Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 128) Podstawowywmi źródłami danych w badaniach jakościowych są słowa i działania osób, z którymi badacz przeprowadza wywiady i które obserwuje, oraz do pewnego stopnia bezpośrednie doświadczenie. Rejestracja odbywa się m.in. przy pomocy notatek.
(cytat, str. 83) Aspekty jakościowe nie są na ogół mierzalne i być może nie poddają się nawet formalnemu opisowi. Okazuje sie jednak, że ex post istnieje naturalna miara ich efektu odzwierceidlona ilościowo w kolejnych propozycjach ostatecznej ceny. TA obserwacja leży u podstaw modelowania procesu negocjacji. Modelowanie takie choć skazane na zajmowanie się czynnikami nieuchwytynymi ilościowo, może jednak operować wymiernymi często efektami tych czynników i symulować te efekty za pomocą na przykład funkcji użyteczności lub modeli teorii gier.
(cytat, str. 295) kryteria ilościowe: - techniczne - ekonomiczne kryteria niewymierne lub trudno wymierne o charakterze: - ergonomicznym - ochrony środowiska, - społeczno-politycznym - realności realizacyjnej.
Kryteria mierzalne oceny projektów określają wielkości graniczne w wyrażeniu ilościowym. Są więc zależne od metod pomiaru i aparatury pomiarowej zastosowanej do badań.
Kryteria niemierzalne określają cechy opisowe nie dające się wyrazić liczbowo. Oceny dokonywane na podstawie tych kryteriów są subiektywne i dlatego ważny jest dobór osób oceniających.
(cytat, str. 90) Z punktu widzenia teorii - korzystanie z takich pojęć, które nie mogą być ani obserwowane, ani zmierzone, często jest pożyteczne, a nawet konieczne, ale ostatecznie teoria musi również nieco mówić o obserwowalnych zdarzeniach.
Dobrym przykładem omówionej kwestii jest w ekonomii pojęcie użyteczności, którego do niedawna nikt nawet nie starał się mierzyć. Mimo to jest to podstawowe pojęcie wielu teorii ekonomicznych.