Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 86) ..trzy wskaźniki, którymi można ocenić działalność każdego przedsiębiorstwa to:
- throughput - wejścia, które system generiuje poprzez sprzedaż, są to wpływy ze sprzedażyt pomniejszone o koszty materiałów i energii, zużytych w procesach wytwarzania, - inventory - zapasy, to wszystkie pieniąÃ°ze zainwestowane na zakupo tego, co potrzebne jest do wyprodukowania wyrobów, które chce się sprzedać, - operating expenses - pieniądze, jakie są wydawane, aby przekształcić zapasy w wyścia, czyli wyproduktowane wyroby.
(cytat, str. 86) Teoria ograniczeń to zbiór trzech mierników i siedmiu następujących reguł działalności przedsiębiorstwa: 1. Podstawowym celem dzialalności każdego przedsiębiorstwa jest zarabianie pieniędzy, 2. Wejście jest zdefiniowane jako przychody ze sprzedaży pomniejszone o zmieniające się koszty materiałów i energii, 3. W każdym przedsiębiorstwie można zidentyfikować co najmniej jedno ograniczenie, które limituje osiągane przez organizacje przychody, 4. W przedsiębiorstwie można wydzielić następujące rodzaje zasobów: - zasoby nielimitowane, - zasoby limitowane, deficytowe, wąskie gardła, 5. Każde przedsiębiorstwo ma zazwyczaj tylko kilka zasobów limitowanych, a zasoby te są łatwe do zdefiniowania i kontrolowania, 6. Relacje pomiędzy wytwarzanymi wyrobami i istniejącymi zasobami są skorelowane i mają charakter zdarzeń losowych, poiddanych zasadom statystycznej zmienności, 7. W danym momencie system produkcyjny jest ustabilizowany - wąskie gardła są zidentyfikowane i ilośc produkowaneo asortymentu jest stała w stosunku do posiadanych zasobów.
(cytat, str. 24) założenia: 1. czas jest ciągły, liniowy, nieukierunkowany i nieodwracalny 2. nie wszystko, co będzie istniało, już istniało lub obecnie istnieje 3. myślenie przyszłościowe jest kluczowe dla ludzkiego działania 4. wybierając kierunek działania, indywidualnie czy grupowo, najbardziej użyteczną wiedzą jest wiedza o przyszłości, 5. przyszłość jest nieoczywista i nie może być obserwowalna, dlatego nie ma żadnych faktów dotyczących przyszłości, 6. przyszłość nie jest całkowicie zdeterminowana, z góry ustalona 7. w większym lub mniejszym stopniu przyszłe wydarzenia mogą być kształtowane przez indywidualne lub grupowe działania, 8. złożoność świata wymaga perspektywy holistycznej i podejścia interdyscyplinarnego, zarówno w organizacji wiedzy umożliwiającej podejmowanie decyzji, jak w działaniach społecznych, 9. niektóre scenariusze przyszłości są lepsze niż inne
(cytat, str. 56) Założenia to inaczej zestaw twierdzeń dotyczących przyszłości. Twierdzenia te z natury nie są ani prawdziwe ani fałszywe. Nie sposób zbadać ich logicznej wartości. Logiczna wartość założeń planistycznych może być ustalona dopiero post factum. Wtedy zamiast o prawdziwości założeń, częściej mówimy o ich trafności.