Przeglądaj katalog alfabetyczny według autorów, tytułów lub słów kluczowych. Kliknij odpowiedni przycisk poniżej, a następnie wybierz pierwszą literę nazwiska, tytułu czy słowa kluczowego.
(cytat, str. 114) Marki mona po prostu traktowa jako rzeczowniki wprowadzane przez specjalistów od marketingu do języka konsumentów, które nadają różnicowaniu produktu konkretną formę.
(parafraza, str. 95 - 99) Firma ma niewielkie umiejętności budowania marki i komunikacji Objawy: - rynek docelowy niewiele wie o Twojej firmie, - marka przypomina wszystkie inne, - co roku na promocję są przeznaczane takie same środki finansowe, - brak analiz finansowych skutków inwestycji. Rozwiązania: - ulepsz strategie budowania marki i metody pomiaru wyników, - przeznacz pieniądze ba bardziej skuteczne instrumenty marketingu, - żądaj od menedżerów marketingu przedstawienia szacunków finansowych skutków wnioskowanych przez nich wydatków.
(cytat, str. 101) (...) markę buduje się za pomocą wielu narzędzi komunikacji, a także jakości wyrobu i jego opakowania, niezawodności w dostawach i fakturowaniu oraz wielu innych czynników. Do narzędzi komunikacji, które wpływają na wizerunek marki - pozytywny lub negatywny - zaliczają się działania handlowców, pokazy branżowe, inicjatywy odpowiedzialności społecznej, a zwłaszcza opinie wyrażane przez klientów, konkurentów i dziennikarzy dokonujących porównań wyrobów.
(cytat, str. 301) Z prawnego punktu widzenia nazwy marki pojawiają się w czterech ogólnych odmianach, znacznie różniących się pod względem oddziaływania i siły: 1. nazwy arbitralne i udziwnione; 2. nazwy sugerujące; 3. nazwy opisowe; 4. nazwy ogólne i powszechne.
(cytat, str. 291) Najczęściej cytowaną definicją marki jest definicja Amerykańskiego Stowarzyszenia Marketingu, która utożsamia markę z pojęciem znaku towarowego.
(cytat, str. 106 - 107) Zjawisko to, w którym świadomość jednej idei wymaga negacji innej, pomaga wyjaśnić, dlaczego marka może być postrzegana odmiennie przez różne osoby w różnym czasie. Kontekst, w jakim marka jest postrzegana, będzie powodować, że jedna interpretacja zdominuje inną. Toteż w postrzeganiu produktu lub usługi przez konsumentów pojawia się dualizm lub paradoks. Na przykład coca-cola może przez tę samą osobę zostać w jednych warunkach opisana jako orzeźwiający, relaksujący napój lub jako amerykański symbol czy też uniwersalna ikona w innym kontekście.
(cytat, str. 66) "Marka produktu jest to nazwa, termin, znak, symbol, rysunek lub inne cechy wyrózniające danej firmy na rynku, elementy te można zgrupować w czterech zbiorach: 1) znaki językowe (wyrazy, wyrażenia); 2) znaki deograficzne (cyfry, liczby, litery); 3) znaki ikoniczne (symbole graficzne, rysunki, fotografie); 4) znaki foniczne (melodia)"
(cytat, str. 47) Wszyscy wiemy, jaką silę może mieć marka, zwłaszcza jeżeli jest wsparta jakością.
Słowa kluczowe:marka Komentarze i źródła pierwotne: D.W. Naffziger, J.S. Hornsby, D.Kuratko, A Proposed Research Model of Entrepreneurial Motivation, "Entrpreneurship: Theory and Practice" 1994, Vol.18, No.3, p.32.
(parafraza, str. 49) Wykorzystanie mojego nazwiska na budynkach niesie ze sobą gwarancję najwyższej jakości i kosztuje przynajmniej 5 milionów dolarów- i to tylko za nazwisko. Deweloperzy dobrze wiedzą, że to im się opłaci. Budynek będzie spełniał najwyższe, moje, standardy. Kiedy przypominam sobie kwestię z "Romea i Julii" Szekspira -"cóż znaczy nazwa?"- to chce mi się śmiać. Nazwa może być warta znacznie więcej niż Bard sobie wyobrażał
Słowa kluczowe:marka Komentarze i źródła pierwotne: Józef Oleński PROBLEMY ETYCZNE W BADANIACH STATYSTYCZNYCH
(parafraza, str. 167) Marka definiowana jest przez DeChernatego i McDonalda jako produkt/usługa, osoba lub miejsce, wyraźnie odróżniające się od innych i przedstawione w taki sposób, aby nabywca lub użytkownik mógł z łatwością dostrzec istotne, jedyne w swoim rodzaju wartości dodane,najlepiej zaspokajające potrzeby.
