Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 102) uwaga jest procesem: 1. najpierw wzmaga się nasza czujność, kiedy nieoczekiwanie usłuszymy nasze imię. Wzrata szybkość reakcji i myślenia, a także uwrażliwienie na ewentualne dalsze informacje. 2. wyławiamy z gwaru głos, który wymówił nasze imię, aby usłuszeć do szczególnie wyraźnie. Także wzrok może skierować się w stronę mówiącego. Zawdzięczamy to funkcji orientacji. 3. wreszczcie wszystkie inne myśli w głowie ulegają stłumieniu przynajmniej przez parę sekund. Jesteśmy teraz nastawieni tylko na to, co mogą o nas mówić. Zapewnia to funkcja wybiórczości,t ak zwana wybiórcza uwaga. Fukcje uwagi: czujność, orientacja i wybiórczość.
(cytat, str. 23) Sygnał - rozumiany jako pewne zmienne w czasie w sposób ciągły lub dyskretny zjawisko fizyczne (zaburzenie fizyczne) występujące i wyraźnie określone w pewnym przedziale czasu i zlokalizowane w danym punkcie przestrrzeni. Każdy sygnał można rozpatrywać jako sumę rozłączynych w czasie sygnałów elementarnych.
Znak - sygnał elementarny, przyporządkowany pewnej elementarnej treści,
Wiadomość - ciąg znaków,
Komunikat - wiadomość, z uporządkowanymi logicznie w jakimś języku treściami elementarnymi, którym odpowiadają znaki,
Informacja - różnorodna, szeroko rozumiana treść wiadomości, wykorzystywana w celowym działaniu lub zachowaniu.
(cytat, str. 43) Należy pamiętać, że sygnały słabe, które są nośnikami informacji o zmianach, które mają nastąpić, zazwyczaj wykraczają poza obecny zasób wiedzy i nie mieszczą się w ramach posiadanych schematów interpretacyjnych, dlatego ich dostrzeżenie wymaga "wysiłku percepcyjnego" polegającego na "kreatywnej destrukcji" i podważaniu założeń, na których opierało się dotychczasowe postrzeganie rzeczywistości.
(cytat, str. 238) Głównym zadaniem systemów percepcyjnych jest wykrywanie istotnych sygnałów w morzu szumu, czyli sygnałów nieistotnych. Innymi słowy zadanie percepcji polega na wyszukiwaniu niezmiennych właściwości w polu bodźcowym: nasze mechanizmy percepcyjne muszą jakoś wykryć niezmienną, prawdziwą figurę, pomijając wszysckie zakłócenia, które ja maskują.
We wszystkich systemach przetwarzających informacje główną zasadą jest zasada ekonomii. Biorąc pod uwagę fakt, że możliwa jest nieskończona ilość informacji, przekazywana musi być jedynie informacja istotna; informacja nieistotna nieistotna musi zostać odrzucona. Systemy takie muszą wytwarzać programy mająca na celu redukowanie redundancji - to jest minimalizację wejść które mówią to samo. Pewna ilość redundancji jest niezbędna, aby uzyskać pewność że sygnał został przekazany, lecz nadmierna redundancja przeciąża system, zmniejszając jego skuteczność w przetwarzaniu innej informacji.
(cytat, str. 265) .. postawa obserwatora zakłóca dokładne wyktywanie, przetwarzanie i opisywanie bodźców sensorycznych.
Przy podejmowaniu decyzji, czy w danej próbie występuje sam tylko szum, czy też sygnał na tle szumju, osoba badana stosuje pewne kryterium, na które wpływ mają czynniki indywidualne takie jak osobowość, doświadczenie, przewidywane koszty lub nagrody, czy też motywacje by zadowolić kogoś lub sprawić mu zawód.
(cytat, str. 369) Ból należy rozpatrywać jako: a) system sygnałowy, który rozwinął się, aby ostrzegać nas o zagrżęniu integralności naszego organizmu b) system obronny wyzwalający automatyczne odruchy wycofania, jak również motywowanie zachowania unikania i ucieczki. Jako taki jest on nieodzowny w borykaniu się z wrogim niekiedy środowiskiem oraz z chorobami i ostatecznym znieszczeniem żywej materii, którą jest nasze ciało.
(cytat, str. 32) ... jeśli chodzi o odbiór sygnałów ... zagadnienia: niezbędna minimalna siła sygnałów i czas ich trwania, odpowiadający zdolności człowieka do ich odbioru: wpływy wzajemne bodźców jednoczesnych, ukształtowanie skal wskaźników w taki sposób, żeby ich czytelność była jak najlepsza, odpowiednie ugrupowanie większej liczby wskaźników, które dostarczają informacji łącznie, badania elementów takich jak podziału, rozmiar i krój liter czy licz, użyte barwy itd. na stwierdzenie ich wpływu na szybkość i dokładność odczytywania.
(cytat, str. 28) Rozpoznawanie będące jedną z miar pamięci wiąże się ściśle z percepcją i podejmowaniem decyzji.
Bodziec progowy to taki, który w 50% przypadków jest odbierany, czyli rozpoznawany jako bodziec, a w 50% przypadków nie jest.
Próg różnicy ustala się jako tę wartość bodźca, która w 50% przypadkół rozpoznawana jest jako taka sama jak wartość bodźca wzorcowego, a w 50% jako różna.
(cytat, str. 28) teoria słabych sygnałów H.J. Ansoffa, w której autor dowodził, że na poziomie strategicznym zagrożenie jest wcześniej sygnalizowane poprzez słabe sygnały, których tradycyjny sposób planowania, analizy i kontroli nie jest w stanie wychwycić. Stopniowe nagromadzanie się niewielkich zmian ilościowych nieuchronnie prowadzi do zmian jakościowych.
(cytat, str. 121) sygnał - pewne zmienne w czasie w sposób ciągły lub dyskretny, zjawisko fizyczne występujące i wyraźnie określone w penym przedziale czasu i zlokalizowane w danym punkcie przestrzeni. Każdy sygnał można rozpatrywać jako sumę rozłącznych w czasie sygnałów elementarnych