Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 135 - 136) Rola to zbiór oczekiwań innych co do określonej osoby. (...) Nasza tożsamość społeczna jest również kształtowana prze role. Znaczenie ról jest ogromne. Aby to lepiej zrozumieć, można się posłużyć następującymi trzema koncepcjami: Niejednoznaczność roli. Osoba nie jest pewna, jaką ma rolę, tzn. czego się od niej oczekuje. (...) Niestosowność roli polega na różnicy między tym, jak dana osoba postrzega swoją rolę, a tym, jak inni ją postrzegają, np. opanowany komediant i nadpobudliwy sędzia.(...) Konflikt ról.
(cytat, str. 156) System finansowy - zespół logicznie ze sobą powiązanych form organizacji, aktów prawnych, instytucji finansowych i innych elementów umożliwiających podmiotom nawiązanie stosunków finansowych. System finansowy tworzy podstawy działalności dla wszystkich podmiotów posługujących się pieniądzem, polegającej na zapewnieniu niezakłóconego dopływu kredytu do podmiotów deklarujących popyt na pieniądz.
(cytat, str. 22) Wzorzec metodologicznych w dużej mierze podobny jest do wzorca pomiarowego. Spełnia on funkcje:
1. Stanowi podstawę ustalania rozmiaru (stopnia) w jakim każde badanie jest sterowane, a zatem w jakim jest naukowe, umożliwiając w ten sposób realizację zamierzeń badawczych. Wzorzec w każdej chwili czasowej przedstawia coś, co jako najlepsze znamy w tej chwili a nie raz na zawze. Wzorce ulegają same ciągłej modyfikacji pod wpływem tego, czego się nauczyliśmy próbując je stosować.
2. Razem z odpowiednią teorią wzorzec daje podstawę dostosowania (skorygowania) wyników uzyskanych przy użyciu technik nie tak doskonałych, jak najlepsza spośród znanych, co pozwala zbliżyć się do wyników, które można by było uzyskać przy użyciu techniki najlepszej spośród znanych.
3. Wzorze ujawnia, jakiego rodzaju wiedza potrzebna jest w celu dostosowania do niego uzyskanych wyników.
(cytat, str. 60) Nauka musi opracować zarówno warunki standardowe dla pomiaru wartości, jak i warunki standardowe dla ustalania, którego kryteriów wyboru dana osoba używa.
(cytat, str. 221) Definiowanie jest pewną fazą procesu badawczego, której zbyt wielu uczonych nie poświęca dostatecznej uwagi. Znaczenia pojęć traktuje się zbyt często jako powszechnie znane. Tymczasem definicje są istotne jako kryteria odpowiedniości użytych danych do obliczania zmiennych i stałych we wszystkich typach twierdzeń naukowych, w teoriach, prawach, faktach i modelach decyzyjnych.
(cytat, str. 251) Wydaje się, że nie można opracować ani przyjąć żadnej procedury pomiaru czegoś bez podania definicji operacyjnej tego, co się mierzy.
(cytat, str. 55) Kluczową rolą w realizacji działań "jakościowych" jest organizacja. Bank, który rzeczywiście zamierza wprowadzić system jakości, powinien zapewnić odpowiednią koordynację działań zarówno na szczeblu centrali, jak i oddziałów.
Thomas Kuhn,
Dwa bieguny. ,
Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1985, ISBN: 83-06-01097-3 (10+0)
(cytat, str. 291) ... jeśli pomiar i metody ilościowe odgrywają doniosłą rolę w odkryciach naukowych, to przede wszystkim dlatego, żę ujawniają powazne anomalie, podpowiadają uczonemu, gdzie i kiedy szukać jakościowo nowych zjawisk.
Natomiast zazwyczaj nie stanowią klucza do zrozumienia ich natury..
Gdy pomiar odbiega od teorii, dostarcza tylko liczb, ich zaś nautralność powoduje, że jako źródło środków zaraczych jest on zupełnie bezpłodny.
(cytat, str. 301) ... większość badań jakościowych, zarówno teoretycznych jak i empirycznych, stanowi niezbędny warunek owocnej kwantyfikacji okreslonego pola badań. Bez spełnienia tego warunku metodologiczna dyrektywa "mierz, co się da zmierzyć" może być tylko zachętą do marnowania czasu.
(cytat, str. 274) Dotąd zastanawialiśmy się, w jakim najczęściej celu uczeni dokonują pomiarów. Teraz powinniśmy rozważyć, czym są wyniki, jakie w ich rezultacie oczekują.
Autorzy podręczników przedstawiają zazwyczaj liczby uzyskane w wyniku pomiarów jako archetypu "nieredukowalnych, upartych faktów", z którymi uczony musi sobie poradzić dostosowując swe teorie.
... w praktyce swej uczony raczej "zwalcza" fakty, stara się je "przymusić" by pasowały do teorii, w której trafność nie wątpi.
(cytat, str. 95) Zadania standardów: - prezentują najlepszą, najłatwiejszą i najbezpieczniejszą metodę wykonywania pracy, - stanowią najlepszą metodę zachowania wiedzy i fachowości, - stanowią kryterium pomiaru pracy, - pokazują związek pomiędzy przyczyną a efektem.
(cytat, str. 6) ... przy podejmowaniu decyzji spotykamy się bardzo często ... ze zjawiskami, które można mierzyć. Mierzenie ułatwia lub wręcz umożliwia racjonalny wybór działania, czyli podjęcie racjonalnej decyzji, i pozwala dużą część problematyki związanej z podejmowaniem takich decyzji zamknąc w ramy teorii matematycznych.
(cytat, str. 222) Postęp nauki opiera się na stałym wzajemym oddziaływaniu modeli i danych. Czasem istniej olbrzymia ilośc danych empirycznych, ale brak odpowiedniego modelu sprawia, że nie obserwujemy podsŧpu.
(cytat, str. 17) Język symboliczny ... pozwala uprościć myślenie i uniknąć słownych nieporozumień pojawiających się przy innych sposobach podejmowania decyzji.
(cytat, str. 4) Rola - jest zbiorem oczekiwań grupy dotyczących zachowań jednostki; są to również oczekiwania samej jednostki co do własnych zachowań w grupie.
(cytat, str. 202) Kluczowa rola specjalistów ds. personalnych jako animatorów zmian polega na realizowaniu następujących zadań: -rozpoczęcie transformacji od działu personalnego -działanie w charakterze katalizatora zmian- wspieranie ich i projektowanie, -współpraca z menedżerami liniowymi przy wykorzystaniu "listy kontrolnej pilota" do diagnozowania zmian.
(cytat, str. 11) Powszechnie panuje przekonanie, że metody matematyczne są niezbędne w płaszczyźnie teoretycznej do ściślejszego formułowania problemów, wyciągania wniosków na podstawie określonych postulatów oraz do zrozumienia mechanizmów przebiegu wielu skomplikowanych procesów. MEtody matematyczne są także konieczne w płaszczyźnie zastosowań przy pomiarze zmiennych, szacowaniu parametrów i organizowaniu szczegółowych badań, których celem jest uzyskanie wyników empirycznych.