(cytat, str. 84) "Marka umożliwia odróżnienie produktu od produktu do produktów konkurencyjnych, nadaje mu pewnej indywidualności. Zadaniem promocji jest stworzenie silnej marki w świadomości nabywców. Z drugiej strony silna marka stanowi jedno z podstawowych narzędzi promocji. Marka jako narzędzie działań marketingowych powinna odwoływać się do konkretnych potrzeb nabywców. Najczęściej marki odwołują się do jednej z trzech grup potrzeb: 1. Funkcjonalnej. Takie marki kojarzone są z rozwiązywaniem problemów konsumentów. (...) 2. Symbolicznej. W tym przypadku marki nawiązują do różnego rodzaju potrzeb psychologicznych, takich jak potrzeby przynależności do grupy aspiracji, potrzeby indywidualności czy prestiżu. (...) 3. Odczuwania. Marki tego typu odwołują się do przyjemności organoleptycznych, czyli dobrego smaku, wspaniałego samopoczucia, ładnego zapachu czy pięknego wyglądu. (...) Silna marka zapewnia wiele korzyści firmie, która ją posiada. Silna marka obniża elastyczność cenową popytu, pozwala na sprzedaż produktu po wyższej cenie niż produkty konkurencyjne podobnej jakości, ale o słabszych markach, tworzy podstawy do budowania lojalności nabywców, chroni firmę przed akcjami promocyjnymi konkurencji, ułatwia wydłużenie linii produktów, a także ułatwia negocjowanie warunków sprzedaży z pośrednikami."
(cytat, str. 203) Kluczowe znaczenie opakowania wynika z faktu, iż jest ono pierwszym i podstawowym elementem procesu komunikowania się producenta ze swym klientem, a zarazem nośnikiem skojarzeń związanych z marką produktu.
Słowa kluczowe:komunikacja marketingowa, marka Komentarze i źródła pierwotne: Szczegółowy opis interesariuszy oraz inne propozycje ich podziału można znaleźć w: T.J. Dąbrowski, Reputacja przedsiębiorstwa, Oficyna a Wolters Kluwers business, Kraków 2010, s.154-159
(cytat, str. 177) Kapitał związany z marką zależy od stopnia jej znajomości przez konsumentów. Istnieje bowiem bardzo silny związek pomiędzy stopniem znajomości marki, a stopniem jej używalności przez klientów oraz stopniem penetracji rynku przez markę.
Słowa kluczowe:kapitał, marka Komentarze i źródła pierwotne: Kompletny schemat na ten temat dostępny na str. 140
(parafraza, str. 169 - 171) W zależności od przyjętego celu oraz strategii, przedsiębiorstwa mogą stosować różne rodzaje marek: - marka indywidualna - każdy produkt oferowany przez przedsiębiorstwo ma własną markę, - marka rodzinna – wszystkie produkty są oferowane pod marką przedsiębiorstwa, - marka łączona (parasolowa, kombinowana) – powiązanie silnych stron marki indywidualnej oraz rodzinnej. Osobnym przypadkiem są marki handlowe nazywane także markami pośredników, prywatnymi, detalistów. W tym wypadku sieci handlowe sprzedają produkty pod taką samą marką jak nazwa sieci.
(cytat, str. 162) Znak towarowy (znak handlowy) , oznaczany skrótami ™,® wiąże się z zarejestrowaniem nazwy oraz innych elementów w odpowiednim urzędzie (np. patentowym). Zarejestrowanie znaku daje właścicielowi ochronę prawną i zwiększa jego bezpieczeństwo. Oznacza to, że nikt inny, w odniesieniu do takiej samej działalności gospodarczej na określonym obszarze, nie ma prawa do posługiwania się identyczną nazwą. Podstawą budowania pozycji marki jest zarejestrowanie elementów, które składają się na znak towarowy, w celu uzyskania ochrony prawnej.
(cytat, str. 410) Marka to nazwa, termin, symbol, wzór lub ich kombinacja, stworzona celem identyfikacji dóbr i usług sprzedawcy lub ich grupy i wyróżnienia ich spośród konkurencji.
(cytat, str. 147) Marka to nazwa, termin, symbol, projekt lub ich kombinacja, stworzone w celu łatwiejszego rozpoznania dóbr lub usług oferowanych przez sprzedawcę na rynku.