Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 145 - 146) Osoby, które charakteryzują się nieczułością, mają na ogół jedenz typów osobowości określanych przez psychologów mianem "ponurej trójcy": osobowość narcystyczną, makiaweliczną lub psychopatyczną.
(cytat, str. 32) Osobowość, a właściwie jej przejawy, to pewne doświadczenie, na które znaczący wpływ mają kontakty z innymi ludzmi, sytuacjami i ideami.
(cytat, str. 248) "Jeżeli potrafimy dokładniej zidentyfikować temperamenty menedżerów, to będziemy w stanie lepiej korzystać z ich zalet i mocnych stron. Temperament menedżera jest jednak tylko jedną stroną równania, ponieważ ma on także podwładnych. Poznanie ich osobowości jest co najmniej tak ważne, jak znajomość swojej."
(parafraza, str. 249) "W tworzeniu naszej osobowości biorą udział zarówno funkcje dominujące, jak i pomocnicze. Aktywna strategia zarządzania będzie z pewnością o wiele skuteczniejsza, jeżeli menedżerowie będą znać swój typ osobowości oraz połączone z nim cechy i będą umieli je w racjonalny sposób określić także w przypadku swoich pracowników. Wówczas lepiej skorzystają ze swoich mocnych stron i zdolności, a pogodzą się ze "swoją gorszą połową", czyli cechami mniej rozwiniętymi. W konsekwencji będą potrafili budować bardziej harmonijne relacje oraz zlokalizować i ustalić swoje miejsce w środowisku, do którego należą."
(cytat, str. 43) Na proces tworzenia się osobowości ma wpływ szereg czynników, zarówno wrodzonych (dziedziczność), jak i uzyskanych, czyli środowisko rodzinne, specyfika kulturowa, przynależność do grupy etnicznej lub społecznej, osobiste doświadczenia itp.
(parafraza, str. 30) Według Gordona Allporta zachowania ludzkie możemy rozpatrywać w dwóch aspektach- adaptatywnym i ekspresywnym. Oba zawsze pojawiają się równocześnie, jako przejawy zachowań w poszczególnych sytuacjach. Aspekt adaptatywny funkcjonuje w kierunku od zewnątrz do środka, a ekspresywny- od środka na zewnątrz. Stosunek tych rodzajów zachowań jest determinowany przez "centralę" stanowiącą system mniej lub bardziej kooperatywny uważany za osobowość jednostki.
(parafraza, str. 43) "Typologia MBTI jako podstawowe funkcje psychiczne (parametry) osobowości definiuje: introwersję - ekstrawersję, myślenie - uczucia, intuicję - zmysły oraz ocenianie - obserwowanie. Na proces tworzenia się osobowości ma wpływ szereg czynników, zarówno wrodzonych (dziedziczność), jak i uzyskanych, czyli środowisko rodzinne, specyfika kulturowa, przynależność do grupy etnicznej lub społecznej, osobiste doświadczenia itp. Wynikiem tego wszystkiego jest jednostka, która trochę jest taka, jak inni ludzie, trochę jak niektórzy, a trochę jak ktoś inny, kto usiłuje osiągnąć samorealizację i integrację za swoim środowiskiem."
(cytat, str. 28) Osobowość jednostki jest zbiorem wyjątkowych cech specyficznych tylko dla niej. Częściowo jest dziedziczona wraz z genami, częściowa zaś jest nabyta czyli ukształtowana przez wpływ kolektywnego zaprogramowania i przez własne wyjątkowe doświadczenia.
(parafraza, str. 30) Podstawowymi czynnikami osobowości (określanymi mianem modelu wielkiej piątki) są: -ekstrawersja, -życzliwość, -sumienność, -stabilność emocjonalna, -otwartość na doświadczenia.
(cytat, str. 50) O naszym zachowaniu decyduje nasza osobowość. Czasem uważamy, że jest to coś niematerialnego i abstrakcyjnego, jednak w rzeczywistości jest ona całkiem realna. Inspiracja jest pochodną inspirującej osobowości. Uzyskiwanie niezwykłych wyników jest możliwe, jeśli jesteś niezwykłą osobą, skoncentrowaną na osiąganiu wyników. Podejmowanie wielkich przedsięwzięć zespołowych wymaga zostania graczem zespołowym.
(cytat, str. 29) Flegmatyk- typ silny, zrównoważony i mało ruchliwy; jest najczęściej spokojny, bierny i tolerancyjny, a także zadowolony z istniejącej sytuacji, chyba że jest ona szczególnie niekorzystna; zazwyczaj jest przeciwnikiem zmian i nie lubi wchodzić w sytuacje nowe, nieznane.
(cytat, str. 28) Choleryk- typ silny, i niezrównoważony, pobudliwy, emocjonalny; wykazuje często żądzę władzy, upór i niecierpliwość, jego zewnętrzne reakcje są szybkie, silne a przy tym nieregularne; w trudnych sytuacjach można jednak na niego liczyć
(cytat, str. 28) Sangwinik- typ silny, zrównoważony, ruchliwy, pogodny i towarzyski; jego przeżycia są zazwyczaj płytkie i nieregularne (tzw. słomiany zapał), lubi zmianę i wykazuje duże zdolności przystosowawcze
(cytat, str. 22 - 23) Osobowość jako całokształt cech człowieka jest więc organizacją wrodzonych i nabytych dyspozycji oraz schematów reagowania, co powoduje, że pewnymi względami jest on podobny do innych i postępuje tak jak inni, a jednocześnie ma swój własny, unikatowy sposób działania, wynikający zarówno z uwarunkowań genetycznych, jak i indywidualnych doświadczeń życiowych.
(cytat, str. 29) Melancholik- typ silny, mało odporny na zmęczenie oraz na oddziaływanie silnych bodźców ze strony otoczenia; pesymistycznie nastawiony do świata, a także do samego siebie; jest bardzo wrażliwy na wszelką krytykę i łatwo wpada w stan depresji, nie jest towarzyski i lubi się izolować od otoczenia.