Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 13) Do systemu zarządzania kosztami należy: a) ustalenie racjonalnych wzorców użytkowania w postaci norm zużycia materiałów oraz norm pracy, będących podstawą limitowania kosztów bezpośrednich b) budżetowanie w formie preliminarzy kosztów pośrednich: zmiennych, stałych oraz nieprodukcyjnych c) szacowanie kosztu postulowanego produktu lub grupy produktów, d) prawidłowa ewidencja kosztów e) obserwacja ujętych w ewidencji (w dogodnych dla kontroli przekrojach) kosztów rzeczywistych, co pozwala na ustalenie faktycznej ich wysokości i struktury, f) krótkookresowa ocena poziomu kosztów w stosunku do wielkości budżetowanych, rozliczanie wykonania budżetów centrów odpowiedzialności za koszty, g) długookresowa one planowanych kosztów.
(cytat, str. 207) Istnieją cztery metody analizy i podziału kosztów na stałe i zmienne. Są to metody: - księgowa, - statystyczna w tym; graficzna, punktów ekstremalnych, analizy regresji liniowej.
(cytat, str. 209) Koszty istotne stanowią jedną z kategorii tzw. kosztów decyzyjnych i są rozumiane jako koszty mające wpływ na wybór przyszłego wariantu działania, co oznacza w rezultacie, że ich wartość ulegnie zmianie w wyniku podjętej decyzji. Koszty nieistotne to koszty, które nie mają wpływu na podjęcie przeszłej decyzji.
(parafraza, str. 196) Cztery koncepcje kosztów oparte na: - kosztach historycznych, - modelach decyzyjnych, - koncepcji kontroli, - koncepcji oceny pracy ludzi.
(cytat, str. 210) Koszty zapadłe to koszty powstałe w wyniku działań gospodarczych realizowanych w przeszłości i - z uwagi na swój deterministyczny charakter - nie moga być zmienione jakąkolwiek decyzją w przyszłości.
(parafraza, str. 223) Można wyróżnić cztery podstawowe typy kosztów standardowych: - podstawowe, o charakterze długookresowym, stanowiace podstawę do opracowywania standardów bierzących, - idealne, ustalane na podstawie majlepszych możliwych warunków dla działalności operacyjnej, - dostępne, najczęściej stosowane w organizacjach gospodarczych, bazujące na efektywnych, nie zaś na doskonałych warunkach dziłalności operacyjnej, - łatwo osiągalne, o niskim poziomie motywacyjnym, zwykle powiązane z metodami premiowania za przekroczenie standardu.
(cytat, str. 29) Standardowe systemy i pmierniki kosztów są problemem w trzech miejswcach: - koszty pracy są mierzone zgrubnie - całkowity koszt na osobę, - poziomy jakości nie są uwzględniane w analizach, - wykorzystanie mierników absorbcji zachęca działy produkcji, do produkowania więcej niż to jest potrzebne. Do nadprodukcji się zachęca, a nie traktuje ją jako strata na najwyższym możliwym poziomie.
(cytat, str. 35) RAchunkowość działań, to miernik finansowey podzielony na poszczególne części organizacji. Umożliwia on powiązanie między budżetem i planami operacyjnymi. Dzięki zrozumieniu tego rachunku, kierownicy mogą skupić się na usprawnianiu konkretnych problemów, i podejmowaniu lepszych decyzji i ograniczaniu straet
(cytat, str. 245) (Grajewski) Koszty działalnosći przedsiębiorstwa są większe niż się na ogół szacuje, dlatego że: - wiele istotnych pozycji kosztowych związanych z jakością procesów nie jest wychwytywanych przez większośc systemów rachunkowości, - tradycyjna teoria kosztów nie bierze pod uwagę braku wydajnośći w sferze projektowania, księgowości, innych działań wspomagających - nieznane są na ogół koszty działań, rejestruje się tylko koszty miejsc ich powstawania.
(cytat, str. 178) Możliwe warianty zmian: 1. Jednoczesny wzrost wyników i kosztów, przy czym efekty zwiększają się bardziej niż koszty 2. Jednocześnie zmniejszają się rezultaty i koszty, przy czym koszty zmniejszają się bardziej niż wyniki 3. Efekty rosną przy jednoczesnym ubywaniu kosztów, które zmniejszają się w takim samym stopniu jak rosną wyniki 4. Efekty rosną przy jednoczesnym zmniejszaniu się kosztów, ale malejących w większym stopniu, niż wzrastają wyniki. 5. Efekty rosną przy jednoczesnym zmniejszaniu się kosztów, przy czym owo zmniejszenie się jest mniejsze od przyrostu kosztów.
(cytat, str. 404) (Karmańska) Monitorowanie działań ośrodków odpowiedzialności, wiąże się z nieustannym obserwowaniem ich przebiegu. Ciągłośc ta jest uwarunkowana nie tyle upływem czasu, ile rytmem dokonywanych obserwacji, pomiarów i ocen, i jest możłiwa dzięki systematycznym raportom wewnętrznym.
(cytat, str. 178) W zarządzaniu procesowym zamiast o redukcji kosztów mówi się o redukcji strat. Podstawą programu redukcji strat jest klasyfikacja strat.
(cytat, str. 127) Koszty proste zawierają pierwotne i jednorodne składniki kosztów. Kosztem prostym jest więc jeden konkretny rodzaj kosztu, na przykład koszt zużycia paliwa samochodu albo koszt wynagrodzenia kierowcy, czy wreszcie koszt amortyzacji tegoż samochodu.
(cytat, str. 132) Koszty bezpośrednie można określić na podstawie dokumentów źródłowych . Koszty bezpośrednie obejmują: koszty zużytych materiałów bezpośrednich (surowców, materiałów podstawowych i pomocniczych, opakowań), wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w produkcję określonego produktu, wszystkie narzuty na wynagrodzenia (składniki ubezpieczeniowe i świadczenia na rzecz pracowników bezpośrednio produkujących), pozostałe koszty bezpośrednie, które dotyczą danego produktu (np. usługi obce i inne koszty specjalne).
(cytat, str. 182) Koszty ukryte, które nie są udokumentowane, a więc o koszty utraconych korzyści (możliwości), czyli o potencjalne (hipotetyczne) dochody, które przedsiębiorstwo mogłoby uzyskać w wyniku innego zastosowania czynników produkcji (koszty alternatywne).