Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 163) Pojęciem typu obejmujemy wówwczas klasę zdarzeń czy procesów przebiegających wedle pewnego opisanego mechanizmu w sposób niezakłócony, wolny od działania wpływów ubocznych, wedle jednolitej, teoretycznie określonej zasady.
(cytat, str. 304) Ze względu na predyspozycje psychiczne wyróżnia się dwa typy menedżerów: 1) entrepreneur, czyli przedsiębiorca zakładający firmę i kierujący nią na własny rachunek i ryzyko; 2) intrapreneur - człowiek mający zdolności kierowania firmą, ale nieodczuwający potrzeby posiadania własnej firmy.
(parafraza, str. 167) Przedsiębiorstwa Dinozaury. Działają w nowym systemie (po 1989r.) wykorzystując komunistyczne schematy działania firm. Posiadają przestarzałą technologię przez co ich produkcja jest niewydajna i kosztochnnościowa. Są mało atrakcyjne dla zachodnich partnerów biznesowych.
(parafraza, str. 167) Udawacze. Firmy mające problem w całkowitym dostosowaniu się do warunków ekonomiczno-społecznych w zaistniałym „nowym” świecie. Kulturowo silnie zakorzenione w przeszłości, jednak na tyle elastyczne i zorientowane ekonomicznie, aby móc prosperować i dostarczać zysk (głównie, dzięki ogólnie dużemu, eksportowi na rynki zachodnie).
(parafraza, str. 167) ) Mieszane Małżeństwa. Bardzo charakterystyczny rodzaj przedsiębiorstw, opierający się na współpracy (w kontekście kulturowym i ekonomicznym), postkomunistycznych i zachodnich firm (joint ventures). Zazwyczaj to zachodni partner ustala „reguły gry”, rolą przedsiębiorstwa postkomunistycznego jest dostosowanie się. Obie strony (w szczególności partner postkomunistyczny), uczą się metod zarządzania, rozwiązywania problemów wewnątrz organizacyjnych. Zdarzają się również przypadki w których dochodzi do culture clash – zderzenia kultur, wówczas wspólne działanie nie przynosi efektów w żadnym wymiarze – społecznym, kulturowym czy ekonomicznym.
(parafraza, str. 167) Firmy rodzinne. W okresie komunistycznym przedsiębiorstwa (warsztaty) rzemieślnicze, mające (prawie) pewny rynek zbytu. Nie rozwijające się. Wszelkie środki przeznaczane były na konsumpcję lub na użytek pracowniczy. Obecnie firmy te mają problem z dostosowaniem się do zaistniałej sytuacji, muszą podjąć strategiczną decyzję, którą jest zdefiniowanie samych siebie na nowym rynku, jako rzemieślnik lub prywatne przedsiębiorstwo.
(parafraza, str. 167 - 168) Rosnące Rekiny. Przedsiębiorstwa powstałe już w nowym systemie politycznym (po 1989r.). Nie mają problemów z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Mają nowe normy i wartości kulturowe. Osiągnęły znaczący ekonomiczny sukces w ciągu „jednej nocy”. Ich słabym punktem jest brak profesjonalizmu i fachowej wiedzy w ich działaniu.
(cytat, str. 80 - 81) Na podstawie kryterium funkcji genotypowej można wyróżnić następujące typy organizacji: - organizacje produkcyjne (gospodarcze) - ich zasadniczym celem jest zaspokajanie materialnych bytowych potrzeb społeczeństwa przez wytwarzanie dóbr rzeczowych i świadczenie usług związanych z wykorzystywaniem tych dóbr, - organizacje, które zaspokajają niematerialne potrzeby społeczeństwa, takie jak potrzeby edukacyjne, kulturowe, naukowe, ochrony zdrowia czy opieki społecznej, - organizacje związane z funkcjonowaniem państwa - wyróżnia się następujące organizacje: administrację państwową i lokalną oraz organizacje obronne (militarne), - organizacje społeczne - stowarzyszenia, partie polityczne, związki zawodowe, - organizacje religijne.