. Jest to o tyle niefortunne, gdyż większość podstawowych idei analizy decyzji można zrozumieć, mając przygotowanie matematyczne z zakresu szkoły średniej lub mniejsze. Co więcej w skomplikowanych problemach praktycznych matematyczna strona analizy niekoniecznie jest najbardziej interesującą intelektualnie ani też nie jest najważniejsza
(cytat, str. 151) Ludwig von Mises twierdził, że tworzone równania i zależności funkcyjne muszą być poprzedzone rozważaniami niematematycznymi, ponieważ same rółnania nie rozszerzają ludzkiej wiedzy na temat zjawisk matematycznych. Ponadto, kwantyfikacja zdarzeń i budowanie formuł matematycznych, wyrażających prawidłowości w naukach społecznych, dotyczą często uściślenia dość luźnej w rzeczywistości wiedzy potocznej. Okazują się tylko pozornym rozwiązaniem sformułowanych problemów.
(cytat, str. 176) system dedukcyjny arytmetyki nie może objąć wszystkich własności świata liczb i matematyka nie może być doprowadzona do postaci systemu formalnego, który by pozwalał rozstrzygać wszystkie jej zagadnienia.